• 13
  başlık hatalı mı ben mi yanlış biliyorum? rezerv yani yedek lig olması gerekiyor sanırım.

  önümüzdeki sezondan itibaren kurulması gereken lig.fakat bu lige bakışı iyi yönetmek gerek.

  öncelikle rezerv lig bir alt yapı ligi değildir. a takımda forma bulamayan oyuncuların hazır tutulma ligidir.bu ligde oynayan oyuncu a takımda 15-20-30-45 dakika oynayabileceğinden süreler, değişiklikler buna göre ayarlanmalı.

  hem a takımda oynamasa bile maç eksiği olmaması gereken adem büyük gibi oyuncular, hem sakatlıktan dönen emre akbaba gibi oyuncular, hem de alt yapıya fazla, a takıma küçük gelen atalay, yunus gibi gençlerin forma şansı bulabileceği bir lig olmalı.

  kurallar:

  1)bu ligde oynayan oyuncu aynı hafta a takımla da oynayabilmesi için süre 90 değil 60 dakika olmalı.
  2)maçlar ağırlıklı hafta içi ve a takımın fikstürüne göre belirlenmeli, a takım cumartesi oynuyorsa rezerv takım salı, a takım pazar oynuyorsa rezerv takım çarşamba gibi.
  3)bu lige özel ekstra yabancı hakkı tanınmalı. yani 1 oyuncu buldun potansiyeli var ama henüz a takım için de hazır değil, ama fiyatı vs uygun, beklemek kaçırmak istemiyorsun. alıp oynatacağın lig burası olmalı. ozornwafor gibi.

  bu şekilde hafta için rezerv takımla maça çıkmış oyuncu haftasonu da 15-20-30-45 dakika kullanılabilecek.

  bu ve benzeri düzenlemeler ile verimli bir lig olabilir.

  en basitinden, okan koçuk geleceğin iyi kalecilerinden diyoruz ancak koca sezon oynadığı maç sayısı 3-5. bu çocuk nasıl gelişecek, ne ara oynayacak bilmiyoruz.

  veya sekidika. antremanlarda iyi performans gösteriyor ama soso varken forma bulması imkansız.alt yapıya gönderemezsin.ama kiralık verip kendi tesislerinden, çalışma planından uzaklaşsın da istemiyorsun.

  işte bu ve bunun gibi durumlarda gönder rezerv lige, hafta sonu da gelsin yedekte beklesin.

  zaten alacakları süre ekstra bir sakatlık, kart vs olmazsa 15-20 dakika.