• 1
    1971 new york doğumlu basketbol koçudur.

    kendisi 90'lı yılların başından 2000'li yılların başına kadar üniversite basketbol takımlarında koçluk yapmıştı. ardından nba'de new york'da asistan koç olarak yer almaya başlamıştı. sırasıyla new york, cleveland, new orleans ve golden state'de asistan koçluk yaptıktan sonra 13-14 sezonunda sacramento'da head koç olmuştu. tabi o yıllardaki sacramento başta rudy gay olmak üzere demarcus cousins ve isaiah thomas'ın bireysel performans gösterdiği ve yerlerde sürünen bir takımdı. ayrıca ben mclemore'un çaylak yılıydı ve onun da bekleneni pek verebildiği söylenemezdi. ilk sezon malone 28 galibiyette kaldı, ardından bir sonraki sezonun başında kovuldu.

    takip eden sezonda (15-16) denver'ın başına geldi ve ilk sezon bir önceki sezona göre 3 fazla galibiyet aldı. daha sonra sırasıyla her sezon 7, 6 ve 8 galibiyet fazla alarak devam etti (15-16 sezonunda 33, 16-17 sezonunda 40, 17-18 sezonunda 46 ve geçen sezon 54 galibiyet). bu başarısı nba'de ilk kez bir takımın üst üste 4 sezon galibiyet sayısını arttırdığı anlamına geliyordu.

    geçen sezonki 54-28'lik derece denver franchise'ının en iyi 2. derecesi olmuştu. yanlış hatırlamıyorsam 12-13 sezonunda andre igoudala, ty lawson, corey brewer, wilson chandler, danilo gallinari, kenneth faried'li 04 detroit kadrosuna benzer şekilde net bir yıldızı olmayan ama birbirini tamamlayan oyunculardan oluşan kadro ile 57 galibiyet almışlardı.

    malone'un bu başarılarından sonra denver kontratını 22-23 sezonuna kadar uzattı. malone'la devam etmeleri, sahip oldukları genç ve potansiyelli oyuncular ile 2009 sezonunda george karl ile ulaştıkları konferans finaline bir kez daha ulaşmalarını sağlayacaktır.