• 1
  --- alinti ---
  aşağıda dizilişini yaptığım martinik milli takımı tamamen hayali, ama eminim martinik ‘li her futbolsever için hayali bile güzeldir.martinik adası hakkında: “karayiplerde bulunan fransa’nın denizaşırı illerinden biri.” yazıyor wikipedia ‘da. evet bu topraklar fransa ‘nın ve fransa adanın turizm faaliyetlerinden faydalanıyor. ama bununla kalmıyor. fransa milli takımlarında oynayan veya oynamış olan birçok martinik asıllı oyuncu var. bu oyuncuların fransız altyapılarında yetiştiği ya da bazılarının fransa doğumlu olduğu bir gerçek. o yüzden birçoğu fransa ulusal takımında oynamayı seçme konusunda haklı olabilir. zaten bende olaya bu pencereden bakmayacağım.

  martinik asıllı oyunculardan oluşturulan bu 11 , avrupa da birçok ülkenin sahip olmak isteyeceği cinsten. zaten kadrodaki isimlere baktığınızda burada adı geçen birçok futbolcunun kalitesinde oyuncuların dünyanın çoğu üst düzey milli takımında olmadığını göreceksiniz. hele hele forvet ikilisi, insanın aklını başından alıyor.

  kadroda adı geçen thierry henry, nicolas anelka ve eric abidal fransa milli takımında sürekli oynayan oyuncular. gael glichy ise fransa formasını sadece 2 kez giymiş. fransa genç düzey milli takımlarında defalarca oynamış. kadroda yer alan diğer oyuncuların birçoğu da fransa milli takım formasını sadece 1-2 kere giyip, sonrada milli takıma çağrılmamışlar. örneğin, juventus oyuncusu zebina les bleus formasını sadece 1 kez giyebilmiş.

  kadrodaki diğer isimlere bakacak olursak, kaleci johan hartcock lyon altyapısında oynuyor. genç kaleci henüz bir milli takımda oynamadı. defansın sağındaki garry bocaly, marsilya altyapısında yetişmiş ve şu an montpellier takımında kiralık olarak forma giyiyor. 1988 doğumlu oyuncu fransa u19 un 11 kez formasını giymiş. loic remy (21) ise, lyon altyapısından yetişti ve bu sezon başında nice takımına transfer oldu. fransanın en çok gelecek vaad eden oyuncularından olan remy 4 kez fransa u21, 1 kez de fransa b milli takımlarında oynamış. stephane dalmat ise, bu kadronun şöhretlerinden. bir dönem inter forması da giyen dalmat, ardından ciddi bir düşüş yaşadı. dalmat şu an sochaux da oynuyor ve sadece fransa u-21 de oynamış. sylvain maveaux ise, rennes takımında oynuyor ve sadece fransa u-21 de oynamış. johan audel ise, valenciennes fc formasını giyiyor ve takımının önemli oyuncularından…

  burada yazdığım ilk 11 dışında kalanları da belirtmek gerekiyor kesinlikle. zira çok önemli oyuncular yukardaki kadroda bulunmuyor. fransa daki diğer martinik asıllı önemli oyuncular şunlar:

  sylvain monsoreau (27)-defans-

  yann m’vila (18) – önlibero – rennes

  nicolas maurice -belay (23) – sol kanat – sochaux

  jimmy briand (23) – forvet – rennes

  frederic piquionne (30) – forvet – (gbkz: o. lyon

  --- alinti ---

  kaynak : http://lefoot.wordpress.com/...rtinik-milli-takimi/