• 1
  oxford sözlüğüne göre, diğerlerinden daha zayıf bir konumda olduğu ve bu yüzden başarılı olma ya da bir müsabakayı kazanma ihtimali olmadığı düşünülen bir kişi, takım, ülke vb.

  (bkz: kasım 1999)
  (bkz: avrupalı bahisçiler)

  ecnebiler galatasaray’dan bahsederken underdogs olarak hitap etmeyi çok severler. pes oyunlarında bile galatasaray’ı seçtiğinizde, spiker maçı anlatırken zaman zaman underdogs lakabımızı kullanır.

  edit: formata uygun hale getirme çabaları.
 • 2
  bu tabirin kullanılabilmesi için ikili karşılaşma içerisinde olmaları gerekir. beşiktaş manchester city ile oynarken "underdog" konumundadır. ancak çatladıkapıspor ile oynarken "favourite" konumunda olur.

  tüm bunların yanısıra eğer lig tablosunda olan takımlar için sınıflandırma yapacaksanız underdog ligi üçüncü sırada bitirebilecek takım için kullanılmaz. şampiyonluk ihtimali olan takımlar subtop, orta sıra takımlar ise midtop olarak adlandırılır. beşiktaş stsl içerisinde subtop olurken, sevilla la liga içerisinde midtop takımlardan birisidir. kümede kalma savaşı veren takımlar ise underdog olarak adlandırılabilir. dortmund ise her kulvarda subtop'tur zira kadrosuyla her zaman parolası şampiyonluk olan bir takımdır. şampiyon olsun ya da olmasın.