• 2358
  her kuşu sevdiniz bi leylek kaldı diye bağırmak istediğim mevzu. bu sınırlamayı değiştirmek isteyenlerin derdi ne ? basariysa avrupa şampiyonasında varız. takımımızın çoğu yurt dışında ve iyi takımlarda. jenarasyonumuz genc ve umut vadediyor. dört büyük takim harici diğer kuluplerde kafaya oynamaya başladı. şampiyonluk puanları 65/70 barajına çekildi. her takım artık tehlike, kimse kimsenin net 3 puanı değil. türk oyuncular çalışmak zorunda kaldıklarını anladı. futbolcu bonservis ve yıllık ücretleri düştü. vesaire vesaire. nedir baba sizin derdiniz?
 • 2359
  azaltılması tamamen duygusal bir nedenden ötürü olacak olan kuraldır. yabancı oyuncu sayısı 2015-2016 sezonundan beri on dört yabancı ile sınırlı. bu sayının azaltılmak istenmesinin tek sebebi dövizin yurt dışına çıkmasını engellemek ve yurt içinde kalmasını sağlamaktır. yoksa milli takımın başarısı ortadayken türk futbolcular avrupa'nın çeşitli liglerinde oynamaya başlamışken ve ligde de rekabet artmışken sayının azaltılmasının başka mantıklı açıklaması yoktur. bizim önümüzü kesmek için getiriyorlar tezine de inanmıyorum çünkü teknik direktörümüz türklerden en iyi verim alan hoca. hani sadece gaz veriyor ya bunu da türkler ile zamanında yaptı yine yapar. sayının azaltılması futbolumuza zarar verir olmadık topçulara paralar savrulur ve bazı anadolu kulüplerinin zenginleşmesi gerekirken fakirleşir.
 • 2360
  belki de türkiye tarihinin en çok oyuncu ihraç ettiğimiz döneminde sanki bundan rahatsızlık duymuşcasına yabancı sayısını azaltmaya o kadar meraklı ki herkes, çok ilginç. kulüplerin maddi durumunu düşünüyorsan da kriter getirirsin fakat yabancı oyuncu kısıtlaması futbolun küçülmesi demektir. emeği geçen herkesin canı cehenneme.
 • 2361
  8+2+2 ve 32 yaş muhabbeti hürriyet'ten mehmet arslan'ın 4-5 gün önceki haberiydi.

  https://www.hurriyet.com.tr/...rtaya-cikti-41527519

  sözcü'den bahadır çokişler'e röportaj veren mehmet sepil ise kulüpler birliği ortak toplantısında böyle bir şeyin konuşulmadığından, tff'yle bu konunun ortak olarak ele alınacağından bahsetmiş:

  --- alıntı ---

  yabancı futbolcu düzenlemesi konusunda kamuoyu ve medyaya yansıyan rakamlardan rahatsız olduk. 8'ler, artı 2'ler, 32 yaşlar. kulüpler birliği ortak toplantısında böyle bir ortam olmadı, böyle bir formül konuşulmadı. alınmış bir karar da asla yok. koronavirüs ortamını bütün kulüpler gördü. tff, bu konuyla ilgili birlikte çalışma kararı verdi. grup çalışması kararı aldık ve en kısa zamanda da buna başlayacağız. kulüplerin yabancı oyuncularla uzun yıllara dayanan ve devam eden sözleşmeleri var. biz bunları konuştuk, oturup bunları değerlendireceğiz. kulüplerimiz bu kadar maddi anlamda zordayken başka zararlara neden olacak şeylere izin verilmemeli.

  --- alıntı ---

  yabancı oyuncu sayısı konusunda saçma bir aksiyon almak istiyor tff, nihat özdemir bunu bizzat ifade etmişti zaten; ancak mehmet arslan'ın yazdığı gibi "her şey tamam, sınırlama geldi"lik bir durum yok belli ki. zaten mevcut ekonomide pat diye olabilecek bir şey değil bu, olmamalı da. sınırlamayla, yasaklamayla yol alınamayacağı son derece bariz olsa da bilhassa bazı menajerler ve futbol yöneticileri sırf bir şeylerden nemalanmak için birtakım şeylerde diretiyor anlaşılan.
 • 2362
  kendimi bildim bileli, sürekli, değiştiğini gördüğüm sayı.

  türkiye'de bir eğitim sistemi, bir de bu yabancı oyuncu sayısı. oynamadan duramıyoruz. ikisi de 3-5 yıla meyve verecek değişiklikler değil ama biz birkaç yılda bir değiştiriyoruz. neye göre değiştirdik, ne hoşumuza gitmedi, hangi sonuçtan memnun kalmadık da değiştirdik; cevap yok. olamaz da zaten, bu kadar kısa sürede sonuç alınamaz. yine de 14 yabancıyla kısa vadede bile artılar gördük; anadolu kulüpleri artan oyuncu seçeneği nedeniyle üst sıralara oynamaya başladı. eskiden ellerinde bir tane iyi yerli olsa bile büyük kulüpler bastırıp parayı alıyordu, adamlarda iyi oyuncu kalmıyordu. şimdi pazar çok geniş olunca gayet iyi oyuncularla iyi takımlar kurulabiliyor. kurmak isteyene tabii. ikinci artı; avrupa'ya hiç olmadığı kadar sayıda genç oyuncu yollayabildik. önceden elde tutmak için her şeyi yapıyorduk çünkü olduklarından da değerlilerdi gözümüzde. ama seviye atlamalarını sağlayamıyorduk; malum, ligde oynanan oyun çağdışı.

  mesele yabancı oyuncunun 14 veya 4 olması değil. isterse tüm oyuncular yerli olsun, ülke futbolu gelişecek mi? sanmam. altyapıda ne eğitimi veriliyor çocuklara? eğitim kalitemiz ne alemde? futbol artık, hadi biraz oyun oynayıp eğlenelim, denilen noktayı çoktan geçti. biz hala eski kafa devam ediyoruz. millet teknolojiyi eğitimin içine kattı. katmak da zorunda kaldılar, inanılmaz paralar dönüyor artık. basit bir oyun olmanın çok ötesine geçti futbol. türkiye'deki her altyapı tesisini gidip görmedim ama ligde oynayan kulüplerin statlarının zeminleri malum. statların zeminleri bile böyleyse kim bilir altyapı için kullandıkları tesislerde durum nasıldır.

  arda turan'ın bir lafı vardı; 'ben 4-4-2'yi türkiye a milli futbol takımında guus hiddink'ten öğrendim' diye. bu da verdiğimiz eğitimin kalitesini gösteriyor aslında. taktik eğitimi veremiyoruz, fiziksel olarak bir üstünlüğümüz yok gençlerden gördüğümüz kadarıyla. demek ki fiziksel antrenmanları da iyi yaptıramıyoruz. allah vergisi yetenek oluyor işte gençlerimizde, onun da nedeninin ülkede futbolun çok sevildiği ve sürekli oynandığı olduğunu düşünmekteyim. tabii, sadece yetenek günümüz futbolu için yeterli değil.

  eğitim kötü olduktan sonra, oyuncuya lazım olacak temeli veremedikten sonra istersen sabah akşam oynat yine dünya yıldızı olamayacaktır. acı ama gerçek. belki çok çok azimli olanlar kendi çabalarıyla bir yere gelir ama o da senin yabancı sınırın ya da eğitimin yüzünden olmaz. arkadaşın kendi çabasıdır. son dönemlerde çıkan oyuncuların biraz öyle olduğunu düşünmekteyim zaten. kendileri uğraştılar, yoksa bizim altyapıların vs. gençlere bir şey katabileceğini sanmıyorum artık.
 • 2364
  ekonomi paketine "yerli futbolcu transferine düşük faizli ilk 12 ay ödemesiz kredi verilmesi ! " ile herhangi bir düşüşün yaşanmayacağı polemiklere konu sayı.
  para isteyen komisyondan köşeyi döner, dileyen yurtdışında kariyerine devam eder, dileyen avrupa başarısı için kadro kurar. rahat bırakın insanları. (şu meseleyi gündeme getirenlerin en büyük dertlerinden biri de komisyonculuktur.)
 • 2365
  bunu azaltmak yerine yerli oyuncu yetiştirmeyi ve geliştirmeyi teşvik edici kurallar getirilmeli. 32 yaşından büyük yabancı oyuncu transfer etmemek bile yabancı sayısını azaltmaktan daha makul. gerçekten de gelmesin 33 yaşında adam. adı, sanı ne olursa olsun. genç oyuncular gelsin ki kulüpler de daha sonra bu oyuncuları satabilsinler. mesela 25 yaş altındaki oyuncularda kriter aranmazken 25 yaş üstü futbolcular için bazı ek kriterler getirilebilir. bunun anı sıra yine 8'nci yabancıdan sonrakilere ek vergi getirilebilir. buradan elde edilen gelirlerle altyapı ve yerli oyuncu geliştirme için kullanılabilir. 18 kişilik kadroda en az 2 tane altyapı oyuncusu zorunluluğu getirilebilir.

  tonlarca yöntem varken yabancıyı sınırlamak sadece fırsatçı anadolu kulüplerine ve menajerlere fayda sağlar. ama onlar da zannetmesinler ki öyle eskisi gibi 7-8 milyon €'lar kazanacaklarını. büyüklerde para yok. ellerinde patlar oyuncular.
 • 2366
  sınırsız olmalıdır. bu sınırsızlıkla birlikte belli kurallar getirilebilir. oyuncunun oynadığı maç sayısı, milli takımda oynadığı maç sayısı vs. bununla birlikte yerli futbolcu yetişsin, oynansın isteniyorsa benim için en cazip seçenek maçlara alt yapıdan maksimum 20 yaşında bir gencin ilk 11 başlamasıdır.

  18 takım 10 yabancı +1 genç yetenek olarak sahaya çıksa ve sezon boyunca o genç isim değişmese bile her sene milli takım havuzuna dahil etme ihtimalin olacak 18 genç oyuncu.
 • 2367
  türk futbolu için değil birilerinin faydasına düzenlenen futbol takımlarının yabancı futbolcu kotasıdır.

  süleyman rodop'un dediğine göreyse demin acil olarak tff bu konuyu görüşmek üzere toplantıya girdi.

  --- alıntı ---
  acil son dakika “ yabancı sınırı” için toplandılar...
  tff yönetim kurulu yangından mal mı kaçırıyor...
  türk futbolunun bütün derdi bitti de yabancı sınırı kalmıştı..
  tff’nin toplantısı başladı..

  --- alıntı ---

  https://twitter.com/...805094352994306?s=20