• 1
  açılımı the organisation for economic co-operation & development olan ekonomik kalkınma ve işbirliği örgütü`dür. kurucuları arasında türkiye'nin de yer aldığı örgüt bünyesinde kurulan mali eylem görev gücü'nün (financial action task force- fatf) ''futbol sektörü aracılığıyla karapara aklama'' konulu bir raporu mevcuttur.

  bu raporda futbol kulübü sahibi olmanın bazı yasa dışı olaylarıyla ilgili önlemler alınır. kişilerin futbol adı altında global yatırımcılarla ekonomik ilişkiler kurup kulübün kendi sermayesi üzerinden farklı dallarda ki açık pazarlara yasadışı para aktarımları sağlaması, ihale, vergi üzerinden usulsüzlük ve karapara aklama işlemleri yürütmelerini de değerlendiren bu rapordur.

  futbolun sadece avrupa'da 28-30 milyar euro'luk bir piyasası olmasına rağmen futbol kulüplerinin kar edememesi ve sürekli borç batağına çekilmesi sizce de ilginç değil mi? derininde yatanların neler olduğu hakkındaki yasal mücadele her zaman veriliyor. bedelini ödeyen ise sadece futbol oluyor.

  peki bu durumun futbol için nasıl tehlikeler yarattığına gelirsek;

  1.kulübün tamamen finansal yükümlülüklerinin farklı pazarlar tarafından kontrol edilmesi sağlanıyor.

  2.kulübün harcama bütçeleri ihale sahiplerinin insiyatiflerine göre değerlendiriliyor.

  3.transfer ve kulüp başarılarından kazanılan bütçeler üzerinden finansal hak talepleri oluşturuluyor.

  4.yasadışı olan mali hareketliliklerle ilgili açıklar ortaya koyulduğunda sadece kulübün adı kullanılarak hedef saptırılıyor.

  5.kulübe ait gayrimenkuller, stad bütçeleri ve taraftar harcamaları üzerinden gelir elde ediliyor.

  bu ağa kapılan kulüplerin tek tek nasıl çökertildiğini yukarıda sıraladığım maddelerce görebiliriz.

  şimdi bu araştırmayı yapmamın genel amacı; futbolun içindeki farklı ellerin kulüpler üzerindeki kozlarını ne kadar açık oynadığını anlatmak istemem. sadece zamanımız da gelişen bazı olayları da baz alırsak bu konunun mantık dışı olmadığı kanaatindeyim.

  edit: imla.