• 1
  sosyal medya da #sokağacıkmayasağıilanedilsin hashtag’ ı altında sonuna kadar desteklediğim, ohal durumu.
  toplu taşıma kullanan bir sağlıkçı olarak, her gün maske takmayan, aynı eldivenle 24 saat dolaşan, bilinçsiz kişilerle aynı ortamı teneffüs ediyoruz. aynı yerlere tutunuyoruz. bu hem bizim sağlığımızı, hemde hastalarımızın sağlığını olumsuz etkiliyor.
  hükümetimizin yapması gereken tam olarak budur. biz biraz farklı bir milletiz.
  sokaklarda maskesiz gezmek, park bahçe de piknik yapmak nedir?
  yada piknik yapma yasağı, tecrübe edindikten sonra mı gelmeliydi?
  seyehat yasağı henüz gelmedi, ve gelmeden insanlar şehirler arası virüsü yaymaya devam ediyor.
  bu karar ne zaman verilecek?

  biz ne zaman duyarlı bir toplum olacağız bilmiyorum. en işlek cadde de yolun karşısına geçerken, can kaybı yaşandıktan sonra üst geçit yapmanın bir anlamı yoktur.

  işte şuan yaşananlar tam olarak budur.

  arkadaşlar bu bir pandemi. bunun bir tık ötesi nedir biliyor musunuz?
  kıyamet. *
  lütfen duyarlı olalım.

  düzenleme: gizli bakınız
 • 2
  bu yasak uygulanmadan biz bu cahillikle çin'i italya'yı sollamazsak yazarlığımı sonlandırıyorum.

  çin mecbur kaldı, italya ve fransa hem hazırlıksız yakalandı hem turizmin hem sosyalleşmenin mağduru oldu ama dünyada kimse bana "ya bana evde daral geliyor, zaman geçmiyor" deyip parkta kucak kucağa oturan dayıları açıklayamaz. yani gerçekten süper gerizekalı bir milletiz. eğer bu potansiyel katiller virüs kaparsa tek dileğim hiç kimseye bulaştıramadan, hiç bir sağlık personelinin vaktini almadan, kendilerine hiçbir ekipman ayrılmadan 1-2 gün içinde toprağın altına girerler.

  kusura bakmayın 2 tane küçük bebem var. 70 yaşındaki şımarık arsız veletlerin günahını çocuklarıma çektiremem.

  edit:

  işin galatasaray boyutuna da değinmem gerekirse bu yasak tam 1 ay uygulanmadan ligin tamamlanacağını düşünmüyorum. dahası eğer bu yasak bir hafta içinde uygulanmazsa başta muslera ve falcao olmak üzere tüm oyuncuların ailesiyle beraber özel uçak tutup memleketlerine doğru yol aldıkları haberini okuyacağız. gidecekleri yer bugün için buradan çok mu iyi durumda peki? sanmam. ama aptallıkta bundan daha fazla inat eden başka bir medeniyet bulabilirler mi emin değilim. dünya yangın yeriyken istanbul'da sahilde gezen insanları, aştideki asker uğurlamalarını izleyen bir adamın gidişine de laf edemem.

  edit 2: 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı gelmiş. yeterli değil ama olumlu. bu memlelet sosyal medyadan yönetiliyor. gerekli tepkiler bu ortamlarda verilmediği her geçen saniye daha çok insan kaybedeceğiz. memleketin hiç bir planlı sistemi yok. bugün ne gündemse ona yönelik gündelik çözümler üretiliyor. bugün muhalif hesaplar gazeteciler dayıları duyurmasa aynı tas aynı hamam devam ederdik. bu sebeple sesinizi her yerde duyurun renktaşlar.
 • 4
  birden getirilmesi gerekilen yasaktır.

  atıyorum yarından itibaren yasak olacak denirse marketler tıkabasa dolar ve virüsün daha hızlı yayılmasına sebep olunulur. bu her ne kadar yanlış bir tepki olsa da doğal bir tepki olur. insanlar gıda ihtiyacını nasıl giderecek yoksa?

  mesela ben ev tamtakır olana kadar markete çıkmıyorum. bugün markete çıkacaktım ama pazartesiye erteledim sırf haftasonu daha kalabalık olur diye. olur da birden pat diye sokağa çıkma yasağı kararı çıkarsa aç kalırım evde.*

  nasıl ki piknik yapmak yasaklanabiliyorsa ve piknik yapma hali suç olabiliyorsa işe ve markete gitmek dışında dışarıya çıkmak da suç sayılabilmelidir. cezası olmalı bunun. öncelikle yapılması gereken hamle bu olmalı. sonra bakıldı yine olmuyor ohal'e benzer bir pozisyon alınabilir. belki de bilindiği haliyle bir ohal de ilan edilebilir.

  sokağa çıkma yasağı genel olarak ilan edilirse çok kötü olabilir gıda ve ihtiyaçlar konusunda. sokağa çıkma yasağı kısmen uygulanabilir belki de. parklarda topluca oturan dedelere ninelere bir emekli maaşınızı keseriz şeklinde ceza belirleseler gitmezler bir daha parklara.

  son dakika!!!
  şimdi fox haberde gördüm bir genelge ile 65 yaş üstü kişilerin çıkması sınırlandırılmış.

  şimdi akıllara şu soru geliyor: bir evde sadece 65 yaş üstü kişiler varsa gıda alışverişlerini nasıl yapacaklar? mesela annem babam başka bir şehirdeler ve 65 yaş üstüler. ihtiyaçlarını nasıl satın alacaklar?

  market alışverişi bu sınırlandırma dışında yer almalı bence. bakalım bundan sonra ne olacak.

  edit: https://twitter.com/.../1241397272728031233
 • 5
  https://twitter.com/...397272728031233?s=20

  kısa süreliğine de olsa genel sokağa çıkma yasağı ilan edilmediği sürece, evde olan yaşlılarımız ve kronik rahatsızlığı olan sevdiklerimiz için tam önem sağlanmış sayılmayabilir. çünkü gençlerimizin taşıyıcı olabileceğini düşündüğümüz de, sokakta bulunmayan risk grubumuza yine covid-19 bulaşı durumu var. mümkün olduğunca net çözümlü ekonomik kararlar sağlanıp, bu kural herkes için geçerli olmalıdır.