• 3
  sezon sonunda force india'dan ayrılacak olan alman pilot. bbc'ye göre 20 m $ karşılığında renault formula 1 takımı'na geçecekmiş. zira renault jolyon palmer ve kevin magnussen ile devam etmeyecek gibi. yanında da tahminimce esteban ocon yarışır. böylece renault 2017'den itibaren yürürlüğe girecek olan aerodinamik kurallarını doğru idare edebilmek için tecrübeli bir pilot ile genç ve dinamik bir pilot bulunduracak kadrosunda.
 • 5
  yapılacak olan formula 1 2019 abu dhabi grand prix'i ile belki de kariyerin son yarışına çıkacak olan, formula 1 kariyeri öncesi yeni schumacher olarak lanse edilen ama formula 1 kariyeri boyunca bir kere bile podyum göremeyen kimilerine göre şanssız ya da beceriksiz bana göre ise doğru zamanda doğru yerde olmayı başaramamış alman formula 1 sürücüsü.

  2010 yılında williams takımı ile başladığı formula 1 kariyerinde takım arkadaşı tecrübeli barichello'ya karşı ezilmemiş, brezilya'da ise pole pozisyonunu alarak iyi işler yapmıştı. bu iyi işlerin karşılığını takımdan şutlanıp yerine maldonado getirilerek ödüllendirdi. bir yıl aranın ardından 2012 yılında force india takımıyla pistlere geri döndü. o sene meşhur brezilya yarışında liderlik için hamilton'a atak yaparken kaza yapmış ve zaferi çöpe atmıştı. 2013 yılında sauber'e geçip orada ortalama bir sezon geçirmişti. bir yıl sonra tekrar force india'ya geri dönüp burada üç yıl tamamladı ve bu üç yıl içinde iyi işler yapıp bir çok kez podyum fırsatını tepti. 2017 itibariyle fabrika takımı olan renault'a geçip günümüze kadar burada yarışmaya devam etti. renault takımı geri dönüşünden sonra hayal kırıklığı yaratsa da nico yine iyi işler yaptı ve bakü'de 2017 ve 2018 yıllarında podyum bile alabilirdi.

  kariyerinde çoğu şey çok farklı gidelibilirdi. bmw ve toyota formula 1'i terk etmese bu iki takımdan birini gidip daha iyi bir şansı olabilirdi(özellikle 2010 yılı için toyota'nın harika şasi'si olduğu söyleniyordu). 2012 brezilya yarışını kazansa o elit eşiğini aşıp büyük takımların ilgisini çekecekti. ferrari 2014 yılında onun yerine raikkonen'i tercih etti. 2016 yılı sonunda renault ile imzaladığı kontrat yüzünden rosberg'in sürpriz emeklilik kararı ile mercedes koltuğunu kaçırdı. kariyerinde de bir çok podyum fırsatı oldu( özellikle 2012 valencia, belçika, brezilya, 2014 bahreyn, 2015 rusya, 2016 monaco, baku, brezilya, 2017 baku) ama farklı sebeplerden ötürü hiçbirini değerlendiremedi.

  formula 1 kariyerimi bitirmiyorum sadece ara veriyorum dese de artık nico yolun sonuna geldi. orta sıra takımlar için muazzam bir pilottu ama a sınıf pilot eşiğini aşamadı ne yazık ki. çok yetenekli bir pilot olduğunu düşünüyorum, özellikle 2013 kore yarışı benim için zirve performansıdır. buradan sonra kariyeri nasıl ilerler bilmiyorum ama formula 1'e geri dönebileceğini düşünmüyorum. formula 1 onunla birlikte aynı sene başlamıştık ve şimdi gidişini bilmek beni üzüyor ve ben kendisini hiçbir zaman doğru zamanda doğru yerde olmayı başaramamış şanssız biri olarak hatırlayacağım.