• 1
  piston futbol taktiği saha içinde bulunan kanat futbolcularının defans ve forvet mevkileri arasında rakip takıma karşı baskı kurarak oynadığı, sürekli dripling halinde olarak organize bir biçimde rakibi orta alanda sıkıştırma ve top hakimiyetini bitirme durumudur. bu futbol disiplininde sıkça wing-back tarzı futbolculara gerek duyulur. genellikle 3-5-2 sisteminde tecrübeli ve futbol kurgusu gelişmiş teknik adamlar tarafından kullanılan bir sistemdir.

  taktiğe bağlı saha içi diziliş örneği;

  http://news.bbc.co.uk/...quipment/4197076.stm

  piston futbol kurgusu'nun ilk temsilcisi arjantin'li futbol duayeni carlos bilardo olarak bilinebilir. 3-5-2 sistemini de futbola tanıtan sayılı isimlerden biridir.

  bu futbol taktiği ofansif bir yapıya sahiptir. yönetilen takımın üzerine değil aksine rakibe göre tasarlanır. kanat futbolcuları haricinde diğer futbolculara sadece yerleştirildiği konumda görev düşer. amaç orta alanda görev alan futbolcuların atağın yönüne göre rakibi kendi bölgesinde sahanın sol ya da sağ şeridine doğru 90 derecelik açıyla sıkıştırıp topu çalması ve rakip bölge de bekleyen kanat futbolcusuna ulaştırmasıdır. burada kanat futbolcusu bir fırlatıcı vazifesi görerek seri bir biçimde topu ceza sahasıyla buluşturur ve defans bölgesiyle orta saha arasındaki bölgesine çekilir.

  taktiğin avantajları ise sırasıyla;

  1.rakibin bölge hakimiyetini bozar.
  2.rakibin üzerinde baskı kurar.
  3.defans ve forvet bölgesinin verimini arttırır.
  4.orta saha da görev alan merkez futbolcuların ceza sahası üzerindeki etkisi artar.
  5.alan savunmasını etkili kılar.

  piston futbol tarzının kendi futbolumuza kazandırılması durumunda öncülük edebilecek kişiler ülkemizde mevcuttur. bu isimlere örnek verecek olursakta ofansif futbol tarzını seven fatih terim başta olmak üzere oyun felsefesi olarak kendisine yakın isimlerce de denenebilir. taktiğin denenen takımın kimyasına uyması durumunda gerçek anlamda kazanımı büyük olur.