• 1
  1997 doğumlu endonezyalı forvet. bir dönem sporting cp takımı tarafından transfer edilmişti.

  onu diğer futbolculardan ayıran özelliği ise, 2004 yılında endonezya'nın sumatra adasında gerçekleşen tsunami felaketinde annesini ve iki kardeşini birden kaybetmişti. kendisi de yaklaşık 20 gün süren açlık ve susuzluk mücadelesinin ardından bölgeye gelen kurtarma ekipleri tarafından kurtarılmıştı. kurtarılmasının ardından portekiz federasyonu ve cristiano ronaldo da martunis'e yardım etmek için harekete geçmişlerdi. ronaldo'nun, küçük yaşta afetzede olan martunis'e yardım için 40 bin euro bağışladığı da biliniyor.

  endonezya'nın sumatra adasının batı kıyısında 26 aralık 2004 tarihinde meydana gelen 9,1 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan dev tsunami dalgaları, 14 ülkeden yaklaşık 230 bin kişinin hayatını kaybetmesine yol açmıştı. yardım ekipleri tarafından bulunduğunda üzerinde manuel rui costa'nın 10 numaralı portekiz milli takımı'nın forması yer alan ve felaketin "mucize çocuğu" olarak anılan martunis, nasıl hayatta kaldığına ilişkin sorulara, "hiç korkmadım çünkü ailemi yeniden görmek ve futbolcu olmak istiyorum" cevabını vermişti.

  bu transfer olayı yeni değil, 2015 yılında gerçekleşti. sözlüğü de yakından ilgilendiren bir kişi aslında, bir sporcunun başlığı olarak görünce açılmasında bir beis olmuyor. transfermarkt'ta da 1 sezon oynayıp, sonrasında serbest kaldığı gözüküyor. transferin ne kadarının ahde vefa, ne kadarının scout başarısı olduğu bir tarafa, her halükarda portekiz ekibine de teşekkür etmek gerek.

  https://yt3.ggpht.com/...c0xffffffff-no-rj-mo

  https://img.fanatik.com.tr/...5a7eae298b43cc1c1a91

  https://pbs.twimg.com/...wW-6NwR8_400x400.jpg

  https://imgrosetta.mynet.com/...9910948/640xauto.jpg