• 1
  kullanımı sağlığa çok zararlı olan tütün mamulü.

  ama bizi ilgilendiren kısmı ise, zamanında tekel'in markamızı kullanarak bir sigara üretmiş olması, az önce gördüm. belki bir hatıra belki bir başarı sonrası üretilmiştir, o kısmı bilmiyorum.

  http://www.tttt.ru/22074.jpg

  bu da benim sigara tiryakisi olan kardeşlerime kıyağım olsun. ayrıca şu sitede rus bir vatandaşın uzun yıllardır yaptığı koleksiyon var. türkiye kısmında da 501 tane sigara var. http://www.tttt.ru/

  kamu spotu: sigara sağlığa zararlıdır!
 • 5
  yaklaşık 1 hafta önce veda etmeye karar verdiğim tütün mamülü. sağlam öksürük krizi, sinir krizi, can sıkıntısı gibi net belirtileri, 1. hafta sonunda neredeyse tamamen yok oldu. 1 hafta boyunca henüz sinirimi bozacak ya da beni strese sokacak bir olay yaşamadım. bunuda atlattikmi bu iş tamam demektir. tam 13 senedir defalarca bırakıp tekrar başladığım bu belayı artık tamamen yenme konusunda kararlıyım.
 • 6
  hayatım boyunca hiç kullanmadığım insan ve toplum sağlığına zararlı madde.
  hele sporun içinde yer aldığı zaman beni daha da irrite ediyor bu durum.
  o yüzden sarri den hazzetmem mesela. faruk vardi eski fenerli. adam yedek kulübesinde beklerken sigara icerdi.
  futbolcuların eskilerinin yüzde 80'i bu illeti kullanırken tahmin ediyorum yeni nesil de bu oran yüzde 30 40 seviyesindedir. yani umarım öyledir.
  o degil de gencler bilmez. sigara yasagi yokken biz otobüslerde nasıl seyahat ediyormusuz ya. cocuktuk gerci anlamiyorduk belki ama.
 • 8
  13 yıl içtikten sonra ciddi bir tiryaki olmama rağmen 6 yıl önce 2014’te veda ettiğim düşman.

  bırakmak isteyen arkadaşlara tavsiyelerim şöyle olur:

  yeme içme eylemlerinin hemen peşinden canınız istediğinde 5 dakika sabredin ve yakmayın. bir de göreceksiniz ki o istek kayboluyor. bunu neden sürekli yapmayım ki diyeceksiniz kendi kendinize.

  havuza gidin. klor kokusu sigara isteğini köreltiyor.

  bırakmak için ekstra ilaç, destekleyici gıdaya falan ihtiyaç yok. iş beyinde, zihinde, yürekte, azimde ve iradede bitiyor.

  bir kez denedim, 2 ay sonra başladım. bir kez denedim, 5 ay sonra alkollü bir ortamda başladım. sonraki denememde tamamen bıraktım. yani daha önce deneyip başaramadıysanız pes etmeyin. ayrıca alkollü ortamdan uzak durun.

  yerine bir şey koymaya çalışmayın. gerek yok.

  arada tek tük içeyim ayağı yanlış ayak. uzak durun.

  ben bıraktıktan 7 ay sonra iş değiştirmiştim. işe giriş sağlık kontrollerinde akciğer filmi çekildi. değerlendiren doktor yakın zamanda sigarayı mı bıraktınız dedi. evet dedim. en az 6 ay olmuş dedi. nasıl anlıyorsunuz dedim. ciğerler çılgınca yenilenmiş dedi.

  sevgili dostlar, bıraktıktan 24 saat sonra ciğer belli seviyeye ulaşıyor. bir hafta sonra başka seviyeye, 6 ay sonra başka seviyeye derken tertemiz oluyor. erken yaşta bırakırsanız bu daha hızlı ve başarılı oluyor. geç yaşta ise yenileme biraz daha zor oluyor. bıraktınız 6-7 ay geçti. bir tane yaktınız. geçmiş olsun. 6-7 ayda yenilenen ciğeri başa döndürdünüz. puro, pipo, nargile hepsinden uzak durun lütfen.

  sevgili dostlar, bu satırları sıkılmadan buraya kadar okuduysanız şunu düşünün. bunu başarabilen varsa sizin neyiniz eksik? ben ciddi bir tiryakiydim ve kendimi bu lanete esir gibi hissedip çok üzülüyordum ama en sonunda yıktım geçtim. tam 6 sene oldu. neler değişti peki? sabah uyandığımda balgam atma işi bitti. nefesim hırlamıyor. öksürmek yok. leş gibi korkmuyorum. evim tertemiz. halı sahada yanımdan ribéry gibi geçen fırlamaları artık tava sapına çeviriyorum. daha uzun mesafeler yüzebiliyorum. yüksek nabızlara çıkıyorum. kanser riskini azalttım. ayda 210 lira, yılda 2.520 lira, 6 yılda 15.000 lira cebime kaldı. aylık bu parayla arı sütü, propolis gibi gıdalar alıyorum. zaten yükselen bağışıklığımı daha üst seviyeye çekiyorum. (arı ürünlerine alerjisi olmayanlara tavsiyedir) bazısına arı sütü al diyorum, çok pahalı diyor. ulan sigara içiyorsun işte. ona verme, ona ver parayı. sigara içtiğim dönem en ufak soğuk aldığımda düşüyordum. şimdi neredeyse çıplak gezeceğim. (hanım kızmasa gezerim de kızıyor işte) *

  hele ki 5 yıl önce alkolü bırakınca bildiğiniz zengin olmaya başladım, şaka değil ciddiyim. çünkü oraya giden paranın haddi hesabı yok.

  sağlıkla kalın kardeşlerim. lütfen bu illetleri terk edin. sağlam kafa lazım kendinize, sevdiklerinize, ülkemize, insanlığa.
 • 9
  17 mart günü homeoffice çalışmaya başlanmasıyla 48 gündür ağzıma bile sürmediğim zehir. inanın bir gram bile aramadım canım istemedi. karantina bir yılda sürse aramam. ama biliyorum ki herşey düzelip dışarı çıkıldığında haftasonu alkollü akşamlarından birinde rakı masasında yakacağım ya da bir iş arkadaşım gel balkona sohbet edek diye yaktıracak bir tane.
 • 11
  herkes askerde sigaraya başlar, ben askerde sigarayı bıraktım. öyle bir birlikti bizimkisi*. 4 ay vardı terhise. sonra geldim, 15 ay kadar daha içmedim. tehlike şurada, sigarayı bıraktıkran sonra, hadi ilk zamanları geçtim ama 6-7 ay sonra dumanı kokusu sizi hala rahatsız etmiyorsa, yanınızda sigara içilmesinden mutsuz olmuyorsanız, sigaralı dumanlı ortamlar size rahatsızlık vermiyorsa hapı yutmuşsunuz, tekrar başlamak kaçınılmaz oluyor. bir de gün gün hesap tutuyorsanız o da tehlikeli. hala savaşıyor ama savaşı kaybetmeye yakınsınız demektir.

  neyse bi sigara yakayım da, kendime geleyim.
 • 13
  iğrenç bir şey, tıpkı içki gibi.
  iğrenç olduğu kadar da zararlı.
  hayatımda bir kere içmedim, bir damla alkol de almadım.
  gayet mutlu ve huzurluyum bundan ötürü.
  zaten astım başlangıcım var ve çocukken tedavi oldum; kokusuna bile dayanamıyorum, hemen öksürmeye başlıyorum alerjim olduğu için.
  alkol için de geçerli bu yazdıklarım, onun kokusundan da nefret ediyorum.