• (bkz: mehmet özcan/#2727419)

  önce bununla başlayalım taylan'ı anlatmak için.
  çünkü, regista demeyi de doğru bulmuyorum üç-dört maçlık performansıyla.

  taylan, onu ilk izlemeye başladığımdan bu yana (yani ankara zamanları) box to box bir oyuncuydu. şimdi allah var bunu çok iyi de yapıyordu. box to box'ın her zaman bir enerji barı gibi olduğu düşünülüyor. aslında box to box deyimi iki ceza sahası arasındaki tüm işleri yapabilen orta saha oyuncusuna denmekte. bizde ise "adam yiyen orta saha"...

  yani aslında hep ball-winning orta saha+deep lying playmaker+advanced playmaker tiplerini içinde barındırır. trequartista'lar bu sınıfa girmez. anchor'larda...

  anchor demişken hocamın "çapa" deyiminden hoşlanmadığını biliyorum. bu yüzden çapa demekten kaçınacağım. anchor'lar kendi içinde de fraksiyonlar ayrılıyor. pep yüzünden. yazının başında paylaştığım mehmet özcan entry'si bunu anlatıyor aslında. anchor'lada 3 farklı fraksiyona ayrılmış durumda.

  1. half back
  2. holding
  3. deep lying playmaker/regista

  half back : aslında futbola amerikan futbolundan geçmiş bir deyim. ve okay yokuşlu gibi oyuncular için kullanılıyor. stoper gibi oynayabilen orta saha oyuncusu demek doğru olur. conte chelsea'nin başındayken david luiz ile bunu kullanmış ve hücuma çıktığında onu öne atarak stoperlerini ikilemişti.

  holding : bunun yeni yeni ortaya çıktığını söylemek doğru değil ispanya pivote olarak çoktan var. sergio busquets gibi oyuncular için kullanılan bir terim. pep'in oyununda savunmayı yeri geldiğinde 3'lüye bilen yeri geldiğinde bir regista kadar pasa yatkın, geriden oyun kurmasını bilen oyuncu demek aslında.

  deep lying playmaker/regista : bunu pirlo ile özdeşleştirebiliriz ve bence 3'lü savunmaların önünde daha verimli bir sistem parçası... 3-1-4-2 gibi!! geriden oyun kurun oyun kurucu.

  üç farklı anchor rolü var ve her biri oyununuzu başka bir şeye dönüştürür. bu yüzden taylan özelinden oyunun farkını anlatmak gerekiyor. oraya okay gelseydi bugün oynadığımız oyundan çok farklı bir oyuna dönüş yapacaktık. çünkü, taylan'ın oyun görüşü okay'da yok... ayrıca taylan bir box to box kadar alanı işleyebiliyor.

  https://gss.gs/PNA.jpg

  taylan'ın başakşehir maçındaki ısı haritası...

  https://gss.gs/i5D.jpg

  geçen sezon deplasmanda oynanan fenerbahçe maçındaki seri'nin ısı haritası.

  taylan birden fazla işi yapabilen bir oyuncu olduğu için holding'e daha yatkın. ülkenin gördüğü en iyi holding elbette tugay kerimoğlu. onun oynadığı zamanlarda bu terim tabi ki yoktu ama olsaydı oranın ilahı o olurdu. taylan box to box'ı da iyi yapabildiği için topla ilişkisi dışında savunma olarak da elini güçlendirdi.

  https://gss.gs/elf.jpg (geçen sezonki fenerbahçe maçı)
  https://gss.gs/oEo.jpg (20 eylül 2020 istanbul başakşehir galatasaray maçı)

  iki ısı haritası arasındaki fark çok koşmak ile alakalı değil. daha homojen bir dağılımdan kaynaklı. fark bu... ve bu fark galatasaray'a hem savunmada hem hücumda uzun aradan sonra dominant bir oyun oynamasına neden olmakta.

  https://gss.gs/fVK.jpg

  taylan'ın istatistik kağıdına bıraktığı etki. bu etkinin en can alıcı noktası iki stoperin önünde oynayan bir oyuncu için verdiği mesaj. 1,5 kilit pas... muazzam bir iş. bu taylan'ın savunma ve hücum olarak ne kadar dengeli bir oyuncu olduğunu anlatıyor aslında.

  https://gss.gs/VkS.jpg

  savunma bazı performansı.
  şimdi burada transfer sürecinde olacaklar taylan'ı ve önündeki ikili ile birlikte üçlüyü nasıl etkiler? sorunun derinliği ve büyüklüğü oldukça fazla.

  https://gss.gs/oEo.jpg

  işte galatasaray'ın başarısı yukarıdaki homojen dağılımla direkt alakalı. ama başka bir şeye de değinmek lazım. taylan'ın saha için pozisyonu. hocanın asıl dokunuşu (elbette taylan'ın teknik özellikleri ile direkt alakalı) taylan'ı stoperlerden uzaklaştırması. ve bunu yaparken takımın boyunu 35 metreye çekerken stoperlerinin savunma çizgisini çok öne çekmemesi.

  https://gss.gs/9lU.jpg

  iki maç arasında 8 ay var... ama iki takım arasında gece ve gündüz kadar fark var. regista'dan, holding'e geçiş. bu geçiş ile başlayan az pas çok iş felsefesi. topu sadece oyun kurmak için yatayda gezdiren bir galatasaray, bunun üzerine homojen olarak dağılmış bir takım ve "v formasyon"... bu takıma kim girerse ahengi bozma ihtimali var.

  geçen sezon ömer bayram ile denene işi bu sezon emre kılınç ile deneyen ve arda ile fegouli ile dört adet 8 numarası varmış gibi oynayan bir takım haline dönüşmek büyük iş. bu dönüşümü, kanat oyuncusu olan (winger) emre kılınç'i sol iç, belhanda'yı ise advanced'dan alıp box to box'a evrimleştirmek, bunların yanında iki kanat oyuncusunu içeri sokarak alanı doğru parselleyerek hücumdan savunmaya geçişi kolaylaştıran bir sistem inşa etmek.

  geçen sezondan oyun olarak farkın regista/holding rol değişimi diyerek basitleştirmek istemiyorum çünkü sadece bu değil. geçen sezon sıkça bahsettiğimiz bu oyuna uygun beklerin takıma katılması, oyun zekası çok yüksek arda turan ve her ne kadar ben hiç beğenmesem de ferghouli'nin oyuna zeka katması her şeyi değiştirdi belki ama asıl meselenin belhanda - emre - taylan üçlüsünün, hareketsiz kalmaması ve bu hareketlerin her daim bir karşılık bulması da etkiliydi.

  kanatlarda daha hareketli ve daha inside forvet tarzı oyuncular ile oynasa takımın hızının ne kadar artacağını merak ediyorum aslında.

  fatih terim'in ne yaptığına taylan antalyalı üzerinden bakabiliriz. yaptığı şeyi bu lige yapacak başka bir hoca da yok...
 • 300 bin euro’ya daha iyi bir türk alternatifi varsa (alt yapı hariç) buyursun gelsin oynasın.
  ömer, adem, taylan...
  bu 3 futbolcunun maaş toplamı 1 milyon euroyu geçmez ama özellikle adem ve ömer’in verdiği katkı aldıklarının kat be kat üzerinde.
  ayrıca taylan öyle kazma bir futbolcu da değil.
  öyle olmadığının en büyük ispatı aşşağıdaki videonun 4:04 dakikasında sırtını dönükken sol ayağı ile attığı pastır.
  taylan’ın şu an için tek eksiği özgüven problemi, tıpkı geçen yıl ömer bayram’ın yaşadığı gibi...
  evet bu saydığım isimler belki 11 oyuncusu olamazlar ama her zaman rotasyonda faydalı olurlar.

  https://youtu.be/5elxxcusSH0

  edit: hastanede sıra bekliyoruz, eşim entryi yazarken “sözlük aşkını fotoğrafladım” dedi:)
  https://gss.gs/tun.jpeg
 • kariyerinde mustafa kaplan önemli bir yer tutar.

  taylan bucaspor'dayken de kulübümüz kendisini çok istemiş, lakin ilhan cavcav büyük çaba harcayarak, ailesini de ikna edip oyuncuyu gençlerbirliği'ne transfer etmişti. ilhan cavcav'ı bu konuda zorlayan isimlerden biri, o dönem gençlerbirliği futbolcu izleme ekibinde yer alan mustafa kaplan'dı.

  fakat taylan'ın işleri gençlerbirliği'nde pek istediği gibi gitmedi. irfan buz, ümit özat, ibrahim üzülmez, mehmet özdilek gibi isimler taylan'a hiç forma vermedi. sonunda gençlerbirliği'nin rezerv takımlarından biri olan hacettepe'ye kiralandı. işte burda taylan'ın kaderi değişti. kendisinin gençlerbirliği'ne transferinde önemli rol oynayan mustafa kaplan, hacettepe'nin teknik direktörüydü. hemen hemen her maçta taylan'ı ilk on birde oynattı ve taylan, bucaspor'dan sonra ilk patlamasını hacettepe'de yaptı. burdan büyükşehir belediye erzurumspor 'a sıçradı. geçen sezonun bir bölümünde erzurumspor'un hocası, yazının ilk kısımlarında bahsettiğim üzere gençlerbirliği'nde taylan'ın yüzüne bile bakmayan mehmet özdilek'ti. fakat taylan artık formayı kapmıştı. mehmet özdilek de o formayı almadı.

  gerçek bir futbol emekçisi olan ve buralara tırnaklarıyla kazıya kazıya gelen taylan'a hoşgeldin diyorum. inşallah yükselişini sürdürür.
 • kendisinin başlığına yazdığım bir önceki entry'de aslında yetenekli bir oyuncu olduğunu söylemiştim. taylan çoğu türk futbolcusu gibi yetenekli, onlardan farkı ise 25 yaşından sonra evrilmeye karar vermesi ve bunun için çabalaması.
  şu an için iyi yolda ama henüz hiç bir şey başarmış değil, yani daha yolun çok başında...
  peki olur mu? eğer istemeye devam eder ve çalışırsa olur. tabii bide biraz şans yanında olması gerekiyor.
  üst üste 3-4 maçı iyi oynarsa ve özgüveni yerine gelirse, kolay kolay düşeceğini sanmıyorum.
  taylan'ın teknik olarak hiç bir sıkıntısı yok, iki ayağıyla topu her yere yollayabiliyor.
  kora kor mücadele konusunda yol almaya başlamış ama ama daha var.
  en büyük sıkıntısı çevre kontrolü ve ilk dokunuş. gerçi son antep* maçında baskı anında güzel tek paslar ile bunu çözdü.
  zaten topu önüne aldığında pas vermek konusunda hiç sıkıntısı yok.
  temposu eskiden de iyiydi, iki ceza sahası arasında gidip geliyor.
  taylan olur ama önce çok çalışmaya, sonra da futbol şansına ihtiyacı var.
  tabii bir de olabilsek tribün desteğine...
 • formayı hak etmiyor.
  bu takımda formayı hak etmek istiyorsa:
  1. pasta kesmeyi öğreneceksin
  2. taraftara habire küfür edeceksin
  3. saçını kırmızıya boyayacaksın
  4. brezilyada doğup orta kesmeyi unutacaksın
  5. gözlerin çekik olacak
  6. 3 milyon yuro üzeri maaş alacaksın
  7. saçın uzun olmayacak!
  9. muğlalı olmayacaksın!
  10. on numara giyeceksin
  11. ne yaparsan yap seni savunacak adam bulacaksın.
 • 4 eylül 2019 taraftara açık imza töreni sonrası ailesi ile fotoğraf çekilirken görüntüye geldi. annesi oğlu için mutlu oluyor ve taylan ona bakıp gülüyordu. bu çocuk çok başarılı olacak. sırf anasının o gülüşü için formanın hakkını verecek. göreyim seni taylan. ne anneni ne de bizi utandırma.

  ekleme: annesi ile yaşadığı o bahsettiğim anlar.

  https://twitter.com/...319354879660034?s=20
 • kendisinin formayı kapması en çok oğulcan çağlayan'a yarayacak. en yakın arkadaşının transfer olduktan uzun süre oynamamasına rağmen çalışmayı bırakmadığını ve formayı kazandığını gören oğulcan da ilk başlarda oynamasa bile taylan'ı kendine örnek alacaktır. zaten taylan ile bu konuda da konuşuyordur. belki taylan'ı kazanmak oğulcan'ı da kazanmak anlamına gelecek. burada oğulcan'ın da karakteri önemli tabi. bakalım o da taylan gibi olabilecek mi?
 • ön libero oynamak ciddi pozisyon bilgisi ve ön sezi gerektiren bir durumdur. bunlar da ancak ve ancak tecrübe ile gelişir. taylan son 2 maçına kadar ön libero oynamamış bir oyuncu. son 2 maçta da ciddi rakipler ile oynamadık. bu nedenle "taylan varken transfere gerek yok" demek yerine hata yaptığı, kötü oynadığı maçlarda kendisine destek olmamız gerekiyor.
 • https://mobile.twitter.com/Tantalyali48

  twitter sayfasının başlığında, ulu önder gazi mustafa kemal atatürk’ün fotoğrafı olan yeni transferimiz. atatürkçü düşünceye sahip genç kardeşlerimizi görmek beni çok mutlu ediyor. zeki, çevik ve ahlaklı olmaktan vazgeçmeden ilerlemesini dilerim. hoşgeldin taylan. fiziğini biraz geliştirirsen bence çok daha iyi olur. sana hepimiz güveniyoruz. başarılar aslanım!
 • ilk 11'de başlayıp 90 dakika sahada kaldığı 28 aralık 2019 galatasaray antalyaspor maçında:

  59 kez topla buluşma,
  34/37 pas, (%92 başarılı)
  1 top çalma,
  1 gol istatistiklerine sahip aslanımız.
  37 pasın 27'sini rakip yarı alanda yapmıştır.

  istatistik çok şey anlatıyor tabi ama başka ayrıntılar da var. penaltıyı yaptırtan taylan'dı. sahada enlemesine ve boylamasına basmadık yer bırakmadı. kendi ceza sahamızın önünde de topla buluştu, rakip ceza sahası içinde de. sol çizgide de göründü, sağ çizgide de. klasik 10 numaraların ömrünü tamamladığı düşünülen futbol dünyasında sürekli hareketli ve ciğersiz bir orta saha kazandık. bu çocuk çok kıymetli.
 • topu sırtı rakip kaleye dönükken arkasından baskı yediği anlarda aldığı toplarda benim için asıl sınavını verecek.

  2 stoper arasında o topla rahat hareket edebilirse, bu çalım olur, doğru tek pasla rakibi eksiltmek olur ama burada ne yapacağı çok mühim.

  j.m. seri misal vücut çalımı veya tek pasla direkt rakibi geçiyordu, az da olsa dripling yapıyordu. birkaç defa kaptırdı gol bile yedik bu yüzden.

  lemina baskı altında seri'den daha iyi çıkıyordu. 3 kişi de bassa çalım ve fişek gibi driplingle o bölgeden çıkabiliyordu. lemina ise oyun kurulumunda seri'den bir tık kötüydü.

  taylan ikisinden de enerjik ama ikisinden de kötü driplingçi, daha kötü tek pasçı. ama oynadıkça başı şeyler gelişecektir. 2 ayda antrenmanlarda geldiği seviye bile muazzam.

  tek maçla hiçbir şey belli olmaz bu arada. ibfk'ye karşı, fb'ye karşı neler yapacak? işte asıl ölçü bu.

  seri dediğimiz adam kadıköy galibiyetinin mimarıydı. lemina sakatlanmasa şampiyon yapacak kalitede oyuncu.

  bonservisleri de tabii 20 m euro oluyor.

  taylan'ın da şu an muadili 5-6 m eurodan başlıyor. eğer bu bölgede kendisini geliştirirse başka bir seviyeye çıkar.

  taraftar olarak destekliyoruz ama şampiyonluğun çok kritik olduğu ve 50+ maç yapmanın olası olduğu sezonda *o bölgeye takviye yapılması gerektiği kesin.

  bir atasözü vardır;

  'at olacak tay yürüyüşünden belli olur" diye.

  taylan kendini belli etti, olacak olacak...
 • nazar değmesin diye yazmak istemiyorum fakat galatasarayda bu kadar iyi oynayan türk oyuncuyu en son ne zaman gördüm hatırlamıyorum.

  2013-2014 yılındaki selçuk ile burak yılmaz'dan sonra sadece ozan kabak vardı fakat oda bizde çok etkili değildi. iyi bir bonservis kazandırdı fakat daha tam olmuş bir oyuncu değildi bizim takımdayken.

  ön libero oynayan oyuncuların tempoları düşük olduğu için maçın sonlarına doğru iki stoperin arasına atarlar kendilerini orada güvenli bölgede maçı bitirirler. fakat taylan kendisini bir kere bile stoperlerin arasına atmadan tüm maç boyu koştu, herkesin açığını kapattı.

  şu sıkışık dönemde kendisini hiç dinlendiremedik inşallah bir sakatlık durumu yaşamaz.
 • türkiye'de türk statüsünde alabileceğimiz en iyi oyuncuydu kendisi. ve son gün takımımıza katıldı. 2019-2020 transfer sezonunun son günü geldiği için bizlerde falcao, lemina, andone derken hak ettiği değeri ve ilgiyi gösteremedik gibime geliyor. resmi imza fotoğrafı ve formayla bir pozu bile yok sanırım.

  https://twitter.com/...983602081779716?s=09

  hoşgeldin
 • çok iyi bir transfer. hayırlı olsun. güçlü, çok koşan, dayanıklı ve oyunu iki yönlü oynayabilen genç bir orta saha oyuncusu. hem mehmet özcan hemde taylan antalyalı videolar hariç takip ettiğim oyunculardı çünkü sıkı bir 1.lig takipçisiyim. mehmet özcan'ın çok şişirildiğini düşünüyorum. gelsin diyenlerin bir çoğunun videolar hariç izlediğini düşünmüyorum.
 • mükemmel bir gelişme kat eden futbolcumuz.

  takım hücumdayken yaptığı uzun paslar, tek toplar; savunmadan çıkarken aralara attığı toplarla gelişen tehlikeli ataklar...
  ani bir kontraya yakalandığımızda da, hemen oyuncunun dibinde bitmesi. omuz atması, kayması; bunun yanında her daim savaşması...

  anlatınca bile zevke geliyorum. sadece bu da değil, adam bide efendi. hani yüzünden nur akıyor nur.

  bu arada gerrard'a söyleyin, artık o taylan'ı idol olarak görsün.

  maşallah'ı da eksik etmeyelim*
 • galatasaray futbol a takıma 2019 yazında erzurum bb'den transfer edilmiş futbolcu. yanlış hatırlamıyorsam sezon başı takımın hocası fatih terim'di. hoca taylan'ın galatasaray'da oynayabileceğine karar vermiş ki oyuncuyu transfer etmiş.

  taylan takımımıza bonservis bedeli olmadan gelen ve 300 bin euro maaşla oynayan bir oyuncu. 25 yaşında sahada bütün hareketleri eksiksiz şekilde yapıyor olsaydı 7 milyon euro bonservisle gelir 2 milyon euro maaş alırdı zaten.

  kimsenin hocadan lemina'yı kesip taylan'ı oynatmasını beklediği yok. taylan hiçbir zaman bu takımın banko oyuncusu olmayacak bunda da garip bir durum yok ancak yürüyen ölü selçuk, her maç rakibin en etkili oyuncusu olup taraftara ana bacı giden belhanda oynarken bu çocuğun 2 dakika bile süre almaması yanlış kere yanlıştı. taraftarın anlam veremediği olay buydu. yoksa kimse taylan'dan toni kroos olmasını beklemedi.

  peki sonra ne oldu? hoca en sonunda taraftarla inatlaşmayı bıraktı ve bu iki gereksiz insan yerine orta sahada taylan ve 2. yarıda da emre akbaba'yı kullanmaya başladı. takım ilk kez futbola benzer bir şey oynamaya başladı bu süreçte çünkü bu futbolcular diğer arkadaşların aksine hareket edip koşabilmek gibi bazı sıradan işleri yapabiliyor.

  belhanda ve selçuk yerine emre akbaba ve taylan'a süre vererek 'seyirci' nin haklı olduğu hoca bile kabul etmişken hala bir şekilde hocayı haklı çıkarmaya çalışmak komik oluyor.

  bırakın adam işini yapsın, bırakın hatalarından ders çıkarsın. fatih terim'i fatih terim yapan en önemli özellik geç de olsa hatalarından ders çıkarıp yeni bir şeyler üretip çözüme ulaşmasıdır. ancak bir kesim taraftar hocanın her kararının doğru olduğu savunup hocayı desteklediğini düşünürken ona ve takıma en büyük zararı veriyor. bu kitle olmasa hoca yanlışından çok daha önce dönecekti ve belki de bugün ligde daha iyi bir konumda olacaktık.