• 2
  atina'daki olimpik spor merkezi'nin bir parçası. 1995'de tamamlanmış. oaka aslında bir spor kompleksi ve panathinaikos bc'nin, maroussi'nin, aek'nın (bu ikisi avrupa maçlarını oynuyorlarmış) ve yunan mili takımının maçlarını yaptığı salon, bu kompleksin kapalı salonları içinde en büyük olanı.

  oaka şehir merkezine 9 km uzaklıktaymış. 2004 atina olimpiyatlarında bu salon jimnastik gibi spor faaliyetlerine de ev sahipliği yapmış. ve sıkı durun; 2006 eurovision şarkı yarışması burada yapılmış. yani sibel tüzün'ün karşında süperstarrr isimli şarkısı burada yankılanırken, atina semaları rimi rimi ley ile yankılanma şerefini 1 sene farkla kaçırmış (ben yunanistan'da 2005'de yapıldı bu organizasyon diye biliyordum).

  1995'de tamamlanan bu salonun ne kadara mal olduğuna dair bir bilgiye ulaşamadım. fakat 2004 atina olimpiyatları öncesi salon ciddi bir elden geçmiş, maliyeti de 5 milyon euro kadarmış.

  salona hangi ismin verildiği, isminin yazılışı, nasıl kısaltma yapılacağı, kısaltma yaparken araya noktalama işareti konulup konulmayacağı hakkında bile çok karışıklıklar var. sayısız kombinasyon yapılabiliyor. eee bir de yunanlılar'ın kullandıkları alfabe malumunuz. o yüzden bir şeyler araştırıp bulmak zor oluyor. fakat kısıtlı imkanlarla yaptığım araştırmada farkettiğim enteresan bir şey var.

  salon araştırıyoruz burada, neyin ne kadar enteresan olmasını bekliyorsunuz allasen? neyse, salonun ve komple kompleksin adı spyridon louis adında bir sporcudan geliyormuş. spyridon louis ile oaka ne alaka derseniz ben de anlamadım. spyridon louis'den biraz bahsetmek gerekirse; adam gençliğinde sakaymış. bildiğin saka, su taşıyan kimse. saka gibi (kötü espri). tabii durup dururken kimse bir saka ile bir spor kompleksinin adını yanyana getirmez. spyridon, 1896 atina yaz olimpiyatlarında, yani tarihteki ilk modern olimpiyatta maraton kazanarak milli bir kahraman haline dönüşmüş. 1926'da askeri dökümanlarda sahtekarlık yaptığı için tutuklanmış, 1 sene sonra salıverilmiş. en son 1936 berlin olimpiyatlarında görülmüş, adolf hitler kendisini huzuruna kabul etmiş.

  tabii oaka'yı oaka yapan en büyük detay salonun mimarisi, koltuk kapasitesi gibi faktörlerden ziyade, taraftarıdır. taraftardan pek bahsetmeye gerek yok, gate 13 dendi mi herkesin kafasında bir şeyler canlanıyor artık. ama pao taraftarının genel profili hakkında şöyle bir şey var; ne kadar müthiş bir atmosfer yaratsalar da, televizyondan izlemesi büyük keyif olsa da; kabul edilemeyecek seviyede yer yer taşkınlıkları olduğu da hepimizin malumu. salonda olan salonda kalsın, eyvallah da; ne zaman internette pao taraftarlarından bir yorum okusam o yorumda şiddetten, nefretten de öte bir ırkçılık görüyorum. bu ırkçılık sadece türkler'e karşı bir ırkçılık değil, yahudiler'e karşı filan da bir ırkçılıkları var. (yahudilere karşı ırkçılık denince daha çok dikkat çekiyor)

  bu oaka konusunda galatasaray sözlük'te laf söyleyebilecek iki insan biliyorum: achtung achtung ve cnyvz. şansınıza küsün, ikisi de bugüne kadar bu konudan uzak durduğu için bana kaldınız. ben de hayrettin karadeniz'le anadolu yolları tadında bir yazı yazmış oldum. yazmayı planlayıp da unuttuğum yerler var, yanlış yazdıklarım illa ki var (hayatımda görmediğim yeri ne kadar iyi anlatabilirim sonuçta?). editlemeye açık bir entry yani, yanlışım varsa düzeltin.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Olympic_Indoor_Hall
  http://www.stadia.gr/oaka-b/oaka-b.html
 • 3
  birkaç ay önce burada panathinaikos'un kolossos rodou diye bir takımla lig maçını izledim. istanbul, izmir ve ankara'daki tüm basketbol salonlarında bulundum ama atmosfer konusunda hiçbirisi bi' oaka değil maalesef. çok acayip bi' havası var. söz konusu maç günü panathinaikos'un futbolda aek'le maçı olduğu için gate13 salonda yoktu ama bireysel olarak gelen taraftarlar bile büyük farka rağmen çok coşkuluydu. 70 yaşındaki adam ebesinin amı kadar fark olan maçın bitmesine iki dakika kala hakeme feryat figan bağırıyor, 5-6 yaşındaki çocuklar molada pao'nun ünlü marşını ses telleri yırtılırcasına söylüyorlardı. adamlar cidden çok seviyor lan basketbolu ama o salon çok etkiliyor insanı.

  örneğin bu akşam 12 şubat 2016 panathinaikos anadolu efes maçında pao'nun galibiyetiyle ilgili pekçok arkadaş efes'in çok kötü oynadığını söylemiş ama inanın o galibiyeti sadece basketbol üzerinden açıklamanız imkansız.
 • 4
  avrupa basketbolunun başkenti. kızılyıldız, partizan ve zalgiris üçlüsünün salonlarındaki basketbol ortamı da son derece etkileyici fakat oaka cidden başka bi' seviye.

  şu an oynanan pao - real madrid maçında* destansı bir tribün performansı sergilenmekte burada. maçta 3. çeyreğin sonunda pao 30 farkı dayamış durumda real madrid'e. bunun bir numaralı sebebi oaka tribünlerinin kendi takımları lehine yarattığı korkunç ambiyans, rakip takım aleyhine oluşturdukları psikolojik aura. yıpratıyorlar karşı tarafı.

  özlendin this is ipekçi no way out :(

  edit: künye