• 3
  anthony davis ile seneliği 30 milyon dolar civarında bir kontrat yenilediler. ömer'e de yıllık 12 civarı verecekler. kadroları da kağıt üzerinde baya iyi fakat hem sakatlıklar hem özel hayat hem de birçoğunun dengesiz oyuncular olması önlerini tıkadı şu ana kadar. yine de genç ve çok potansiyelli bir kadroya sahipler.

  yıldızlara büyük miktarda para verdiklerinden ve pek fedakarlık göremediklerinden rotasyon ve bench oyuncularına pek capleri kalmadı. bu yüzden çok dikkatli bir şekilde hem ucuz hem katkı verecek oyuncu bulmaları gerekiyor. ne vereceği belli olan kısıtlı oyunculara mı yönelecekler yoksa dengesiz ama ciddi katkı verecek manyaklara mı merakla bekliyorum...

  bugün alonzo gee ile 2 yıllığı 2.75 milyon dolardan kontrat imzalayarak rotasyon hamlelerine başladılar. sezon başında da takımın başına alvin gentry'i getirdiler. çok renkli ve iyi bir takım olmaya aday kadroları var. bakalım neler olacak...
 • 4
  inatla akıllanmıyorlar ve anthony davis'in kariyeriyle oynamaya devam ediyorlar. genel kanı bile ne yapılmasının gerektiğinin farkında. davis 5 numaraya çekilmeli ve modern basketbola uygun bir takım kurulmalı. son birkaç yılı müzmin sakatlarla dolu takım kurarak harcadılar zaten.

  şimdi ne yapıyorlar? greg monroe'yu takasla almaya çalışıyorlar. kağıt üzerinde monroe - davis ikilisi süper gözükse de oyun düzeninde ciddi sıkıntılara yol açacak. bu ikilinin beraber barındığı takımın şampiyonluğa oynayabilmesi için çok iyi guardlara sahip olması lazım. ne oynayacağı çok belli olan bir takım lazım. new orleans ise bunun tam aksi durumunda. ilk 5 oyuncularının sezonda 40 maç oynayabileceği bile muamma. monroe hamlesini yaparlarsa tyreke evans'ı kaybedecekler ve muhtemelen de başka önemli hamle şansları kalmayacak. müzmin sakatlardan gordon da gitti. önemli oyuncu ryan anderson da gitti. buna rağmen şimdiden capi aştılar zaten. bizim serdar aziz transferine benzer bir hamle peşindeler.
 • 7
  geçtiğimiz sezon david robinson-tim duncan’dan beri en iyi ikiz kuleleri davis-cousins ikilisiyle yakalayıp bu sene cousins’ın yılan olmaya karar vermesiyle onun yerine randle’ı takviye etmiş takım.

  anthony davis
  julius randle
  e’twaun moore
  jrue holiday
  elfrid payton

  ilk beşiyle başlamalarını bekliyorum. bir kere ligin en iyi uzunu davis burda, bu onları direk playoff mücadelesi verecek bir takım yapıyor zaten. julius randle geçtiğimiz sezon inanılmaz bir gelişme kaydetti lakers’ta. off-season’ın en başarılı transferlerinden birisi kendisi. iyi bir uzun ikilisi yakaladılar yine.

  jrue holiday çok iyi bir kısa. hücumda etkili, savunmada ise kalburüstü bir kısa. geçtiğimiz sezon rondo’yla çok iyi bir savunma backcourt’u oluşturmuşlardı. ancak rondo’yu kaybettikten sonra bu sene elfrid payton’la oynamak zorunda*.

  bench’te mirotic gibi bir kozları var. geçtiğimiz sezon chicago’da kavgaya karışıp pelicans’a gelmişti ve cousins’ın yokluğunu harika değerlendirdi çok güzel bir sezon geçirdi. onun dışında okafor gibi potansiyel vaad eden bir uzunları var ancak o da sakatlandı.

  onun dışında benchteki isimleri sayacak olursak;

  mike james, solomon hill, darius miller ve jordan crawford gibi oyuncuları var.

  çok güçlü değiller ancak playoff mücadelesi vermelerini bekliyorum. tahminim ise batı’da 9-10 gibi bir sırada bitirmeleri.
 • 8
  dostlar, nba'in en geç franchise'ı. tanım gibi tanım. :(

  "nalaka mına koyim, hornets'in devamı bunlar" diyenler olabilir, haklı da olursunuz aslında fakat charlotte - new orleans değiş tokuşu o kadar girişik sokuşuk ki, en temizi pelicans'ın ligde var olduğu yılı başlangıç olarak kabul etmek. yoksa wiki'ye bakarsanız organizasyon taa 1988'lere dayanıyor lakin geçiniz yani bunu, sizleri seviyorum ve yormak istemiyorum. 2013 iyidir.

  girizgahta "girişik sokuşuk" gibi bir tabir kullandım. sebebi şu; hornets, charlotte'ta kuruluyor. 14 yıl sonra new orleans'a taşınıyor. sahiplerin arasında fikir ayrılığı doğuyor ve bir kısım charlotte'ta bobcats'i var eden tarafa kayıyor. 2005'teki katrina kasırgası sonrası sular altında kalan new orleans'ın nba için uygun ortam olmaması sebebiyle 2 sezonluğuna oklahoma'ya misafir oluyor franchise. hatta bu yüzden sonics'in thunder olma süreci 1 yıl erteleniyor. akabinde tekrar new orleans'a dönen organizasyon yine birtakım yönetimsel anlaşmazlıklar nedeniyle bir kez daha dönüşüme uğruyor. sonuç olarak hornets asıl evine, charlotte'a geri dönüyor ve bobcats'i siktir ettiriyor. bu esnada new orleans'ta kalan kısım ise pelicans oluyor.

  nasıl, çorba değil mi? dedim ama size "gelin 2013'te karar kılalım" diye. :(

  çok uzatmadan (zaten pek de uzatılacak bir şey yok bunlar hakkında) pelikanlar'a değinelim.

  bir espn yazarı olan marc j. spears olayı şu şekilde özetlemiş; düşünülen ilk ad "krewe" imiş. new orleans'ta her yıl düzenlenen mardi gras festivalinin geçit töreninde yürüyen kostümlü tiplermiş bu krewe tayfa. lakin daha sonra krewe'dan vazgeçilmiş ve tercih, new orleans'ın bağlı olduğu louisiana eyaletinin doğa simgesi olan kahverengi pelikan olmuş.

  https://gss.gs/49r.jpg

  pelicans budur brocanlar. bitirmeden önce söveyim; ulan sizin derdiniz ne olm, niye salmadınız davis'i?! lebron'cuğumla kombo yapacaklardı icabında. magic tüm takımı sundu size pançolar, daha ne yapsın. yazık. :(

  finito.
 • 9
  önünde tarihi bir fırsat olan bahtsız ve başarısız organizasyon. peki bu kara talihten kurtulmalarını sağlayacak harika fırsat nedir ve bunu nasıl değerlendirebilirler? bi göz atalım...

  şu anda ellerinde 4 tane belli bir seviyenin üstünde oyuncu var. lonzo ball, jrue holiday, josh hart, brandon ingram. julius randle muhtemelen 9 milyon $’lık oyuncu opsiyonunu kullanmayıp serbest kalacak ve nets’e gideceği konuşuluyor.. bunun yanında e’twaun moore, solomon hill, christian wood, frank jackson, kenrich williams var ve bunların yanında jahlil okafor‘un takım opsiyonuna sahipler.

  1. ve 4. sıra draft hakkı ellerinde. solomon hill’in kötü kontratından kurtulmak için 4. sıra hakkını kullanabilirler. nasıl mı? mesela, charlotte’la bir takas düşünülebilir. zaten kemba’yı kaybedecek olan ve seneler süren vasatlıktan kurtulup dibe vurmak isteyen hornets’ta bridges ve 12. sıra draft hakkını alıp kendilerine hill’in kötü kontratını ve 4. sıra hakkını verebilirler. belki üstüne bir de 57. sıra hakkını verirler. kötü bir kontrat gitti ve ilk üçü dışında güç farkı çok fazla olmayan bu seneki draft sınıfında fena olmayan bir oyuncu alabilecek konuma geldiler, üstüne bir de bridges.

  ilk sıradan zion zaten %100 gibi bir şey, 12. sıradan jaxson hayes veya bruno fernando seçilebilir. güzel birer uzun eklemesi olabilirler. jaxson hayes’in oralara düşmesi zor ancak fernando rahatlıkla seçilebilir. çılgınlık yapıp bol bol da alınabilir tabii. neyse efendim...

  ball, holiday, ingram, hart, zion, fernando(?), bridges, moore, jackson var ellerinde. williams ve wood’un isimlerini zikredecek kadar önemli birer parça olmalarını beklemiyorum.

  bu kadronun önümüdeki sene toplam maaşı 62 milyon $ eder. önümüzdeki sezon maximum cap 109 milyon $ olacak. elimizde kalıyor 47 milyon $.

  bir max kontratlık yer var yani. ama bir süperstar eklemektense 1 tane top 50 oyuncuyla iki tane veteran rotasyon oyuncusu almak bana çok daha mantıklı geliyor. çünkü elinde bir tane allstar* bir tane süperstar potansiyeli* ve birkaç tane allstar potansiyeli var zaten.

  ball-holiday-ingram-zion-x ilk beşi, jackson-hart-bridges-fernando benchi var. cap’i doldurmayıp bu oyuncuların bir sezon gelişimini bekledikten sonra harcama fikri de elbette mantıklı gelebilir ancak kontratı biten ve yeni kontrat vermek zorunda olduğunuz oyuncular varken yapabileceğiniz eklemeleri şimdi yapmak bence en mantıklısı.

  ilk beşte bir uzun açığı var. lakers için de davis eklemesi olmadan düşündüğüm vucevic. harika olur. onun yanında da rondo’yu geri getirip ikinci beşe hem basketbol aklı hem de savunma direnci katabilirler. üçüncü eklemeyi de bojan bogdanovic’le kullanıp benchteki şutör eksikliğini kaptabilir veya 1+1 yıllık sözleşmeyle paul millsap’ten abilik isteyebilirler.

  ama, pelicans’ın yapması gereken en önemli değişiklik kesinlikle takımı seattle’a taşıyıp supersonics efsanesini geri getirmek olacaktır.

  sözün özü, ellerinde uzun yıllar sürecek bir hanedanlık kurmak için çok büyük bir fırsat var ve bu fırsatı kullanmak hiç de zor değil. merakla takip ediyorum...