• 1
  son dönemde spor kulüplerinin gerek sponsorluk anlamında, gerekse çeşitli gelirler sağlayan dijital uygulamalar kapsamında bir kazanç vizyonu geliştirdikleri açıkça görülmektedir. dijital varlık; kontrollü sürdürülebilirlik özelliği taşıyan kripto para birimlerinden oluşacağı gibi, dijital ortamda devamlılığı olan, kulüp bünyesine kazanç getirisi sağlayan uygulamalar kapsamında da karşımıza çıkabilir. dijital varlık adı altındaki kazancın kulübe getirisinin sürekliliği nedeniyle, normal yolla yapılan sponsorluk anlaşmalarından daha üst düzey bir kazanç imkanı sağlamaktadır. yapılan dijital anlaşmalar genellikle kulübün imzaladığı küresel anlaşmalardan oluşmakta olup, bağlı bulunduğu kurallar gereğince yalnız kulübün değil, taraftarlarının da bireysel olarak söz sahibi olmasına olanak tanır.

  türk spor kulüpleri içinde dijital varlık piyasasına katılım sağlayan ilk kulüp galatasaray’dır. dünya üzerinde birden fazla tanınmış kulüple (paris saint-germain, juventus, west ham united, as roma ve atletico madrid) anlaşması bulunan, kulüplere özel kripto para (chiliz) üreten mobil bir uygulama olan socios.com bünyesine dahil olarak bu ilki gerçekleştirmiş olup, kulübümüze ait galatasaray fan token (gal) güncel fiyatı 10 try üzerinden uygulama bünyesinde satışa sunulmaktadır.

  dijital varlık piyasasında kendi varlıklarını üreten kulüplerde görmemiz mümkün. kulübün hatıra ürünleri, imzalı formaları hatta maç biletleri bile kripto paralarla satılabiliyor.

  örnek vermek gerekirse;

  portekiz ekibi benfica kulübü, yakın zamanda bilet ve ürün satışlarında kripto para birimi ile ödeme kabul edeceğini açıklamıştı. aldıkları bu farklı kararla dijital varlık dönemine avrupa’daki büyük ilk adımı atmış bulundular.

  günümüzdeki spor dünyasının cezbedici ve zengin kaynağı olan dijital varlık, para evriminin gelecekteki başlangıcı olarak gözükmekte.