• 1
  kulübümüzün ciddi anlamda elini kolunu bağlayan futbolcu,futbolcular. biri çıkıp futbolda ülke olarak geriyiz, parayı vermeden oyuncu getirilmiyor da diyebilir fakat bir takımda 5-6 kişi 3+ milyon euroya oynuyorsa o takımın yıllık gelirinin ciddi anlamda çok iyi olması lazım. bizim gelir kaynaklarımız sınırlı olduğu gibi tl üzerinden anlaşmalı çoğu. bu futbolcu kötü performans sergiliyorsa elden çıkaramadığın gibi uzun sözleşmeler yapıldığı için maaşı kulübe gereksiz yük oluyor. diğer yandan bu futbolcu iyi performans sergiliyorsa maaşı yüksek olduğundan hem talibi ona oranla az hem de elde edeceğin bonservis değeri ederinden az oluyor. kulübümüzün/kulüplerimizin ilk çözmesi gereken şeyin bu olduğunu düşünüyorum. nitekim şu sıralar onun sinyalini veren adımlar da atılıyor.
 • 2
  bundan sonraki yıllarda kulübümüzde maksimum sayısının 2 bilemedin 3 olması gereken oyuncu türüdür. bu oyuncular da gerçek anlamda yıldız oyuncular olmalı, takıma liderlik etmeli. hagi, popescu, drogba vs. gibi.
  bunu sağlamanın yolu da sürekli scout sisteminin ve altyapı sisteminin çok iyi çalışmasıdır.
  düşük maaşlı, yararlı oyuncularla oynayacaksın.
  bir futbolcu palazlandı yıllık ücreti artsın mı istedi. hemen yerine gelecek az maliyetli oyuncuyu alıp kendisine yol vereceksin.
  ha zamanı geldiğinde o liderlik eden adamı da göndereceksin veya düşük maliyetli hale getireceksin, onun yerine o dönemin ismini kadrona katacaksın.
 • 4
  takımda bulunması gereken ama sınırlı sayıda kalması gereken futbolcu.

  maaşı 1.5m euro'nun üzerinde sadece 3-4 oyuncu bulunmalı mesela. özellikle omurga dediğimiz bölgeler olan stoper, kaleci, merkez orta saha ve forvet için toplam 4 tane 26 yaş üstü, drogba-sneijder-ujfalusi klasında oyuncu bulundurmak faydalıdır hatta. geri kalan tüm takımı 24 yaş ve daha küçük oyunculardan kurarsınız. bunlar da sahada, saha kenarında, antrenmanda vs liderlik ederler. marka tanınırlığına da katkı yaparlar.

  ama bu klasta bir oyuncu getiremiyorsanız, 30 yaş üstü de olabilir, hiç boşuna transfer edilmemesi gerekir.
 • 5
  galatasaray'ın en büyük problemidir.

  biri kaleci olmak üzere yıldız oyuncu olarak kabul edilebilecek 5 oyuncuya yıllık toplam maliyeti kişi başı 2.5 milyon avro'yu geçmeyecek maaşlar önerilebilir.

  as oyuncu olarak kabul edilebilecek 10 oyuncuya yıllık toplam maliyeti kişi başı 1.25 milyon avro'yu geçmeyecek maaşlar önerilebilir.

  biri kaleci olmak üzere rotasyon oyuncusu olarak kabul edilecek 8 oyuncuya yıllık toplam maliyeti kişi başı 750 bin avro'yu geçmeyecek maaşlar önerilebilir.

  biri kaleci olmak üzere 21 yaş altı 5 oyuncuya yıllık toplam maliyeti kişi başı 300 bin avroyu geçmeyecek maaşlar önerilebilir.

  toplam 28 oyuncu ve toplam maliyetleri 12.5+12.5+3.75+1.5=30.25 milyon avro oluyor.

  galatasaray için bu meblağ çok büyük bir meblağ değil. ve bu miktarlara oynayacakoyuncu bulmak da zor olmaz.
 • 6
  takimimizda an itibariyle yillik 3 milyon euro uzeri maas alan 4 oyuncumuz vardir.

  muslera, selcuk, belhanda ve feghouli.

  yaz doneminde selcuk takimdan gidecektir diye dusunuyorum. belhanda ve feghouli ise bir sekilde bonservis elde edilerek gonderilecektir. geriye muslera kaliyor, yerine cok iyi bir alternatif bulunmadigi surece takimda kalacaktir. yonetimin yerinde olsam 5 yillik yeni bir anlasma teklif edip kademeli olarak dusen sozlesme imzalardim.

  edit: fernando yillik 3.3 milyon euro arti bonuslar var. arkadaslar sagolsun uyardi. e o zaman fernando'ya da yol gorunsun.
 • 8
  galatasaray futbol takımında bolca bulunan futbolculardır.

  dursun özbek sağolsun öyle sözleşmeler yapmış ki, işimize yaramayan futbolcuları sırf bu yüksek kazançlarından ötürü elimizden çıkaramıyoruz.

  bundan sonra takımda maaş konusunda bir üst limit olmalı bence.
  hem takımda kolej havası oluşması için oyuncular arasındaki böyle gelir farkını düzeltmek lazım.