• 468
  24 ekim 2020 bb erzurumspor galatasaray maçında 1-2 dakika,
  8 kasım 2020 sivasspor galatasaray maçında yine 1-2 dakika,
  23 kasım 2020 galatasaray kayserispor maçında ise ilk 11 başlamış ve 70 dakika süre almıştır.

  galatasaray formasıyla ilk kez kayserispor maçında ilk 11 başladı, hani heyecanlanmasında ne yapsın? hatalar yaptı, yanlış tercihler yaptı ama doğru yaptıkları şeylerde var.dı top saklamaya çalıştı, verkaçların içerisinde oldu, oyunda kaldığı süre boyunca hareketliydi...

  birkaç maç daha yeterli süre alsın, o zaman performansını doğrusuyla, yanlışıyla tartarız. bugün kötü oynar, yarın vasat bitirir, öbür gün takımın en iyisi olur... bunlar hep zamanla olan şeyler.

  bakın bir örnek vereyim:

  türkiye kupasında oynadığımız bir maçta(hangisi hatırlamıyorum) onyekuru oyundan alındıktan sonra taraftarımız onu çok fena ıslıklamıştı. hatta bu sözlükte de şubat-mart 2019 entrylerine bakarsanız hakkındaki negatif yorumların çokluğunu görürsünüz. ama ne oldu? adam 2019 yılındaki şampiyonluğumuzun en önemli oyuncularından biri oldu. hatta 19 mayıs 2019 galatasaray istanbul başakşehir maçında şampiyonluk golümüzü attı.

  yani demem o ki, az biraz sabır.
 • 469
  ''az sabır göstermemiz gereken oyuncu'' profiline uymayan, 24-25 yaşına gelmiş topçu. sanki bana altyapıdan geldi de, kapalı kutuydu, o yüzden biraz izleyip öyle değerlendiricez. kendisinin çaykur rize performansını izlemek bile ''bu galatasaray topçusu değil'' demek için yeterli.

  klasik fatih terim yerli denemesi. dolayısıyla vasat üstü olabilitesi bile yok.

  çaykur rize'nin yedek futbolcusu için, taylan gibi lige damga vurmuş, takımının baş oyuncusuyken transfer edilen bir oyuncuyu referans vermek de apayrı bir dünya zaten.
 • 470
  maç boyunca 1 kere bile risk alarak rakibin üzerine gideyim, farklı bir şey yapayım, adam eksilteyim, çalım atayım vb. hiç bir şey yapmayan, topu genelde kaleye sırtı dönük alan bir profil çizdi. maça sonradan giren kerem bile 1-2 kere topla buluşmasına rağmen, yapmaya çalıştığı vücut hareketleri ya da rakip üzerine gitmesiyle daha fazla işe yarayacağını gösterdi. ağırlıklı olarak 3.bölgede oynuyorsun zaten, orada risk alamayıp, fark yaratmayacaksan, düz topçu oluyorsun.

  aslında son dönemde, bu tip oyuncuların, az forma şansı bulmalarıyla nasıl bir anda ilk 11'in değişmez ismi olabileceğine dair benim de şüphelerim vardı. fakat kabul edelim ki, önümüzde taylan örneği var. söke söke o formayı aldı. kendisinin yerine, etebo ya da donk hiç sektirmeden 6 numarada oynayabilirdi. fakat taylan canını dişine takarak, kendi yerini kimseye vermiyor.

  oğulcan çabaladı, çalıştı ama maalesef kendisinden beklenen o küçük ışığı bir türlü bize gösteremedi. tabi bu maçtaki performansıyla kendisini sallandırmamak lazım, başka maçlarda da kendisini görmek lazım. yanlız şu da bir gerçek ki, kendisine gelebilecek en iyi fırsat geldi ve gördük ki maalesef bunu olumlu kullanamadı.

  (bkz: 23 kasım 2020 galatasaray kayserispor maçı)
 • 471
  taylan' ın defans önüne evrilişi gibi kendisi de merkez santrafora evrilirse fark yaratabilir. çünkü kanat forvet için biraz daha manevrası yüksek oyuncular gerekir. bitiriciliğini geliştirirse fiziksel avantajı da üzerine ekleyip birşeyler yapabilir. yerinde olsam burak yılmaz' ın çalışma şekillerini ve eski maç videolarını izlerim. kazanma odağı daha agresif ve sahadaki figürü güçlü olabilirse bir şansı olabilir.
 • 472
  yine 1346343121534 gün ''oğulcan neden oynamıyor?'' sorularının ardından oynadığı ilk 70 dakikada çöp ilan edilen bir başka oyuncumuz. ne çok seviyoruz birilerini linç etmeyi değil mi? 70 dakikada futbolcunun kalitesini bizden iyi kimse tahmin edemez sonuçta.

  oynadıkça, özgüven kazandıkça iyi olabilir. ha savunmuyorum, belki de daha kötüye gidecek performansı. ama bir futbolcuya aylarca dilenip adamı sahada gördüğün ilk gece yerin dibine sokmak biraz abes geliyor bana.

  (bkz: 23 kasım 2020 galatasaray kayserispor maçı)
 • 474
  bilemiyorum; sanırım oğulcan beklentimi aştı galatasaray- kayserispor maçında, sahada hiç de ilk defa 11 çıkan bir oyuncu görüntüsü vermedi. hatta "vay efendim açık alanda iyi oynar, set oyununu beceremez " diyen - başta ben olmak üzere - çok bilmiş futbol ulemalarını da şaşırttığını düşünüyorum. çocuk bence fena değildi. artık şu kibirden kurtulup " galatasaray'ın oyuncusu değil " manasında düşüncelerden de arınalım. bunlar naçizane benim futbolcu özelinde olumlu gördüklerim. ancak donk'un yediğimiz goldeki hatası ile beraber bence maçın kilit anlarının birinde oğulcan futbolun temel doğrusunu yapmayıp hata etmiştir. zira futbol bencilliği ve laubaliliği asla affetmez. dün maç 0-0 devam ederken kaleye vurmak yerine müsait pozisyondaki linnes'e pas verip maçı çözebilirdi. kale boş dahi olsa oyunun doğası gereği o top martin linnes'e aktarılmalıydı.
 • 475
  23 kasım 2020 galatasaray kayserispor maçı performansını beğendiğim oyuncu. yani benim beklentimi karşıladı. fazlasını bekleyen arkadaşlar zaten oğulcan'ı doğru düzgün izlememiştir. oğulcan'ı biz bu sene banko oynatacağız diye almadık. kumaşı var ve yabancı sayısı daraldıkça değerli bir oyuncu haline gelebilir diye aldık ve yavaş yavaş pişireceğiz. rize'de bile zaman zaman yedek kalan bir adamın galatasaray topçusu olmayı mental olarak kabullenmesi, kendisini bu seviyeye ait görmesi öyle 2-3 ayda olacak bir iş değil. ömer gibi, taylan gibi bi süre geçirip kabullenme evresini atlattıktan sonra daha iyi işler yapacak. ancak belirtmek lazım oynamadığı zaman neden oynamıyor denilecek bir oyuncu değil. galatasaray'ın orta saha ve hücum hattında bunun diyebileceğiniz hepi topu 4-5 tane oyuncu var zaten. diğerleri ya pişecek ya gidecek. oğulcan pişeceğini umut ettiğim oyunculardan.
 • 476
  taylan antalyalı ilk oynadığı zamanlarda -ne olduğunu bir türlü anlayamadığım- galatasaray seviyesinde değil deniyordu. geldiğimiz noktada taylan'ın seviyesini herkes görüyor. bu sene muazzam oynuyor. sabırlı olmakta fayda var. oğulcan dün ilk kez 11'de forma giydi. eksiği, heyecanı elbet olacaktır. ama fatih hoca nasıl taylan'ı işleyip, işleyip bugün takımın değişilmezi haline getirdiyse; eminim oğulcan için de güzel planları vardır. beklentiyi çok yüksek tutmamakla birlikte, iyi yerlere geleceğini düşünüyorum. bizim için rotasyonda adem büyük performansı versin yeter. adem büyük performansını da yabana atmamak lazım. 23 kasım 2020 galatasaray kayserispor maçında adem sahada olsaydı maçı farklı alırdık.
 • 477
  23 kasım 2020 galatasaray kayserispor maçı'nda çok pozisyon bulmamızı sağlayan oyunculardan biriydi. müthiş hareketli oynadı. hücum bölgesinde pas trafiğine katkısı iyiydi. emre akbaba ile aynı dili konuşuyorlar. zaten çıktıklarında rakip 10 kişiydi ve 1-0 öndeydik. hadi gol talihsizlikti diyelim. maç boyu pozisyon üreten takım 1-1'den maç bitimine kadar en etkisiz periyodunu oynadı karşılaşmanın.

  çünkü takımda hareketli oyuncu sayısı azaldı. yavaştık, iyice yavaşladık.
 • 479
  ilk devrede feghouli - linnes ve kendisi rakip sol tarafı felç ettiler. hatta sol bek sakatlandı oyundan çıkmak zorunda kaldı. oyun içi hareketliliği çok yüksekti. size avantajı, boyuna göre hareketliliğinin yüksek olması ve kaptırılan toplardan sonra reaksiyonlar vermesi topsuz oyunda fayda sağladı. biraz umut bulut, kuyt vs modeli... taraftarın çok ayılıp bayılmayacağı ama takım oyununa katkısı olacak oyuncu izlenimini verdi. dahası kadroda eksik olan hücumcu modeli bu. feg, arda, falcao gibi yetenekli, tecrübeli ayak bayağı var ama hem size'lı hem hareketli, yıpratıcı model eksikti. maçlarına göre iyi bir hamle oyuncusu da olabilir. iyiydi bence ilk maç itibariyle insanların neden bu kadar eleştirdiğini anlamadım.

  ekleme: bu çocuklar doğru dürüst hazırlık maçı bile yapmadılar ve 9 haftadır dakika almıyorlar. maç ritimleri de eksik biraz insaflı olmamız lazım. 3 aydır 45 dakika maça çıkamamış adamlar herkesten çok koşup dinamizm katıyorsa bu da değerlidir. kerem için de geçerli bu yorumum o da girince etkili oldu.

  (bkz: 23 kasım 2020 galatasaray kayserispor maçı)
 • 480
  dünkü maçta * performansı en çok analiz edilmesi gereken oyuncu. değişik koşular, öngörülemez hareketler yapıyor. defansları rahatsız edecek tipte bir oyuncu. ben de burak yılmaz'ın sağ açık haline benzettim biraz. forvette denenebilir. tabi burak yılmaz gibi bir forvet olamaz. burak kadar ayarsız, rahatsız edici, eli kolu rahat durmayan, önlem alınamayan yırtıcı bir oyuncu olmak zor. yarısı kadar oynasa kafi.