• 2
  geçtiğimiz günlerde bartali hakkında çıkan tartışmalar sonucu kendisini inceleyip nasıl bir yol izlediğini ve atletico’nun başarılarında nasıl bir rol oynadığını incelemekte fayda var...

  simeone atletico’yu devraldığında ilk yaptığı işlerden biride manzano’nun yönettiği, kendisininde oyuncu olduğu zamanda tanıştığı oscar ortega‘yı takımın kondisyoneri yapmaktı. tabii atletico öncesi 2006’dan beri birlikteydiler. yani simo nereye ortega oraya. ortega kondisyonun bütün sezona yayılmasından sorumluydu. atletico’nun avrupa devleri ile yarışabilmesi ve barcelona, real madrid gibi takımlara kafa tutabilmesinin en önemli yollarından biri de onlardan birkaç metre fazla koşmaktan geçiyordu.

  ortega futbol geçmişine sahip olmasına rağmen ilk gelir kaynağı uruguay'ın başkenti montevideo'daki british college'da öğrettiği rugby‘di. ortega futbola daha çok odaklanmaya başladıkça eski koçluk kariyerinde yönettiği rugby takımlarından bazı püf noktaları futbola monte etti ve bunu el paisteki röportajında şöyle açıkladı: “ rugby’den transfer edebileceğimiz şeyler var; iyi presin nereye yapılacağını bilmek, nasıl top kazanılacağı ve takım olarak nasıl çalışılabileceği gibi.”

  sadece rugby ile sınırlı kalmayan ortega, attığı her adımda bütün spor dallarından uygulayabileceği değerli bilgileri aldı.

  atletico sezon öncesi kampında genellikle madrid’in dışındaki segovilla bölgesini tercih eder. ortega bu 14 günlük dönemde futbolculara bir kaç kısa yemek molası dışında sürekli koşu yaptırır. hatta bu koşular sırasında kusan oyuncular olmasına rağmen hiçbir gevşekliğe izin vermeyen ortega’ya çoğu oyuncu başarısı nedeniyle saygı durar.

  ortega’ya çok güvenen simeone onun özel antrenman seansları tasarlamasına izin verir. el profe antrenmanı mümkün olabildiğince 90 dakikalık gerçek bir maç şeklinde ve bir kaç ara olacak şekilde gerçekleştirir. ayrıca oyuncu değişikliklerinde de simeone’nin güvendiği bir isim ve tam da bu yüzden kimin daha iyi tempo katacağını düşünüyorsa onun oyuna girmesini söylüyor.

  bunun dışında her oyuncu için kişiselleştirdiği antrenmanları da vardı. 2017-2018 sezonunda ispanya milli takımında oynayan diego costa, yaz ayının çoğunu fitness ve antrenmandan uzakta geçirdi. chelsea’den ayrılıp tekrar atletico’ya döndüğünde costa’nın bildiği tek şey ortega’nın tekrar onu yarışa sokacağıydı. madrid havaalanındaki röpotajında gazetecilere “antrenman seanslarından” korkuyorum şakasını yapsa da döner dönmez 3 maçta 4 gol attı.

  segovia'nın golf sahalarındaki zorlu kilometreler, atlético'nun diğer elit avrupa taraflarının eşsiz olduğu kadar, atlético'nun da oynadığı maç boyunca tüm sezon boyunca bu ritmi devam ettirebilmelerine yardımcı oluyor. oyuncuları her sabah tartıyor olması - eğer sayı olması gerekmiyorsa takım arkadaşları önünde utandırmak - sezonun günlük eziyetinde ne kadar dikkatli olduğunu gösteriyor. 2013/14 sezonunun son gününde barselona kuşatmasını sürdürecek enerjiye sahip olmalarının nedeni de bu. 2015/16 sezonunun 57 maçında tüm kulvarlarda yarışabilmelerinin sebebi oydu. 2017/18 avrupa ligi yarı finallerinin ilk ayağında arsenal'i yenebilmelerinin sebebi, 10 kişiyle 80 dakika oynadıkları halde. atlético madrid’in üçüncü ciğerinin nedeni o...

  via: tifofootball