• 864
  gereksiz olduğunu düşündüğüm bir istatistik vereyim bu kupayla ilgili.*

  bu turnuvada yarı finale ya da son 4 takım arasına diyelim, en çok kalan takım 33 kez ile fenerbahçe'ymiş. galatasaray'ımız 29 kere son 4 takım arasına kalmış. beşiktaş ise 22 kere.

  peki yarı finali geçip finale kalma performansı?
  galatasaray 29 yarı finalin 23'ünde finale kalmış, 18 şampiyonluk 5 yenilgi
  beşiktaş 22 yarı finalin 15'inde finale kalmış, 9 şampiyonluk 6 yenilgi
  fenerbahçe ise 33 yarı finalin sadece 17'sinde finale ulaşmış. 6 şampiyonluk 11 yenilgi

  trabzon'a falan bakmadım yalan yok ama iyi olduğunu düşünüyorum performansının.
 • 865
  malum takımların söylediği üzere süt kupası falan değildir. dünyanın hiçbir yerinde o ülkenin 2 inci en büyük kupasına bu gözle bakıldığını göremezsiniz!! türkiyenin en önemli 2 inci kupası dır. kupayı alan takım 20 milyon lira civarı ödül elde etmektedir diğer gelirler hariç, stadyum gelirleri ve yayın gelirleri hariç vs. kupayı alan takım uefa euro league direkt katılım sağlar! ( uefa euroleague katılan her takıma 3 milyon euro civarı ayak bastı parası vermektedir!) bu klüpler için paha biçilemez birşey dir sebebi ise sezonu erken açmaktan kurtulmaları ve ayak bastı parasıdır!! tabiki avrupa sahnesinde olmak!! bu futbolcular ve klüpler için önemli birşey dir!! diğer yandan sezonu ilk 4 te kupasız kapatmaktansa kupalı kapamak çok çok daha iyidir! şampiyon olmazsanız dahi taraftarın gönlünü yapmış olursunuz!
 • 866
  türkiye futbol federasyonu tarafından verilen 2 kupadan ikincisidir.
  önemsiz görülmesinin sebebi galibiyet primlerinin ve kupayı kazanma priminin çok düşük olmasıdır.
  bu sebeple artık sadece süper lig'in büyük takımları değil, süper ligde yer alan neredeyse tüm takımlar yedek ağırlıklı kadrolar ile oynamıştır.
  ancak benim için en önemli kısmı, kupayı kazanan takımın da bir sonraki sezon formasında şanlı ay-yıldızı taşımasıdır.
  o sebeple mancini hocama buradan ayrıca teşekkür ederim.
 • 867
  severek takip ettiğim süper ligin aksine açık futbolun oynandığı ülkenin değerli ikinci futbol organizasyonudur.

  alt liglerde bulunan küçük kasaba takımlarının büyük kulüplerle eşleştiği maçlarda yeni yetme gençlerin kendini göstermek için ekstra motive olması , tek maç üzerinden oynandığı için çoğu maçın kıran kırana oynanması adını bilmediğim takımların bile maçlarını izlenir hale getiriyor benim için .

  ayrıca muhammed kerem aktürkoğlu gibi scout transfleri için çok iyi bir kaynaktır .
 • 868
  önemi bu sene daha çok artan kupadır. şöyle ki uefa gelecek sene üçüncü bir avrupa kupası düzenleyecek. (bkz: uefa konferans ligi)

  ligte ilk iki sırayı alan takımlar şampiyonlar ligine giderken, 3. ve 4. takımlar yeni kurulan uefa konferans ligine gidecek. bu durumda avrupa ligine gitmenin ve daha fazla para kazanmanın tek yolu türkiye kupasını kazanmaktır. eğer ligte ilk 2’ye giremez ve türkiye kupasını alamazsanız avrupanın en prestijli 2 turnuvasına da katılım sağlayamamış olursunuz. bu yüzden kulüplerin bu sene daha fazla önem vereceğini düşünüyorum.
 • 870
  galatasaray en yakın 2 rakibi olan beşiktaş ve trabzon'u iki, fenerbahçe'yi üçe katladığı için rakip takım taraftarı tarafından gereksizmiş gibi gösterilen kupa. galatasaray 18 kez, beşiktaş ve trabzonspor 9 kez, fenerbahçe ise 6 kez bu kupayı kaldırmıştır. bu ciddi farkı bırakın kapatmayı, yaklaşamayacaklarını bilenler tarafından gereksiz algısı yapılmaktadır. galatasaray her zaman olduğu gibi bu kupayı da kaldırmaya devam etmelidir. ne kadar kupanız varsa o kadar büyüksünüzdür. basit ve net.