• 4992
  tabutuna son çiviyi çakmış oyuncudur. hoş son 3 senedir ölü sanıyorduk ama 3 ay dirilip bizi yaşadığına ikna ediyordu. ama bundan sonra artık iflah olmaz. yaşattığı güzellikler için teşekkür edilip yolların ayrılması gereken oyuncudur.

  (bkz: 5 temmuz 2020 galatasaray trabzonspor maçı)

  birde işin ırkçılık boyutu var. bu herifin kuzey afrikalı olduğu için öfkeli olmasını sosyolojik değilde ırksal temellere dayandıran herkes ırkçıdır birader. kusura bakmayın...
 • 4993
  dün kuzey afrikalı futbolcu başlığına bir entry girmiştim. akşamında ırkçılık mevzuları patladı ve haklı olarak feghouli isyan etti.
  dün de dediğim gibi kuzey afrikalı futbolcularda mental problemler olabiliyor. bunun sebebi de göçmen olarak yetiştikleri ülkede yaşadıkları zorluklardan kaynaklanıyor.
  bu mental problemleri aşabilenler zaten futbolculuk yaşamlarında daha üst seviyelere çıkabiliyorlar. mental problem derken sadece saha içindeki asabi tavırdan bahsetmiyorum.
  2019 yazında mahrez ile feghouli aynı zamanda afrika kupasında şampiyon oldular ama birisi premier ligin ilk 3 haftasında toparlandıktan sonra diğerinin toparlanması ligin ilk yarısının sonunu buldu.
  bu örnekleri böyle çoğaltabiliriz.
  işte aslında bence kırmızı kart görmesinden daha önemli olan mevzu budur.
  5 temmuz 2020 galatasaray trabzonspor maçında aşil tendonuna basılmıştır, sinirlenmekte sonuna kadar haklıdır ama orda o tekmeyi atamazsın, bu benim gözümde takıma ihanettir.
  dün de yazmıştım ama detay vermedim. bugün feghouli galatasaray kulübünden yılda yaklaşık 5 m euro kazanıyor. bak fazlası var eksiği yok.
  benim gözümde alması gereken maksimum rakam 2 m euro hadi 2,5 olsun, ki o bile fazla.
  hatta maç oynanırken twitter'a "bu pas oyunu için feghouli önemli adam, keşke maaşını 2 milyon euro'ya indirebilsek de takımda kalsa" yazacaktım ki kırmızı kart gördü.
  sonuçta futbol oyununda ekonomi çok önemli ve bizim feghouli'ye yılda 5 vermek gibi bir lüksümüz yok.
  oturursun konuşursun, bu maaşı kabul edersen yeni sözleşme imzalayalım dersin. he kabul etmezse satış listesine koyarsın, satarsın satamazsın bilemem.
  çok değerli oyuncu evet ama 5 milyon euroluk oyuncu değil.
  sonuçta bu tarz kırmızıları görüp herkes takımına ihanet edebiliyor. bunlar futbolun içinde olan şeyler ama o kırmız karttan daha önce halledilmesi gereken sorun feghouli'nin sözleşmesidir.
 • 4994
  irkçılığı savunmam ya da feghouli’nin tepkisine hak vermemem söz konusu değil. ama dilediği özür bana hiç samimi gelmiyor. şöyle ki; maç biter, takım otobüsü ile florya’ya dönerken çağırırsın tercümanı, güzel bir özür tweeti atarsın. ertesi gün bu ırkçı söylemi duyduğunda da tepkini gösterirsin.

  24 saat hiç sesin çıkmasın. sonra da “hatalıyım, ama...” diye; milyonlarca insana yaptıpın ihanet için özür dilemek, bir müptezelin ırkçı söylemini duyduktan sonra aklına gelsin.
 • 4995
  ırkçılık garip konu.

  şu yaşananları ırkçılık olarak tanımlayamıyorum. çünkü ırkçılık saf nefrettir. ırkçıysanız sevemezsiniz. peki disiplinsizliğini tabiyetine bağlayanlar feghouli'yi sevmiyor mu? 5 temmuz 2020 galatasaray trabzonspor maçı'ndan beri feghouli'ye bu tarz laflar etmiş insanlardan kaçı feghouli'yi hiç sevmedi?

  feghouli'nin yaşadığı şey ırkçılık değil. öfkenin doğurduğu nefret söylemi. aynı kartı bir türk görse benzer tepkiler alacaktı. profesyonel olmamasından bahsedilecek, işte yabancı sınırının bizi mahkum edeceği oyuncular denecekti. aslında benzer şeyler. sadece biz türk olduğumuz için nefret söyleminden öte ağır eleştiri halini alıyor söylenenler.

  ya da benim kafamda işler öyle... belki zihnimdeki ayrım doğru değildir. ama biz toplum olarak duygusal hareket ediyoruz. öfkemiz, sevgimiz, beklentimiz, umutsuzluğumuz aşırı oluyor. akdeniz insanı işte... feghouli yediği nanenin sonucu aşırı öfkeli bir tepkiyle karşılaştı, hepsi bu.

  ırkçılık kişiye uygar bir yaşam hakkı tanımaz.

  o nedenle feghouli'ye ırkçılığa uğradığıyla ilgili attığı tweet nedeniyle gördüğü karttan çok daha fazla kızgınım. bana göre türkiye'ye, ülke futboluna büyük zarar verdi. ha bizim hiç mi suçumuz yok. var tabi ki... nefret söylemi de mazur görüşecek bir şey değil. insan ağzından çıkanı tartmalı, duygularının mantığının önüne geçmesine izin vermemeli. ettiği lafın gideceği yeri bilmeli. feghouli ile beraber ona bu fırsatı verecek lafları eden herkes suçlu...

  fakat feghouli'ye gerçekten kızgınım. bir bok yedi. sorumluluğunu üstlenmek yerine kendini kurtarmak adına, sahte bir duygusallıkla galatasaray'a, türkiye'ye kara sürmekten çekinmedi. şu takıma geldiği günden beri formda olduğu dönemler formsuz olduğu dönemlerin çeyreği... bu nasıl ırkçılıktır ki teknik heyetinden taraftarına herkes feghouli'ye sahip çıktı...

  bana göre şu tweetten sonra fatih terim feghouli'yi geri dönüşü olmamak üzere kadro dışı bırakmalı. sokarım maliyetine. tarık çamdal'ınkini ödediysek feghouli'ninkini de öderiz. zaten sanıyorum 1 senelik sözleşmesi kaldı. madem çok samimi, para için ırkçılığa uğradığı bir yerde kalacak kadar onursuz da değildir.
 • 4998
  kendisinin bu sene takımdan gitmesi taraftarıyım fakat burada söylendiği gibi süper başarısız 3 sezon geçirmemiştir. 2017-2018 ve 2018-2019 sezonunda aldığımız kupalarda pay sahibidir. özellikle 2018-2019 sezonunda takımın en iyi oyuncusu şampiyonluğu getiren 1 numaraları oyuncudur. 2018-2019 sezonunda onyekuru'dan, diagne'den ve muslera hariç bütün takım oyuncularından daha fazla takımı sahiplenmiş şampiyonlukta en büyük pay sahibi olmuştur.

  ayrıca son maçta yaptığının çok yanlış olduğunu kabul ederek kendisinin öfke problemi de yoktur. zaten kariyerinde bu kırmızı hariç sadece 2 defa kırmızı görmüştür. bunlardan biri de yine trabzonspora karşı oynanan 29 ekim 2017 trabzonspor galatasaray maçında olcay denen sirk yıldızına yaptığı aşırı haklı tepkiden sonra meydana gelmiştir.

  sofian nedense burada* ve türkiyede çok tutulmadı. adam şampiyonluk maçında direkten kendisine asist yaparak rövaşatayla maçın dönmesini, şampiyonluğun gelmesini sağladı. 11 mayıs 2019 rizespor galatasaray maçı ve `17 mart 2019 bursaspor galatasaray maçı'nda bize 3 puanları getiren golleri ve asistleri yapan ve nice maçlarda uzaktan gol atan tek oyuncumuzdu. ama kendisi penaltı haricinde gol atamayan diagne kadar sahip çıkılmadı.

  kendisinin aldığı ücrette kendisinin suçu değil, ona verenlerin suçudur. gitmesinin düşünmemin sebebi de bu yüzdendir.

  not: takımda 2018-2019 sezonunda sofian yerine onyekuru tarzı bir oyuncu daha olsaydı şampiyon olamazdık.
 • 4999
  sorumsuz futbolcu. bunun herhangi bir ülkeden ya da millettten olmasıyla alakası var mı bilmiyorum ama kendisi ve bir diğer yabancı oyuncumuz belhanda'nın gördükleri kartlar dışında da genel anlamda da sorumsuz olduğunu düşünüyorum.

  yapılan eleştirilerin ırkçılık boyutunun olmadığına inanmakla birlikte yerli futbolculara aynı paralelde çok daha fazla eleştiri yaptığımızı hatırlatmak isterim. afrikalıların savrukluğuyla ilgili dany ve chedjou üzerinden neler söylendi neler.

  fehgouli ve belhanda, eğer terim dönemine denk gelmeseydi de atıyorum skibbe ya da rijkaard döneminde alınsaydı hiç de güzel anılmayacak iki futbolcuydu. gelen şampiyonluklara rağmen şampiyonluk görmemiş, aynı zamanda yine disiplin anlamında problemleri olduğunu düşündüğüm keita ve lincoln etkisi bile gösteremediler. hatta ben hoca terim olacaksa feghouli ve belhanda yerine keita ve lincoln'ü tercih ederdim.
 • 5000
  buraları son zamanlarda boşlamıştım. pandemi, kötü sonuçlar, finaller... feghouli'nin attığı tweet'e yapılan yorumlar nedeniyle canım sözlüğüme bi bakayım dedim. kırmızı kartı ırk üzerinden yorumlayanların azlığı, beni bu siteye neden kayıt olduğumu tekrardan hatırlattı. cansınız. ben de muhabbete katılarak zenginleştirmek istedim.

  öncelikle, maçı 90 dakika izlemedim ama pozisyonu biliyorum, tekrar tekrar izledim. eğer, "maçı izlemediysen ne konuşuyorsun?" diye düşündüysen, devam kardeşim, senlik bi durum yok bu entry'de.

  eveett, baş başa kaldıysak başlayalım.

  https://twitter.com/...204171292168193?s=19

  twitter'da futbol; üzerinizdeki, kullanıcı adınızdaki, bio'nuzdaki renklere göre tartışılıyor. renklerimiz aynıysa biz haklıyız, kulübün hakkını koruyoruz, düşmanlarını ifşa ediyoruz. eğer fikren, ruhen ve en önemlisi attığın/beğendiğin/ rt'lediğin tweet'en bizim yanımızda değilsen, zaten hiç bizim olmamışsındır.

  şimdi, tweet'e geri dönelim ve tweet'i bu bağlamda değerlendirmeye çalışalım: feghouli medyada süregelen, bir sporcunun "disiplinsizliklerini" ırk üzerinden açıklama alışkanlığına isyan ettiği paylaşımın altında, birçok renktaşımın, "evet, bu kişi tuttuğum takımın üzerine yaptığı yorumları beğeniyorum" diye takip ettiği, yazdıklarının itibar gösterildiği ve kabul edelim ki taraftarın genel görüşüne ufak da olsa etkisi olduğu biri, feghouli'nin galatasaray'ın 1 senelik emeklerini çöpe attığını iddaa ediyor. bir tekmeyle yapmış bunu.

  iddianın saçmalığın danisaksı olması bir tarafa, yukarıda bahsettiğim bir konjonktürde bile oyuncusunu korumuyorsa bu, onun araftarlığının vicdanını gölgelediği anlamına gelir. yorumların seviyesi "yediğin haltı ırkçılık diyerek savuşturuyorsun"a kadar düşünce okumayı bıraktım ve buraya geldim.

  ülkemizde birçok problem o kadar içimize işlemiş ve hayatımızın bir parçası olmuş ki öyle bir problemin varlığını bile görememeye başlıyoruz. irkçılık da bunlardan biri. hele bi de belli önyargılar seni sağlıklı değerlendirmekten alıkoyuyorsa kendini tamamen kapatıyorsun.

  buradan levent tüzemen ve levent tüzemengillere sesleniyorum, sen orada oturduğun koltuktan, bir kişinin davranışları üzerinden sosyolojik çıkarımlar yapacak yetiye sahip değilsin, olamazsın. hatta furbol konuşacak birikime bile sahip değilsin ama konuşacak haddi nereden bulduğun, herkesin malumu.

  bir rant ile sonlandırmak istemiyorum ama doğal bi son da bulamıyorum. o yüzden entry'nin doğal bir sonuna geldiğini varsayın.

  tl;dr: feghouli, ırkçılığa karşı senin yanındayız.
 • 5002
  son yaptığı rezillikten bağımsız seneye de takımda kalırsa şimdiden emeği geçenleri esefle kınıyorum ve kadroda olduğu maçları izlemeyerek boykot ediyorum. zaten o hareketi yapmasaydı da bu entryi girecektim. geçen seneden belliydi böyle olacağı. bazıları 3 aylar topçusu diye kendini kandırmak istedi. ne beke doğru düzgün yardım eder ne kanatta adamını kovalar hatta bazen geri koşmamak için ileride garip hareketler yaptığı da oldu. iş ahlakı felan kalmamış yada en başından yoktu umarım en az zararla takımımızdan gider.
 • 5003
  çok yönlü, yetenekli ve teknik bir oyuncu. lakin iş ahlakı tartışılır, bu kadar para kazandığın ve rahat yaşadığın, mutlu olduğun bir ülkede üzerine düşeni yapmak zorundasın. 3 aylık top oynayacak futbolcu ya 3 kuruşluk maaş alacak ya da bizden ayrı yoluna devam edecek. ben de bir anlık aşırı kızmıştım ama kırmızı kartlar falan önemli değil arkadaşlar, hagi vardı bizde uefa finalinde kırmızı kart yemişti ama hagi'ydi işte 3 aylar topçusu değildi. kızılacak şey taa en başından beri sezon performansı olmalıydı, trabzonspor maçında yediği kırmızı kart değil.
 • 5004
  5 temmuz 2020 galatasaray trabzonspor maçı'nda yaptığı hareketle hem o maçta varını yoğunu koyan takım arkadaşlarını, hem de ona güvenip forma veren hocasını satan topçumuz. konuyu başka yerlere çekmeye çalışmasın, siyasal islamcılıgın getirdiği sürekli mağdura yatma pozları kesmesin, taraftar olarak bizleri de aptal yerine koymaya kalkmasın. her şey apaçık ortada. sene sonu yollar ayrılmalı, cezası bittiği maçta dahi oynatılmamalıdır. kısacası bu formayı bir daha asla giymemeli ve ederini bulduğu gibi postalanmalıdır.
 • 5006
  ırkçılığa uğradığı için suçludur! afedersin ama sofyan, sen kim oluyorsun da canın acıdığı için profesyonellik dışı bir tepki göstermenin bedelini ırkçılıkla ödemeyeceğini düşünüyorsun?

  şu ligde kimler ne hareketler yaptı, ne kırmızı kartlar gördü.. hatta görmedi! quaresmalar, meirelesler, alvesler... say say bitmez. feghouli'nin yaptığı hareket yanlış oğlu yanlış*, savunmuyorum da ancak gidip rakibe pislik yapmamış, rakibi sakatlamak için dalmamış, maçı satmak için sinsi bir hareket yapmamış. acının vermiş olduğu öfkeyle anlık bir tepki vermiş ve karşılığını da gördü. biz de takım olarak cezasını çekicez. şampiyon yaparken iyi, böylesine amatörce hareket yapınca ırkçılığa başvurmak, başvuranları savunmak nankörlük.

  utanmadan ''ırıp fıtbılcı ıstımıyırım dımık ırkçılık mı yııı?'' diyenlere bekir'in kader filmindeki meşhur tepkisini vermek istiyorum. dahası, keşke şöyle takıma 5-10 tane kuzey afrikalı, orta doğulu futbolcu doldursak da ırkçılar kudursa diye düşünmüyor değilim. 15. olalım, sorun değil. yeter ki bu ırkçı güruh takımdan soğusun, uzak dursun. fransa milli takımını izledikçe yüzünü büzüştüren, dünya kupasına bile buruk sevinen fransız ırkçıları gibi ne yapacaklarını bilemesinler.