• 172
  2020-21 sezonunda namağlup şekilde yoluna devam eden iskoç temsilcisi. ligleri her ne kadar kolay olsa da celtic'i yenmeyi başardılar. 15 maçta sadece 3 gol yediler.

  uefa avrupa ligi'nde de williem ii, galatasaray, standard liege, benfica ve lech poznan gibi önemli takımlarla oynadılar. yani en azından bütçe ve beklentilerine göre muazzam ilerliyorlar.

  https://twitter.com/.../1334616934302748682
 • 175
  1 ekim 2020 rangers fc galatasaray maçı'nın hem öncesinde hem de sonrasında dümdüz takım olduğu, kadrolarının bizden güçsüz olduğu iddia edilmiş olan takım. uefa gruplarının 5. haftasında oynanan 3 aralık 2020 rangers fc standart liege maçı'nı kazanıp gruptan çıkmayı 1 maç kala garantilediler. son maçta galip gelmeleri ve/veya en az benfica kadar puan almaları durumunda ise benfica, standart liege ve lech poznan'dan oluşan, avrupa ligi standartlarına göre oldukça güçlü bir grubu lider tamamlayacaklar.

  bizimle oynadıkları maç sonrası o gün 2 takımın sahaya çıkarabildiği 11'ler kıyaslandığında rangers'ın bizden net bir şekilde üstün olduğunu yine bu başlık altında anlatmıştım ama bir daha anlatma gereği görüyorum.

  mcgregor tabii ki kötü kaleci ama bizim kalemizde fatih varken tabii ki bizden üstünler. o kadar kötü kaleci değil.

  tavernier omar'dan daha iyi bir bek, buna pek itiraz eden çıkar mı bilmiyorum ama maksimum yakın seviyede diyebiliriz bu 2 bek için. omar kesinlikle daha iyi değil tavernier'den.

  stoperlerde net üstünlüğümüz var, tartışmaya bile gerek yok.

  barisiç ortalama bir bek, mesela saracchi'nin çok altında. amma velakin ters kanatta linnes'i oynatmak zorunda kaldığımız için maalesef burada da üstünlük rangers'ın. linnes ile barisiç aynı seviyede bekler, gelgelelim biri esas yerinde oynuyor, öbürü tam terste.

  gelelim orta sahaya. en büyük yanılgıyı burada yaşadığımız düşüncesindeyim. taylan ve emre'nin yeni rollerine adapte oluşu, belhanda'nın fena performans göstermeyişi falan derken orta sahamızın davis-kamara-arfield orta sahasına üstün olacağı düşüncesine kapıldık. arfield burnley ile 86 tane premier lig maçına çıkmış bir oyuncu, glen kamara tutunamasa da arsenal genç takımında yıllarca oynamış bir oyuncu ki arsenal'in yakın dönemde kaç gencin futbol hayatına kastettiği ortada. kamara yüksek ihtimalle daha iyi yerlere de gelecektir, yaşı 24. 35 yaşındaki tecrübe davis'inse tam olarak 306 premier lig maçı var. tabii ki prime döneminde değil ama 1 ekim 2020 rangers fc galatasaray maçı'nda dikkat edenlerin gördüğü üzere hala taş gibi topçu. bize bakacak olursak çok iyi oynasa da kendisini sadece ligde kanıtlamış, 6 numaraya yeni devşirdiğimiz taylan var. ben kendisinin gelişimini çok beğeniyorum, çok daha iyi yerlere de geleceğine inanıyorum ama arsenal altyapılı glen kamara'dan daha iyi mi, işte bu soru işareti. taylan çok iyi bir oyuncu oluyor, ama glen kamara da hakikaten iyi topçu. benzer şeyler emre kılınç için de geçerli, yeni rolüne adapte olmaya çalışıyor, şimdiye kadar iyi iş de çıkardı. ama onların sol içi davis'ten şu an daha iyi mi? açıkçası buna da evet diyemiyorum, çünkü adam zaten 3.5 aydır bu rolde. belhanda-arfield kıyaslamasında trade-off var, arfield'ın yaptıklarını belhanda, belhanda'nın yaptıklarını da arfield yapamaz. ama arfield kesinlikle belhanda'nın çok altında bir oyuncu değil. premier lig'de oynadığı maç sayısı da kanıtlıyor zaten bunu.

  hücum hattında da bizden güçlüler. adamların en iyi oyuncuları zaten kent-hagi-morelos. babel-feghouli-falcao üçlüsü prime dönemlerinde kent-hagi-morelos 3'lüsünden çok daha üstünlerdi ama 1 ekim 2020 günü hangi üçlü daha güçlü dersek, maalesef rangers'ın üçlüsü daha güçlüydü.

  sonuca bakacak olursak o günün kadrolarıyla konuşuyorum (saracchi arda muslera yoktu bizde) stoperlerde açık ara üstünüz, beklerde rangers üstün, kalede rangers üstün, orta sahada ya berabere, ya rangers üstün, hücumda da rangers üstün. ama biz hala büyük bir kibirle "dümdüz takım", "kazmalara yenildik" falan diyebiliyoruz. inanılmaz gerçekten. o kadar sinir bozucu ki. insanlar kendi oyuncularını ve teknik ekibini daha ağır eleştirebilmek için gayet iyi bir takım olan rangers'a bildiğin çöp muamelesi yapıyorlar.

  adamlar geçen sene isviçre şampiyonu young boys'u, ligler tamamlansa hollanda ligi şampiyonu olma ihtimali yüksek olan feyenoord'u, bu sene şl'ye katılan midtjylland ve 2 maçta da yenerek braga'yı elemişler. porto'dan 2 maçta 4 puan almışlar. bu sene benfica'ya yenilmemişler ve ikili averajı almışlar. hatta yüksek ihtimalle benfica-lech-liege grubunu 14 puanla lider tamamlayacaklar. ama kalas gibi takımlarmış (!). bak sen şu işe.

  ki biz bu adamlarla başakşehir-fenerbahçe fikstüründen çıkarak oynadık. seyircisiz olsa da deplasmana gittik. yapılmayan transferlerden dolayı rolüne yeni yeni adapte olan oyuncularla oynadık ve muslera, arda, saracchi gibi çok önemli eksiklerimiz varken (onların önemli eksiği yoktu) oynadık. şu etkenlerden 1'i bile bizim lehimize olsaydı (maç istanbul'da oynansaydı mesela) biz bu adamları elerdik.

  umarım seneye daha eşit şartlarda bir daha karşılaşırız kendileriyle. o zaman görürüz el mi yaman, bey mi yaman*.