• 215
  son zamanlarda cok daha fazla avrupa scoutlarinin izledigi lig. bursaspor'daki burak kapacak icin championship ekiplerinin takip ettigini de duymustum. super lig yerine oturup ciddi ciddi ptt ligi izleyen insan sayisi da artiyor. super lig veteranlar ligine donerken, ptt ligi semtlerinden yetisip sans bulan genclerin oynadigi bir lig tadinda sanirim. bu sene super lig'e gonderdikleri ekipler de iskeletlerini koruyarak super lig'de hodri meydan dediler bile. takip etmiyordum fakat izlemeye baslayacagim sanirim. belki de cok da uzun surmeden ikinci ligi birinci liginden kaliteli bir ulke olup bir ilke de imza atabilir turkiye.
 • 216
  40 gün antrenman yapmayan erkan zengin'in ilk maçında 2 gol attığı lig. ayrıca volkan şen'in, mehmet akyüz'ün fazla geldiği lig.

  ilimin takımı 13-14 yıldır bu ligde olduğu için, hemen hemen her sezon takip etmiş ve maçları izlemişimdir. süper lig ne kadar kalitesizse, tff 1. lig de o kadar kalitesiz.

  fakat genç oyuncuların çıkması konusunda son yıllarda değişiklik oldu. o da takımların maddi güçlerinin azalması, neredeyse batık hale gelmeleri sebebiyle mecburen alt yapıda oynayan çocukları oynatmaya başladılar. bu da çocukların alt yapıda göremediği gerçek futbolu görmesine, mental ve fiziksel açıdan kendilerini hazırlamalarına sebep oldu. yaklaşık 1 sene bu ligde oynayan oyuncular da potansiyellerine yaklaşmaya başladılar. yani aslında kulüp stratejisinden daha çok mecburi öze dönüş.

  aslında bu durum bile bize şunu gösteriyor. her takımın bir b takımı olsa, sadece a takımının olmadığı lige yükselmese, gençlerin potansiyellerini görmelerinde çok büyük faydası olur. bütün takımların b takımları 3. ligden başlatılsın. ondan sonra çıkabilen çıksın, çıkamayan düşsün. diğer takımların aksine yaş sınırı da getirilsin ve bu yaş sınırına alınacak yabancılar da dahil olsun. 16-17 yaşında doğru düzgün hocayla çalışıp, doğru düzgün maça çıkan gençler işte o zaman avrupadaki gibi a takımlarında o yaşlarda oynayabilir.

  işte o zaman avrupada oynayan 17 yaşındaki oyuncu ile, türkiye'de yetişen 17 yaşındaki oyuncuyu çocuğu karşılaştırabiliriz.

  ayrıca, çok fazla fiziksel kapasiteye bağlı bir lig. bütün takımlar da düşmemek ya da çıkmak için hazır oyuncu oynatmayı istiyorlar. o yüzden kiraladıkları oyuncuları da geliştirmek gibi bir vizyonları olmuyor.

  akeem agbetu zamanında süper ligde beyin, tff 1. ligde fizik önemli demişti. gerçi tff 1. ligden sonra hiç süper lig seviyesinde oynayamadı. muhtemelen öz eleştiri de yapmış olabilir. :)