• 1
  jürgen klöpp'ün boşnak asıllı sırp asistanı, adeta onun kara kaplı defteri. 1961 yılında o dönem yugoslavya sınırları içerisinde yer alan prijedor'da dünyaya gelmiştir. klöpp, yardımcısını 'the brain' (beyin) olarak niteliyor. ayrıca borussia dortmund takımının bir süredir alman futboluna damga vuran hızlı atak tarzının ve kompakt oyununun yaratıcısı olarak da belirtmeden geçmiyor.

  https://encrypted-tbn3.gstatic.com/...55KLJcXyQUpwmPHZACxg

  alman hoca ile tanışması, ikilinin aynı takımda oynadıkları mainz dönemlerine dayanıyor. sonrasında klöpp'ün emeklilik kararı alıp, mainz'da teknik direktörlük yapmaya başlaması ile hoca-yardımcı antrenör ilişkilerinin de başlangıcı sayılır.

  dedim ya, 'the brain' diye niteleniyor diye, fakat buvac bu sıfat için oldukça mütevazı bir şekilde yaklaşıyor. 'şayet birisi sizi böyle niteliyorsa, eğer öyle olsan bile ortalıkta 'evet, öyleyim' diyemezsin, dememeliyim' diye söyleme gereği duymuş.

  klöpp ile buvac'ın 'eşit' bir ilişkisi var. her ne kadar klöpp teknik direktör, buvac da yardımcı hoca olsa da, klöpp, yardımcısı ile kendisinin eşit olduklarını belirtiyor. eğer ortada alınacak bir karar, çözülecek bir problem, veya takımla ilgili bir değişiklik yapılacaksa; klöpp veya buvac'tan birisinin bunu dile getirmesi yeterli. mesela shinji kagawa'nın transferi ile buvac'ın direkt olarak ilgilendiği, klöpp'ün oyuncuyla ilk defa imza atmak üzere almanya'ya geldiğinde yüz yüze görüştüklerini de belirtmeden geçmemek gerekiyor. yani bu transfer baştan sonra dek buvac'ın onayı ve gözlemlemeleri ile gerçekleşmiş. klöpp, oyuncuyu yalnızca video görüntüleri ile izlemiş.

  https://encrypted-tbn1.gstatic.com/...q4jSWqqBTHN3uPcHOscm

  liverpool'da göreve başladıklarından bir süre sonra sunday express'e verdiği bir röportajda, ikilinin, hatta üçüncü yardımcı, peter krawietz ile ilişkilerinin nasıl olduğuna dair açıklamalar yapmıştı.

  'oyuncular, kenar yönetimi ile doğrudan irtibat halinde olmalıdırlar. araya başka birisinin girmesi takımdaki bağı azaltır. jürgen de oyuncuyken böyleydi, antrenörken de böyle olmasını tercih ediyor. o sadece maçı değil, aynı anda oyuncunun sevgisinin ve saygısının da kazanılmasını önemsiyor. bunun değişmesini sağlayamazsınız, sadece hoşlanabilirsiniz.

  ikimiz de menajer olmak istiyorduk, bunun için birbirimize söz vermiştik. eğer ben ondan önce menajer olsaydım, onu yardımcım olarak yanıma dahil edecektim, eğer o olsaydı aynısını o yapacaktı. nitekim teknik direktör olma şansı ona çıktı. halimden memnunum, şikayet edecek değilim. biz aynı zamanda iyi de birer arkadaşız.

  her antrenman ve maç öncesi ve sonrası her daim irtibat halindeyiz. hep konuşuyoruz, hep konuşuyoruz.

  antrenman esnasında, eğer bir problem varsa veya bir şeylerin değişmesi gerektiğine inanıyorsam bunu jürgen ile paylaşıyorum. o bana yalnızca şu iki soruyu soruyor: "neden değişmeli? ne yapılmalı?" her zaman ikna olması kolay olmuyor, fakat konuşarak problemleri halledebiliyoruz.

  maçta da gerekli olduğu durumlarda kulübeden ayağa kalkıp bunu jürgen'e iletiyorum. herhangi bir şey sorabilir miyim diye izin almama gerek yok. aynı şey peter için de geçerli, birlikte altı adet gözümüz oluyor. böyle olunca elbette tek bir kişinin göremeyeceği çoğu detaya da hakim oluyoruz. birlikteliğimizin en önemli sırrı da bu.'

  liverpool bench'i, premier lig'in diğer takımlarının yedek kulübelerine göre daha farklı bu yönden. fakat farklılık sadece ikili ilişkilerle sınırlı değil. aynı zamanda daha sakin bir görüntü çiziyor zeljko buvac ve peter krawietz. elbette klöpp maçı daha ateşli ve gergin bir şekilde geçiriyor, fakat yardımcıları daha soğukkanlı davranıyor bu konuda. eğer hocayı uyarmaları gereken bir şey olduğunda da gereğini yapmaktan da geri kalmıyorlar. çoğu oyuncu değişikliği veya oyun mantalitesinin değişmesi gereken anlarda devreye giren kişiler de bu iki yardımcı hoca oluyor.

  dortmund'dan ayrıldıktan sonra bir süre ailesinin yanına, bosna hersek'e dönen buvac, 2015'in bir sonbahar günü klöpp'ten bir telefon alır. önemli bir şey olduğu hissine kapılan sırp hoca, duygularında haklıdır. arkadaşı, ve elbette iş ortağı, liverpool yönetimi ile görüştüğünü, anlaşmaya yakın olduklarını söyledikten sonra ne zaman gelebileceğini sormak için aramıştır. buvac ise o anı şöyle anlatıyor:

  'tatil güzel geçiyordu, ailemle uzun vakit geçirmeyeli epey olmuştu. fakat jürgen'den de her an bir telefon gelebileceğini biliyordum. eğer bir kulüp ile anlaşırsa, ilk iş peter ve bana danışacaktı. bu bir izin değildi, sadece ne zaman geleceğimi ve çalışmalara ne zaman başlayacağımızı öğrenmek adınaydı'

  liverpool, premier lig, ingiltere. daha önce almanya ve kendi ülkesinde geçen kariyeri için farklı ve eşsiz bir deneyim olarak görünüyordu. dortmund ile yaptıkları kulüp tarihine geçecek kadar önemli olsa da, liverpool çok başka bir öneme sahipti. bunun için elbette ekstra düşünmeye de gerek duymamıştı buvac.

  zaten klöpp nereye giderse gitsin, sırp arkadaşını da götürdüğü için bunun da pek bir önemi yoktu ya.

  https://encrypted-tbn2.gstatic.com/...LfG1VSDLVJ-XrAQcV9zo

  imla ve link düzeltmesi..
 • 11
  futbol dünyasının bugünlere gelmesindeki önemli aktörlerden. fatih terim'in futbol direktörlüğünde teknik direktör olması herhalde önümüzdeki 100 yılı kurtarır diye düşünüyorum. tabi kuracakları sistem devam ettirilirse.

  ondan sonra hasan şaş'ı, ümit davala'yı, levent hocayı koy çuvala, salla salla vur duvara. hatta fatih hoca polemik mi yaratacak, cevap mı verecek, kavga mı edecek istediğini yapsın, bir de benim için sövsün.