• 1
  (bkz: teamfight tactics )
  riot games'in league of legends evrenini kullanarak yaptığı auto chess oyunu. espor müsabakaları düzenlenmeye de başladı.

  sadece 1 sene önce başlayan bu auto chess akımının tarihçesini anlatayım.

  ilk olarak dota karakterlerinin kullanıldığı, fan yapımı mod şeklinde sunulan ve resmi olmayan auto chess adlı oyun sayesinde yeni bir espor olarak doğdu. beklenmedik şekilde çok ilgi gördü. resmi bir oyun olmadığı için turnuvaları genelde farklı sponsorluk altında ya da twitchrivals şeklinde yapıldı.

  6 ay sonrasında dota'nın sahibi valve firması(aynı zamanda steam platformunun da sahibi) dota underlords adında resmi auto chess oyununu duyurdu.

  yine aynı zamanda riot games firması da kendi auto chess oyunu olan taktik savaşlarını duyurdu.

  oyunlar çıktıktan sonra popülerlik, oynanma sayısı, twitch ve youtube izlenme sayılarında taktik savaşları fark attı. şöyle söyleyeyim dota underlords şu an ilk çıkan resmi olmayan oyun kadar bir ilgiye bile sahip değil. genelde ruslar oynuyor.

  neden auto chess? çünkü oyun satranç tahtası benzeri alanda oynanıyor. kale at fil yerine oyunun baz aldığı evrenin kahramanları var. her round 1v1 mücadele oluyor. round sonunda yaptığınız hamleler ile bir sonraki rounda geçiyorsunuz. oyunda aynı anda 8 kişi oynuyorsunuz. her round rastgele biriyle karşılaşıyorsunuz. oyuna 100 can ile başlayıp kaybettikçe canınız düşüyor. amaç ilk 4e girmek.

  çok fazla taktiksel hamleleri, metası, diziliş ve item birleştirmeleri var. oynadıkça öğreniliyor. tavsiye vermek gerekirse blitz.gg uygulamasını bilgisayara kurup oyun esnasında açmak iyi oluyor üstten rahatça item varyasyonlarına bakılıyor.

  benim gibi biraz yaşlanmış ve takım oyunlarında insanların yaptığı hatalara çıldırmaktan bıkmış oyunseverler için güzel bir oyun.

  mobil versiyonlara değinmek gerekirse yakında taktik savaşlarının mobil versiyonu çıkacak piyasayı süpürecektir.
  o çıkmadan önce oynamak isteyenler için chess rush, auto chess, underlords, magic chess, red tides oyunları var. hepsini denedim. farklı farklı sebeplerden çoğunu oynamayı bıraktım şu an sadece chess rush oynuyorum. tavsiye ederim.item çeşitliliğini basit tutmuşlar onun dışında gözüme batan durum yok. normal ve turbo modu var. turbo modu ile oyunlar 60 candan başlayıp daha kısa sürüyor. dereceli sistemini satranç taşlarına göre vermeleri de hoşuma giden bir detay. kaleden başlıyorsun şah olmaya çalışıyorsun.
 • 3
  güncel 9.23 metasından bahsedeyim. en sonunda arka planda kalan ama şampiyonlarını rahat bulacağınız kendi taktiğimi anlatacağım. başlangıçta oyuncuların büyük bir kısmı şu 3 yola yöneliyor
  1. 3 ormancı bul bu sayede ekstra birim çıkart erken oyunda gold kas
  2. 3 yırtıcı bul, warvick ve kogmaw ikile sonra gold kas
  3. vladimir, syndra, taliyah + önde duracak bir tank al çift ulti şansı ile gold kas.
  tabi bunların dışında gitme yolları da var ama biraz şans işi oluyor. mesela orn, nasus 2 level gelir üzerine voli gelir elektrik gardiyan ile erken oyunda rakipleri yenersin.

  yol seçme açısından 1 daha avantajlı roll atmadan önüne gelen şampiyonlarla gideceği yönü belirleyebilir. burdaki dikkat edilmesi gereken kısım 6 levele geçince bir şeyler belirlemiş olmalı çünkü o levellerde orman güçlendirmesi işe yaramıyor artık. 100 canla devam ederken bir anda yenilmeye başlayıp 50 cana düşme durumları olabiliyor geçişi iyi ayarlamak lazım.

  2. yola girenler genelde 3 yırtıcı 3 gözü dönmüş 6 levelde hyper roll olaf bulup mümkünse iki level yapma yoluna giriyor. olaf kompozisyonu çok fazla kişi oynamaya çalıştığı için 60 gold roll atıp olaf bulamama gibi durumlar bile oluyor. şanslıysan erkenden olaf bulup 7 levele geçersin ordan da 3. gözü dönmüşüne göre bir yol çizersin. mundoysa singed twitch ararsın. sionsa gölge şampiyonu ararsın. warvick, olaf, volibear sendeyse ezrael ile 4 buzu açabilirsin gibi gibi. dediğim gibi bu yol çok şans işi çünkü yırtıcılar 1 ve 2 gold olduğu için oyun başında düşüyor önüne istemesende yöneliyorsun.

  3. bu yolun sonu ya 1.lik ya ilk 4 dışı kalma:( 6 level olunca oyuncuların yarısı olaf yoluna diğer yarısı bu brand yoluna giriyor. thresh, nautilus önde tank dursun syndra ve vladimir ile 4 okyanusa tamamla. 6 levelde hyper roll at brand ve annie bul zaten oyun başından beri zyraları almış olacaksın. 7 şampiyon yaptı. burada 4 okyanus 3 alev 3 büyücü açık oluyor. brand ultileri ile her yeri yakarak işi bitirmeye çalışıyorsun.önemli nokta şu brand iki level olmazsa işe yaramıyor. 8.levelde efendi koymak gerekiyor genelde erken safhada alınan malzahar öylesine koyulup yorick aranır. yorick ultisi çok işlevsel olduğu için efendi güçlendirmesi olmayanlar bile alıyor bulması zor oluyor. nami falan denk gelirse thresh atılıp en köşeye nami koymak daha iyi oluyor.

  ben ışık yolundan gidiyorum. sebebi de tamamen kimsenin almaması. item seçme safhalarında saldırı hızı eşyalarına yöneliyorum. vayne, nautilus + gardiyan ve ya kolcu ne denk gelirse şeklinde başlıyorum. başlarda yenildiğim için 2. item seçme lobisinde de istediğimi alabiliyorum. 4 ve ya 5 levelde hyper roll atıyorum. amaç bulabildiğince ışıkları toplamak. vayne nasus jax 3 level yapma şansı baya yüksek oluyor. vayne esas taşıyıcımız. saldırı hızı itemleri onda oluyor. 6 levelde yorick bulunmuşsa 6 ışık bulunmamışsa 5 ışık+ kindred. bundan sonraki amaç 8 levele çıkmak. 8 levelde 6 ışık + kindred + master yi koyuyorum. master yi 3 özelliği ile tamamlayıcı oluyor. kindred ile gölge, soraka ile mistik, aatrox ile kılıç ustası. vayne, nautilus, jax üç level diğerlerini 2 level yapmaya çalışıyorum.
 • 5
  roll sistemi o kadar sorunlu ki insanın canını sıkıyor. 80 can 8 leveldeyim. 6 kolcu + braum, taric şeklinde pozisyon yapma planı ile gittim. 1 tarici karoselden aldım. sonra ikilemek için 80 gold rolledim. 1 tane bile gelmedi. en son 2 kişi kaldık ben hala roll atıyorum taric ikilemek için yoksa ultisini tamamlayamadan ölüyor.80 candan yavaş yavaş indim 30 cana. en son rakibe yazdım ben tilt oldum diye taric dışında tüm heroları sattım ve rolledim toplamda sanırım 150 gold falan rolledim ve o taric iki level olmadı.