• 4415
  hakkında 2019 tarihli bir tez çalışması yapılmış. camianın genel yapısından, genel kuruldan tribüne kadar bir çok alanda bilgiler verilmiş, mustafa cengiz'in aday olma süreci, öncesi, sonrası, yaşanılan olaylar anlatılmış, bugünlere nasıl gelindiğinden bahsedilmiş. vakti olan arkadaşlar okumasını tavsiye ederim.

  --- alıntı ---

  özet

  popülizm ve popülist siyaset biçimleri 2015-2016 amerika birleşik devletleri başkanlık seçimleri ile birlikte tüm dünyada daha çok tartışılmakta. türkiye’de de, özellikle popülizm/popülist söylem neredeyse her alanda egemenliğini sağlamış durumda.
  bu tez türkiye’nin köklü kurumlarından galatasaray spor kulübü’nde popülist bir yönetimi ve popülist stratejinin doğurduğu sonuçları incelemeyi amaçlamaktadır. tez amacı doğrultusunda 23 mart 2019 yıllık olağan mali genel kurul toplantısında idari yönden ibra edilmeyen mustafa cengiz yönetiminin izlediği popülist siyaseti ve bu stratejinin galatasaray ‘camiasında’ yarattığı bölünmeyi odağına almaktadır. tez çalışması, kurum tarihçesinde ilk defa, galatasaray olgusunun en önemli iki unsuru olan taraftarlar ve, aynı zamanda taraftar da olan, genel kurul üyelerinin, yine genel kurul’un seçtiği bir yönetim eli ile kamplaştırıldığını, taraftar grubu ultraslan’ın bir oluşum olarak uzun yıllardır popülist tavır benimsediğini ve mustafa cengiz yönetiminin popülizminin kulübün resmi organlarının dışına taşmasında ultraslan’ın araçlaştığını iddia etmektedir. çalışmanın birinci bölümünde tezin amacı, araştırma sorusu ve katkısı yer alacak. ikinci bölümde ise kuramsal çerçeve popülizm üzerine kısa bilgi verilecek. daha sonra üçüncü bölümde galatasaray spor kulübü tarihçesi, üye ve taraftarlar ele alınacak. dördüncü bölümde galatasaray spor kulübü’nde popülizmin ilerleyişi farklı zamanlarda yaşanmış kritik görünen anlar üzerinden gösterilecek. son bölümde ise araştırma sorusu ve hedefine dair değerlendirme ve önerilerin yer alacak

  --- alıntı ---

  kaynak:

  t.c. istanbul bilgi üniversitesi, sosyal bilimler enstitüsü, kültürel incelemeler, yüksek lisans programi,

  türkiye’de bir spor kulübünde popülist strateji: galatasaray spor kulübü, mustafa cengiz yönetimi örneği

  tuğçe keçeli, istanbul, 2019.

  https://tez.yok.gov.tr/...aV8OkdWS4cCzVPJutJfw
 • 4416
  mustafa cengiz son günlerde yükselen tansiyona karşı sakin kalarak ve alttan alarak durumu idare etmiştir.
  doğrusunu da yapmıştır çünkü o da fatih terim gibi "ya sen, ya ben" deseydi böyle bir dönemde kaybeden galatasaray olacaktı.
  yöneticilik bunu gerektirir ve mustafa cengiz gerçekten sağduyulu hamle yapmayı bilen bir yöneticidir.

  artık yapması gereken bir şekilde birkaç güçlü kişiyi galatasaray yönetim kuruluna dahil etmek ve yükü paylaştımak olmalı.
 • 4417
  başlığına uğranılmamasına şaşırdığım galatasaray başkanı.

  hani hep fatih terim’i haklı buluyoruz ya arda konusunda fatih terim kaç kere laf çarptı cengiz’e bir şey demedi en son gitti arda’yı aldı.

  yine hoca “artık ne yanlarındayım ne arkalarında” dedi resmi site “fatih terim kırmızı çizgimizdir” diye tweet attı.

  ilk puan kaybında başlığı yangın yerine döner yine hoca hiç suçlanmadan. :)

  sağlıklı olsa yönetimi değiştirip başkanlığa devam etmesini isterdim ama yakın zamanda kendi selameti için bırakır inşallah.
 • 4418
  severim kendisini ama yapması gereken tek şey var, başkanlıktan çekilmek. lamı cimi yok. transfer yapamıyor, hakkımız yenirken ses çıkaramıyor, son dönemde skandal söylemleri var, sağlığı bozulduktan sonra pek kendinde değil, fatih terim'le arasını geri dönülemez biçimde bozdu ve artık kulübü yönetemiyor. bırakması hem galatasaray hem de kendisi için en hayırlısı olur.