• 1180
  https://twitter.com/.../1308025367475740673
  20 eylül 2020 istanbul başakşehir galatasaray maçındaki performans videosu. sağıyla terse atıyor, soluyla terse atıyor, koşu gösterene araya/arkaya atıyor, ceza sahasına koşu atan adamı yıldırana kadar kovalıyor, sahipsiz topları topluyor. özellikle son görüntüde geriye attığı depar inanılmaz.
  https://twitter.com/.../1308036179363868672
  rakibine omzu koyup topu söküyor demişmiydim.
 • 1181
  inşallah fatih hocamızın ustalık dönemi şahaseri olacak gibi. önce donk, sonra ömer, şimdi taylan. her sezon en az bir unutulmuş ismi parlatıyor. hemde başka mevkilerde. tesadüf mü, asla. büyük liderler zor koşullarda ortaya çıkar. mazeret değil çözüm üretir.
  çalışkan, saygılı, disiplinli, pırıl pırıl bir genç. insan hiç tanımasa bile bir sempati duyuyor ilk anda.
  hiç bozma böyle devam et aslanım. şımarma, kaytarma, "ben oldum" deme. kendini geliştir. yapıcı eleştirileri iyi dinle. şut çalış, frikik çalış, korner/uzun pas/kafa topu çalış. uykuna, beslenmene, arkadaş çevrene dikkat et. bugünlük bu kadar yeter :)
 • 1182
  20 eylül 2020 istanbul başakşehir galatasaray maçında bana göre tek bir yerde hatası vardı. rakibiyle koşarken rakibini çekti. var'ın olduğu bir düzende rakip orada kendini yere bıraksa kırmızı bile görebilirdi. ancak aynı pozisyonda rakibinin kovalamaktan vazgeçememesi de muazzamdı.

  https://twitter.com/.../1308025367475740673

  yalnız bu videoda bir sahne eksik başka oyuncuyla karıştırmıyorsam. bir pozisyonda rakip orta sahadan topla gelirken, dribling yapan oyuncuya yapıştı. bizim yarı sahasının ortalarında kadar onu kovaladı ve fizik gücüyle ayakta kalıp topu o adamdan söküp aldı.

  edit: bahsettiğim pozisyon 54. saniyede var şu videoda; https://twitter.com/.../1308044383791525899
 • 1183
  geçen sezon nzonzi neleri yapamadığı için eleştiriliyorduysa tam olarak onları yapan oyuncumuz. bunu nzonzi'den iyi olduğunu düşündüğüm için değil, oyun anlayışımıza nzonzi'den daha fazla uyduğunu düşündüğüm için belirtiyorum. nzonzi stoperden bozma bir ön libero gibi oynarken taylan çift yönlü bir merkez orta saha. taylan'ın artıları temposu ve arkadaşlarından pas almak için daha istekli olması. kapanan rakiplere karşı tempo yapmak ve daha fazla boşluk bulmak için taylan daha verimli bir oyuncu. ama real madrid ve psg gibi takımlara karşı nzonzi yerine taylan tarzı bir oyuncu ile çıksaydık içerdeki maçlarda gösterdiğimiz direnci gösteremezdik. bu yüzden avrupa ligi'nde turlar ilerledikçe defansif özellikli bir oyuncu (elimizdekilerden donk olabilir) taylan'ın yanında oynamalı.
 • 1186
  durup dururken aklıma gelen futbolcu. günün herhangi bir anında aklıma taylan ismi geliyor, ulan ne top oynuyor ya. hakikaten böyle futbolcuları çok yermekten ve övmekten uzak dururum ama sanırım beklenmeyen bir performans sergilediği için övmeden duramıyorum. umarım bir aksilik, şansızlık yaşamaz ve istikrarlı bir şekilde böyle oynamaya devam eder. aslan parçası.
 • 1188
  yıllarca bu kardeşimizi neden 10 numara ve 8 numara pozisyonlarında heba etmişler vallahi aklım almadı. fatih hoca, allah'tan bütün topçularının nerede daha iyi performans vereceğini çok iyi biliyor da taylanı türk futboluna entegre edebildi. yoksa taylan, vasat bir 8 numara topçusu olarak kariyerini sonlandırırdı. 6 numarada çok iyi inşallah sakatlıksız, sıkıntısız bir sezon (2020/2021) geçirir. böyle yetenekli türk topçularının kadromuzda her zaman bulunması gerekiyor.
 • 1189
  (bkz: mehmet özcan/#2727419)

  önce bununla başlayalım taylan'ı anlatmak için.
  çünkü, regista demeyi de doğru bulmuyorum üç-dört maçlık performansıyla.

  taylan, onu ilk izlemeye başladığımdan bu yana (yani ankara zamanları) box to box bir oyuncuydu. şimdi allah var bunu çok iyi de yapıyordu. box to box'ın her zaman bir enerji barı gibi olduğu düşünülüyor. aslında box to box deyimi iki ceza sahası arasındaki tüm işleri yapabilen orta saha oyuncusuna denmekte. bizde ise "adam yiyen orta saha"...

  yani aslında hep ball-winning orta saha+deep lying playmaker+advanced playmaker tiplerini içinde barındırır. trequartista'lar bu sınıfa girmez. anchor'larda...

  anchor demişken hocamın "çapa" deyiminden hoşlanmadığını biliyorum. bu yüzden çapa demekten kaçınacağım. anchor'lar kendi içinde de fraksiyonlar ayrılıyor. pep yüzünden. yazının başında paylaştığım mehmet özcan entry'si bunu anlatıyor aslında. anchor'lada 3 farklı fraksiyona ayrılmış durumda.

  1. half back
  2. holding
  3. deep lying playmaker/regista

  half back : aslında futbola amerikan futbolundan geçmiş bir deyim. ve okay yokuşlu gibi oyuncular için kullanılıyor. stoper gibi oynayabilen orta saha oyuncusu demek doğru olur. conte chelsea'nin başındayken david luiz ile bunu kullanmış ve hücuma çıktığında onu öne atarak stoperlerini ikilemişti.

  holding : bunun yeni yeni ortaya çıktığını söylemek doğru değil ispanya pivote olarak çoktan var. sergio busquets gibi oyuncular için kullanılan bir terim. pep'in oyununda savunmayı yeri geldiğinde 3'lüye bilen yeri geldiğinde bir regista kadar pasa yatkın, geriden oyun kurmasını bilen oyuncu demek aslında.

  deep lying playmaker/regista : bunu pirlo ile özdeşleştirebiliriz ve bence 3'lü savunmaların önünde daha verimli bir sistem parçası... 3-1-4-2 gibi!! geriden oyun kurun oyun kurucu.

  üç farklı anchor rolü var ve her biri oyununuzu başka bir şeye dönüştürür. bu yüzden taylan özelinden oyunun farkını anlatmak gerekiyor. oraya okay gelseydi bugün oynadığımız oyundan çok farklı bir oyuna dönüş yapacaktık. çünkü, taylan'ın oyun görüşü okay'da yok... ayrıca taylan bir box to box kadar alanı işleyebiliyor.

  https://gss.gs/PNA.jpg

  taylan'ın başakşehir maçındaki ısı haritası...

  https://gss.gs/i5D.jpg

  geçen sezon deplasmanda oynanan fenerbahçe maçındaki seri'nin ısı haritası.

  taylan birden fazla işi yapabilen bir oyuncu olduğu için holding'e daha yatkın. ülkenin gördüğü en iyi holding elbette tugay kerimoğlu. onun oynadığı zamanlarda bu terim tabi ki yoktu ama olsaydı oranın ilahı o olurdu. taylan box to box'ı da iyi yapabildiği için topla ilişkisi dışında savunma olarak da elini güçlendirdi.

  https://gss.gs/elf.jpg (geçen sezonki fenerbahçe maçı)
  https://gss.gs/oEo.jpg (20 eylül 2020 istanbul başakşehir galatasaray maçı)

  iki ısı haritası arasındaki fark çok koşmak ile alakalı değil. daha homojen bir dağılımdan kaynaklı. fark bu... ve bu fark galatasaray'a hem savunmada hem hücumda uzun aradan sonra dominant bir oyun oynamasına neden olmakta.

  https://gss.gs/fVK.jpg

  taylan'ın istatistik kağıdına bıraktığı etki. bu etkinin en can alıcı noktası iki stoperin önünde oynayan bir oyuncu için verdiği mesaj. 1,5 kilit pas... muazzam bir iş. bu taylan'ın savunma ve hücum olarak ne kadar dengeli bir oyuncu olduğunu anlatıyor aslında.

  https://gss.gs/VkS.jpg

  savunma bazı performansı.
  şimdi burada transfer sürecinde olacaklar taylan'ı ve önündeki ikili ile birlikte üçlüyü nasıl etkiler? sorunun derinliği ve büyüklüğü oldukça fazla.

  https://gss.gs/oEo.jpg

  işte galatasaray'ın başarısı yukarıdaki homojen dağılımla direkt alakalı. ama başka bir şeye de değinmek lazım. taylan'ın saha için pozisyonu. hocanın asıl dokunuşu (elbette taylan'ın teknik özellikleri ile direkt alakalı) taylan'ı stoperlerden uzaklaştırması. ve bunu yaparken takımın boyunu 35 metreye çekerken stoperlerinin savunma çizgisini çok öne çekmemesi.

  https://gss.gs/9lU.jpg

  iki maç arasında 8 ay var... ama iki takım arasında gece ve gündüz kadar fark var. regista'dan, holding'e geçiş. bu geçiş ile başlayan az pas çok iş felsefesi. topu sadece oyun kurmak için yatayda gezdiren bir galatasaray, bunun üzerine homojen olarak dağılmış bir takım ve "v formasyon"... bu takıma kim girerse ahengi bozma ihtimali var.

  geçen sezon ömer bayram ile denene işi bu sezon emre kılınç ile deneyen ve arda ile fegouli ile dört adet 8 numarası varmış gibi oynayan bir takım haline dönüşmek büyük iş. bu dönüşümü, kanat oyuncusu olan (winger) emre kılınç'i sol iç, belhanda'yı ise advanced'dan alıp box to box'a evrimleştirmek, bunların yanında iki kanat oyuncusunu içeri sokarak alanı doğru parselleyerek hücumdan savunmaya geçişi kolaylaştıran bir sistem inşa etmek.

  geçen sezondan oyun olarak farkın regista/holding rol değişimi diyerek basitleştirmek istemiyorum çünkü sadece bu değil. geçen sezon sıkça bahsettiğimiz bu oyuna uygun beklerin takıma katılması, oyun zekası çok yüksek arda turan ve her ne kadar ben hiç beğenmesem de ferghouli'nin oyuna zeka katması her şeyi değiştirdi belki ama asıl meselenin belhanda - emre - taylan üçlüsünün, hareketsiz kalmaması ve bu hareketlerin her daim bir karşılık bulması da etkiliydi.

  kanatlarda daha hareketli ve daha inside forvet tarzı oyuncular ile oynasa takımın hızının ne kadar artacağını merak ediyorum aslında.

  fatih terim'in ne yaptığına taylan antalyalı üzerinden bakabiliriz. yaptığı şeyi bu lige yapacak başka bir hoca da yok...
 • 1191
  türkiye gibi futbola olan bakış açısı yüzeysel kalmış, vasat alt yapılara ve eğitmenlere sahip liglerde bu tarz oyuncuların keşfi gerçekten çok zor. zira taylan'ın dikkat çekici bir özelliği yok. ortalama bir pasör, ortalama bir hücumcu, ortalama bir savunmacı ve ortalama bir tekniğe sahipken doğal olarak büyük takımların radarına da giremiyorsunuz çünkü sizi fişliyorlar. sen 6 sın!, sen 8'sin!, sen 10 numarasın...

  futbola dair her şeye sahip olmak çok büyük bir lütuf fakat her şeyi yapan futbolcular, tek bir pozisyonun katı getirilerine maruz kaldığında; tek bir şey yapabilen ve kendini tek bir alanda geliştiren futbolcuların içinden sıyrılamıyor.

  bu açıdan erzurumspor'u tebrik etmek gerek çünkü belirli rollerde kısıtlamak yerine, taylan'dan 10 numara pozisyonunda türkiyede pek de vakıf olmadığımız türden serbest bir hücum pres bir oyuncusu yaratarak süper lige kazandırdı. bu rolde oynamak yerine ''sen 10 sun!'' ile karşılaşsaydı, 10 numara için sıyrılamayan özellikleriyle şu an 2. ligde top koşturmaya devam ediyordu ki sadece forma numarası üzerinden yıllardır mezzela olarak oynayan belhanda'nın yıllar yıllı hala ''bu nası 10 numara abi'' gibi ucuz eleştirilere maruz kaldığını düşünürsek, erzurum şahane bir iş başardı. şimdi kaldığı yerden fatih terim devraldı ve farkettik ki asıl özelliği müthiş bir oyun zekasına sahip olmasıymış.

  * hızlı bir oyuncu olmamasına karşın yavaş kaldığını gözlemleyemiyoruz, çünkü önsezisi çok iyi.
  * çok teknik bir oyuncu olmamasına rağmen baskı yediğinde sıkıştığını gözlemleyemiyoruz, çünkü çok iyi pozisyon alıyor.
  * top kaybı yapmıyor, çünkü sınırlarını biliyor.
  * tackle özelliği yok, fakat alan doldurma, konsantrasyon, karar alma mekanizması o kadar temiz çalışıyor ki aynı zamanda iyi bir süpürücü de oldu.

  gelişimini hayranlıkla izleyeceğim..
 • 1192
  fizik olarak modern 6 numaranin sozluk tanimi gibi bir yapisi var ama 6 numara icin teknigi ve pas kabiliyeti yuksek, 8 numara icin ise belki pas yetenegi bir jean michel seri degil ancak; fizigi, hirsi ve mucadelesi bu pozisyonun gerektirdiginin fersah fersah uzerinde. mukemmel bir cift yonlu orta saha oyuncusuna donusumunu izliyoruz. hem de bunu 26 yasinda yapiyor olmasi cok buyuk takdire sayan. taylan'i ne kadar ovsek azdir ancak ayni miktarda ovguyu hakeden bir diger isim de fatih terim.

  bunun yaninda kisa sure once kendisinden cok umitli olmadigimi soylemistim. bu yuzden lafimi bana yedirdigi icin kendisinden hem ozur dilerim, hem de tesekkur ederim.

  ayni zamanda gecen sezonun son macindan sonra kendisi ile ilgili soyle bir sey yazmisim: (bkz: taylan antalyalı/#2934500)

  bu bakimdan da ile goruslulugum sebebiyle kendimi tebrik ederim swh.
 • 1196
  ben 1993 doğumlu, 183cm boyunda, 85 kilo bir arkadaşım. çabuk ivmelenmem, ama hızlıyım - futbol aklım gelişmiş, tekniğim de hiç fena değildir.

  gençlik yıllarımda halı sahada forvet oynamayı seviyordum. 90küsur kiloyu buldozer gibi kullanıp, zımbalamak büyük keyif veriyordu. üniversite bittiğinde, 12-13 kilo da verdikten sonra, sağlak olmama rağmen sol kanatta büyük keyif aldığımı farkettim. neden? çünkü hem ters ayak ile savunmanın dengesini bozmak, hem de futbol aklımı kullanarak asistler yapmak hoşuma gidiyordu. sağa çekip füze çıkarmak da büyük bir keyifti - 1'i dağa taşa gitse bile, diğeri kaleyi buluyordu :)
  covid öncesi dönemde ise regista'lığa evrildim. orta sahada oynamak takımın beyni olmakmış. müt-hiş bir haz.

  taylan an itibariyle futbol oyunun en aktif bölgesinde mücadele etmeye başladı - yani topun, maç boyunca, yüzde olarak baktığında, en çok bulunduğu bölge... ve bütün takımı koordine edebileceği müthiş bir lokasyon. kısacası çocukluk aşkımsın'ın orkestra şefliği. düşüncesi bile tüylerimi ürpertiyor.

  taylan, benden 2 yaş küçüksün ve binlerce gencin hayalini yaşıyorsun. hepimizin ölümüne bağlı olduğu armayı profesyonel bir sahada taşıyıp, bunu yapmak için harika paralar kazanıyorsun.
  sakın bu hayale sırtını çevirme. bu fırsat hayatta 1 kere karşına çıkar. leon goretzka gibi bir tanka dönüş.
  bu hayali hem bizim için, hem de kendin için layığıyla yaşa.