• 48
  fatih terim'in bu lafı kullanması hiç olmadı. tam bir linç cenneti olan ülkemizde kullanmalık malzeme oldu. işin ekonomi tarafına girmeye gerek yok. oralar herkesin malumu. asıl mevzu taraftarlar arasındaki makas. son sezonlarda haklı olarak beğenilen atalanta küme düştü, çıktı, son sıralarda gezindi ve kademe kademe yükseldi. galatasaray değil küme düşmek, değil son sıralarda gezinmek bir maç bile kaybetse en az 20 kişinin kellesi isteniyor. bu fatih terim döneminde de böyleydi, igor tudor döneminde de daha öncesinde de. sönmüş yıldızlara pavlov'un köpeği gibi salya akıtan, en ufak hatada cellat olan, ikinciliği başarısızlık olarak gören bir taraftar grubuna sahip takımlar ile amacı iyi futbol olan avrupa'nın orta sıra proje takımlarını karıştırmayalım. bugün çıkıp yönetim dese ki altyapıya yatırım yapacağız 15 sene şampiyonluk beklemeyin taraftarlar arasında infial çıkar, yönetim 3 gün içerisinde istifa etmek zorunda kalır. içınde yaşadığın toplumun farkında olmak lazım.
 • 49
  bir hakikattir.

  bizim avrupadaki fiyasko oyun ve sonuçlarımız için bir bahane değildir. makasın açıldığı oranda futbolcular arası kalite farkı gözlenirken, oyun farkı makasın açıldığı orandan çok daha yüksek. burada en büyük çıkmaz lig için kurulan ve tercih edilen kadro ile oyun anlayışının avrupa maçlarında handikap oluşturması.
 • 50
  olsa olsa iş bilmez yönetici ve teknik adamlarla şemsiyenin açılmamasıdır.

  makasın açıldığı flan yok.

  sahada para desteleri oynamıyor, öyle olsa tarihin en pahalı 2 transferini yapmış psg'nin şimdiye kadar cl'de başarıdan başarıya koşması, 10 senelik bütçesi 1 neymar etmeyen ajax, atalanta sürünmesi gerek ama gerçekler öyle değil görüldüğü gibi.

  her şey düzenli ve iyi bir sistem kurmakta.

  antrenöründen, kondisyonerine, scout'undan hocasına...

  ve her zaman gidebilecek oyuncu, antrenör, hoca yerine alternatifi hazır tutmakta.

  doğru sistemi kurup bu sirkülasyona adapte olan takımların makasın diğer ucundaki inter, milan,psg gibi devlerle çok rahat yarışabildigini görüyoruz kanlı canlı.

  siz sanıyor musunu atalanta duvan'ı satıp yarım sezon forvetsiz oynayıp sonra da araştırmadan etmeden çöpe 15-20m verip alır.

  daha 19-20 sezonu başında hazırlamışlardir alternatifini.

  biz de 1 sene bekleyip mensah kovalayalım, sonra "makas açılıyor".
 • 51
  kur 2 lira iken sezonu 6 kupa ile kapattığımız için tek sorumlusu kurdur. basiretsiz yönetimlerin suçu yoktur.

  dünya futbolu başka bir noktaya evriliyor. sistemler, taktikler, antreman metodları, kullanılan materyaller değişiyor biz hala kondisyoner almanın peşindeyiz. şampiyonlar liginin en az koşan takımıyız. ama bunu görüp çare bulmak için aksiyon almadık.

  sorarlarsa makas kurdan dolayı açılıyor.
 • 52
  ancak mevcut iktidar zihniyetinin aksini iddia edebileceği durumdur.

  adamlar bir futbolcuya 222m euro sadece bonservis öderken sen haaland'ı keşfedip 3 milyon euro bulamıyorsun, kaan ayhan'a 2.5 milyon euro veremiyorsun. paran varken zamanın, zamanın varken paran yok senin. bu bütçelere iki şekilde kafa tutabilirsin ya sen de aynı ekonomik seviyede olup onlar kadar harcayacaksın (ki harcayanları da görüyoruz senelerdir yarı final bile yapamıyorlar artık düşünün nasıl bir makas), ya da 3-4 sene sessizce oturup sabredip güzel bir yapılanmayla etkili bir sistem oturtacaksın. bizim birincisine ülke ve kulüp yöneticilerimiz yüzünden, ikincisine de her fırsatta kelle almak isteyen taraftar profilimiz yüzünden sahip olmamızın imkanı yok. 8 kere şampiyon olmuş, sana görüp görebileceğin tek avrupa kupasını maddi imkansızlıklar içinde almış adama bile bir sene pas oyunu diye bir sistem oturtmak istedi diye demediğinizi bırakmayın, sonra slavia prag, ajax, atalanta örnekleri oldu canım. ben gerçekten merak ediyorum bazı arkadaşlar cidden şu oyunu hocadan iyi bildiğini falan mı düşünüyor? hani türk futbol tarihinin en iyi hocasından iyise buralarda zaman harcamasın, maksimum 5 yıla gerekli lisanslarla birlikte mesleğe başlayabilir. fatih hoca'ya veya başkasına falan bok atmadan önce suçu kendimiz de arayalım. ekonomiyi bu hale düşürenleri seçen de, en küçük olumsuzlukta kelle isteyen de aynı halk.