• 1
  kendisinin bilgilerini vererek yazaya elim varmıyor. il pirata öyle kuru kuru anlatılamaz, anlatamam. belki de onu en iyi stadio'nun e mi alzo sui pedali şarkısıyla tanıtmaya başlayabilirim. http://www.youtube.com/watch?v=VzO0DC3X7cs bu görüntülerle iyice etkileniyor bünye.

  e ora mi alzo sui pedali come quando ero bambino
  dopo un po’ prendevo il volo dal cancello del giardino
  e mio nonno mi aspettava senza dire una parola
  perché io e la bicicletta siamo una cosa sola
  e mi rialzo sui pedali ricomincio la fatica
  poi abbraccio i miei gregari passo in cima alla salita
  perché quelli come noi hanno voglia di sognare
  e io dal passo del pordoi chiudo gli occhi e vedo il mare
  e vedo te…e aspetto te…

  marco pantani bisiklet sporuna iyiden iyiye aşık olmamı sağlamış iki adamdan biridir. diğeri de ispanyol miguel indurain'dir, miguelon'u da analım bu vesileyle. bu şarkının sözleri ve video ile gözlerimden yaş geldiğini ve duygusal bir yazı olduğunu, ne kadar yazacaklarımdan anlaşılmayacak olsa da, belirtmek isterim.

  marco pantani, nam-ı diğer il pirata italya'nın cesenatico'da 13 ocak 1970'de doğmuştur. rai'nin anısına yaptığı filmden ve hayat hikayesinden biliyoruz ki büyükbabasının büyük desteğiyle bisiklet üstünden inmez olmuş ve bir takım antrenman yaparken tüm sporcuları geçerek takım antrenörünün dikkatini çekmiştir. 1994'de, henüz ikinci giro'sunu koşarken miguel indurain'i geride bırakmış ve tour'da beyaz mayoyu giymiştir. '95 de aynı başarıyı tekrarlamıştır il pirata. peki neden il pirata? dazlak olan marco bandanasıyla binerdi bisikletine. bandana ve küpesiyle beraber il pirata, korsan, lakabı kaçınılmazdı. 1997'de l'alpe d'huez i tırmandığı süre rekordur, en hızlı tırmanmış isimdir. gidon tutuşu ve pedal basışı farklı olduğundan bianchi kendisine farklı yapıda bisiklet üretmiştir. mercatone uno takımı adına yarışırken peşinden cesenalılar gelir, il pirata'nın hayranları bayrakları, tişörtleri, bandanaları ile bu küçük dev adamı desteklerdi.

  1997'de sakatlıklarına rağmen tour'da müthiş performans göstermiş ve 1998'de tour'u kazanmıştır. felice gimondi'den sonra tour'u kazanan ilk italyan olmuştur. tam 34 yıl aradan sonra il pirata sarı mayoyu üstüne geçiren ilk italyan olur.

  daha sonra kötü günler başlar il pirata için. doping cezası yemiştir, mahkemelerde bununla savaşmıştır; ama yeterli olmamıştır. depresyona girmiştir bu olayların üstüne. sıkıntılı zamanlarından sonra yeniden seleye oturduğunda profesyonel yarışçı olarak tırmanış etapları almıştır, lance armstrong kendisine elefantino demiştir kepçe kulaklarından ötürü. 2000'den sonra tour koşmamıştır il pirata. doping iddiaları yüzünden hep sıkıntılı olmuştur ve 2000li yıllarda tamamen çökmüştür ve 2003'te klinikte depresyon tedavisi görmeye başlamıştır.

  2004 yılının sevgililer günü'nde kötü haber gelmiştir kendisinden. rimini'de bir otel odasında ölü bulunmuştur il pirata. ardında milyonlarca bisikletsever bırakmıştır. hâlen il pirata için çarpan milyonlarca yürek vardır, onun anısına kurulmuş bir grup hâlâ bisiklet yarışlarında il pirata sopalı pankartları açar, bandana takar. giro d'italia memleketinden geçip bu büyük adama selam durur. zaten cesenatico'da pantani anıtı vardır. bir anıtta giro'nun önemli tırmanışlarından mortirolo'dadır. mortiloro tırmanışı pantani anısına yapılır giro'da. 2004'de de l'alpe d'huez il pirata anısına tırmanılmıştır.

  ölümünden sonra il pirata'yı en güzel miguel indurain anlatmıştır. "o insanları bu spora bağladı. ondan daha fazlası şey başarmış olan bisikletçiler olabilir, ama hiç bir zaman onun gibi hayranları içine çekememişlerdir."

  e ora mi alzo sui pedali all’inizio dello strappo
  mentre un pugno di avversari si è piantato in mezzo al gruppo
  perché in fondo una salita è una cosa anche è normale
  assomiglia un po’ alla vita devi sempre un po’ lottare
  e mi rialzo sui pedali con il sole sulla faccia
  e mi tiro su gli occhiali al traguardo della tappa
  ma quando scendo dal sellino sento la malinconia
  un elefante magrolino che scriveva poesie
  solo per te… solo per te…

  io sono un campione questo lo so
  un po’ come tutti aspetto il domani
  in questo posto dove io sto
  chiedete di marco, marco pantani.
 • 3
  ilk entry'de oldukça güzel bilgiler verilmiş. ben de bunların üzerine biraz daha bir şeyler katmaya çalışayım. 13 ocak 1970 doğumlu olan ve 'the pirate' lakaplı pantani birçokları tarafından yol bisikleti yarışlarında tarihin gelmiş geçmiş en iyi tırmanışçısı olarak kabul edilir. 1998 yılında 2 grand turu (tour de france ve giro d'italia) kazanmayı başarmıştır ve böylelikle ottavio bottecchia, gino bartali, fausto coppi, felice gimondi ve gastone nencini'den sonra tour de france'ı kazanan 6. italyan olmayı başarmıştır.

  ayrıca fausto coppi, jacques anquetil, eddy merckx, miguel indurain ve stephen roche'den sonra aynı yıl içinde tour de france'ı ve giro d'italia'yı kazanma başarısı gösteren 7. bisikletçi olmuştur.

  1999 yılında giro d'italia'da son etap öncesi birinci iken kan testindeki düzensizlik sebebiyle yarıştan diskalifiye edilmiş ve önceki senelerdeki kan testleri de sorgulanır hale gelmiştir. bisiklette kanın içinde bulunan alyuvar hücresi miktarı yüzdesini veren hematocrit miktarının kritik limiti %50'dir. pantani'de bu yüzde bisikleti domine ettiği yıllarda dönem dönem %50'nin üzerinde seyrettiği gözlenmiştir. fakat çeşitli araştırmalara rağmen pantani'nin yarış galibiyetleri elinden alınmamıştır.

  italyanların çoğunun tapma derecesinde sevdiği pantani 2004 yılında depresyon tedavisi görüyorken aşırı doz kokain kullanımından dolayı 14 şubat 2004 günü hayatını kaybetmiştir.