• 1
  yıllardan beridir olmasını istediğimiz ve beklediğimiz şey oldu sonunda ve fakat sözleşme imzalanan 6 hakem şunlar;

  cüneyt çakır, hüseyin göçek, barış şimşek, mete kalkavan, ali palabıyık ve fırat aydınus

  kadrolu fenerbahçe hakemi desek yeridir. hüseyin göçek'i de galatasaraylı diye diye bize karşı baskı altına alıyorlar. içerindeki en iyi hakem mete kalkavan bana göre. dilerim daha önce de fırat aydınus'>cüneyt çakır derken, kendisi de fener'in kuklası olmayı seçmez.

  ayrıca ali palabıyık kim amk? ona gelene kadar kaç tane hakem var?

  (bkz: fenerbahçe'nin federasyon üzerindeki etkisi)

  --- alıntı ---
  türkiye futbol federasyonu bünyesinde çalışmalara başlayan hakemler haftanın üç günü (salı, çarşamba ve perşembe) tff'nin beykoz riva'da yer alan idari merkezine gelerek çalışmalarını merkez hakem kurulu gözetiminde sürdürecek. sözleşmeli hakemler ayrıca kurs, konferans ve seminerlerde eğitim verecek.

  hakemler, mesaileri sırasında hakem eğitimlerinde kullanılacak görüntüleri belirleyerek özel içerikler hazırlanmasına katkıda bulunacak. 3 aylık pilot uygulama sonrası sözleşmeli hakemliğe gelecek sezondan itibaren diğer hakemlerin de katılması planlanıyor.

  --- alıntı ---
 • 4
  bu mesleğe sahip olanlar türkiye futbol federasyonu'ndan ayda 15 bin tl maaş, aylık bin tl antrenman tazminatı alacaklar.

  ayrıca yönettikleri maç başına diğer hakemler gibi 5 bin 750 tl ücret alacaklar. atandıkları maç bulundukları şehirdeyse 750, başka şehirdeyse bin 500 tl harcırah alacaklar. bu durumda bir ay içinde kendi şehri dışında iki maç yöneten hakem tff’den 30 bin 500 tl alacak.
 • 9
  hakemlik yapan arkadaşların çoğu genelde öğretmen, asker, polis kamu görevlisi veya kendi işini yapan isimlerden oluyor.

  2016-2017 sezonu'nda bu işi yapan sevgili hakemlerimiz 20 bin tl aylık maaş ve maç başı ücretlerle birlikte ortalama 350 bin tl yıllık gelire sahip oldular. futbolcuların milyon eurolar kazandığı yerde hakemler de kazanmalıdır haklarıdır, kazansınlar zaten ama çoğu memur vs olan bu arkadaşlar için yılda 350 bin tl gibi rakamlar servet değerindedir.

  şimdi bu kadar yüklü maaş alan hakemlerin bu kadrolardan çıkarılması hayatlarının bambaşka bir yere gelmesi anlamına geliyor.

  sonuçta ligde 22 tane süper lig hakemi var. arkadan gelen hakemlerin bu kadroya girmesi için çok çalışmasının yanında üsttekilerden de birilerinin kadrodan çıkarılması gerekli.

  bu hakemler de bu paraları kaybetmemek için ne yapacaklar?

  -ne denilirse onu yapacaklar.

  paranın girdiği yerde iş ahlakı, şeref ve haysiyet gibi kavramlar malesef bir yere kadar etkili oluyor.

  keşke türk hakemleri korkusuzca düdük çaldığında ceza almayacaklarını, ne olursa olsun sahip çıkılacaklarını bilseler ve korkmadan düdük çalabilseler. fakat sistem böyle olmadığı için birileri oyuna hep müdahale ediyor. üzülen ise hakkı yenen takımlar oluyor.
 • 10
  düdük asmak, mesleki onur açısından mı zor ay sonundaki maaş çeki için mi?

  2017-2018 sezonunda maç yönetmekten ziyade takımımızı doğramakla yükümlü hakemlerimizin meslek grubu. asgari ücretle karşılaştırıldığında milletvekili maaşlarının bile eleştirildiği ülkemizde hakemlerin maaşlarının sorgulanmaması bana hep garip gelmiştir. zira yıllık gelirleri 250.000-400.000 tl arasında değişen hakemlerimizin maaşları ve vergilendirilmeleri hakkında bir bilgilendirme yapmak da farz oldu.

  2017-2018 sezonunda süper lig ve alt liglerde görev alan 1. klasman hakemlerimize tff toplamda 7.8 milyon türk lirası ödeme yaptı. kazanç listesinde ilk sırayı 425.000 türk lirası ile ali palabıyık alırken fırat aydınus, mete kalkavan, bülent yıldırım ve halis özkahya 400.000 tl’nin üstündeki gelirleriyle en çok kazanan beş hakem listesinde yerlerini aldılar. listenin en altında 267.000 türk lirası kazanan serkan tokat yer alsa da hakemlerimiz ortalama olarak yaklaşık 330.000 türk lirası gelir elde etmişler.

  peki hakemlerimizin gelirleri nasıl vergilendiriliyor? dilerseniz bu soruyu da cevaplandırıp avrupalı hakemlerimizle yola devam edelim. daha önce yazdığım vergi cenneti mi, futbol ülkesi mi? yazısından anmsayacağınız üzere süper lig tam bir vergi cenneti. avrupa’daki futbolcular gelirlerinin %40-%50 arasındaki kısımlarını vergi olarak öderken süper lig’de futbolcularımız sadece %15’lik bir vergi kesintisine uğruyorlar. 2016’da yürürlüğe giren gelir vergisi kanunu futbolcuların %35’lik vergi dilimine girmesi taslağıyla hazırlanmış fakat bu madde hakemlerin vergiden muaf tutulması ile birlikte torba yasadan çıkarılmıştı. kısacası hakemlerimizin vergi yükümlülükleri 28.02.2012 tarih ve gib.4.41.15.01-gvk -2011/11-53 sayılı madde ile belirlenmiş olup “her türlü spor yarışmalarını yöneten hakemlere yapılan ödemeler, ‘ücret’ olarak kabul edilmekle birlikte, gelir vergisinden istisna edildiğinden, vergi kesintisine tabi tutulmaması gerekir.” ibaresi hakemlerin gelirlerini vergiden muaf tutmuştur.

  vergi yükümlülüklerinin olmaması ve maç başı aldıkları harcırah ile net bir gelir elde eden hakemlerimizin avrupalı meslektaşları gelirleri ölçütünde %25 ila %40 arasında vergi ödese de onların kazançları da azımsanacak gibi değil.

  türk hakemlerinin ayrıntılı maaşları ve vergilendirilmelerinin avrupalı meslektaşları ile karşılaştırıldığı detaylı yazı için : http://plasedergi.com/...bol-meslek-hakemlik/
 • 11
  --- alıntı ---

  süper lig'de ilk yarının sona ermesinin ardından hakemlerin kazançları da belli oldu. ilk yarıda en çok düdük çalan hakem cüneyt çakır oldu. cüneyt çakır'ın 5 aylık geliri 305 bin 900 lira oldu.

  ligin ilk yarısında en çok düdük çalan hakem cüneyt çakır oldu. çakır, tam 11 maçta hakem olarak sahada yer aldı. çakır 3 kez de var'da görev yaptı. 43 yaşındaki deneyimli hakem maç ücreti olarak toplam 130 bin 900 lira kazandı. 10 kez orta hakem, 6 kez var olan ali palabıyık ve fırat aydınus ise 133 bin 400'er liranın sahibi olarak en çok maç ücreti alan hakem oldu.

  aylık 7 bin tl idman payı
  profesyonel hakem olan çakır, elit hakem olduğu için aylık 35 bin liraya imza attı. çakır'ın 5 aylık geliri 175 bin lira oldu. böylece cüneyt çakır'ın 5 aylık geliri 305 bin 900 lira oldu. cüneyt çakır dışında 17 hakem daha profesyonel hakem olarak görev yapıyor. bu hakemlerin aylık maaşları 15 bin ila 20 bin lira arasında değişiyor. ligdeki profesyonel olmayan hakemlere ise aylık 7 bin lira civarında antrenman payı veriliyor.

  var'ın lideri gencerler
  futbolda hataları en aza indirgemek için getirilen var uygulaması, 17 haftalık periyotta yer yer tartışmalara yol açsa da lehine birçok hatalı kararın verilmesine de engel oldu. ligin ilk yarısında var odasına en fazla giren isim ise koray genclerler. gencerler, mhk tarafından 11 müsabakaya var olarak atandı. 41 yaşındaki hakemi, 9 kez var görevini üstlenen serkan tokat takip etti. bahattin şimşek de 8 maçta var hizmeti verdi.

  --- alıntı ---

  https://tr.sputniknews.com/...-geliri-305-bin-tl-/

  (bkz: 2019-2020 süper lig cemil usta sezonu)
 • 12
  avrupa’da mükemmel şekilde işlerken bizim ülkedeki ahlaksızlık yüzünden profesyonel hakemlik gelir kapısı görülmekte, hakemler üzerinde baskı unsuru olarak kullanılmakta. ilk çıktığında desteklediğim ancak desteklerken ülkenin dinamiklerini göz ardı ettiğimi düşünüyorum. çünkü ülkemizde az çok para dönen herhangi bir sektöre profesyonel yaftası yapıştırdığınızda işler daha kötüye gidiyor.
  ülkemizin iş ahlakı seviyesi de yukarı çıksın bir, ondan sonra profesyonel hakemlik de devam eder. hatta daha güzel devam eder.
  yoksa bu ülkede hala kişisel ofislerde mhk başkanı bir kulüp başkanı ile rahatlıkla görüşebiliyor, üstelik deklare edilmediği halde. üstelik ses çıkardığınızda içiniz fesat, kişi kendinden bilir işi gibi sözler duyuyorsunuz. bizim ülkeye çok bu profesyonel hakemlik falan.
 • 13
  daha önce de bir kaç kez yazdım, tekrarladigim için özür dilerim ama tam anlamıyla zirvaliktir. mesleğini bırakan adamı bir kaç kulüp bağırıp çağırdı diye sozlesmesini sonlandirirsaniz geri kalanı doğru düzgün hakemlik yapamaz. ülke olarak profesyonel olursak o zaman farklı olabilir ama bu ülkede herhangi bir meslek dalının profesyonel olacağını düşünmek abesle istigaldir.