• 44
  hakkındaki tüm geneller, bu genelleme gibi, yanlış olan futbolcu grubu.

  evet, belli bir bölge için, kültür için kalıplaşmış cümleler ve analizler var. ama bu yine de, genellemelerin yanlış olduğu gerçeğini değiştirmez.

  mesela, almanlar için disiplinli olduğunu düşünürüz. peki ama nargileden kafasını kaldırmayan göbekli max kruse alman değil miydi?

  kuzey afrikalı futbolcuların disiplinsiz ve vurdumduymaz olduğu söylenir. salah için böyle bir şey diyebilir miyiz? aslen cezayirli olan zidane için bunu diyebilir miyiz? ya da, yetenekleri kısıtlı olsa da amrabat'in disiplinsizliğini, vurdumduymaz bir tavrını gördünüz mü? şahsen ben görmedim.

  pozitif ya da negatif tüm ırkçılıklar, genellemeler bizi yanlışa götürür. yapmayalım, etmeyelim.
 • 45
  haklarında yapılan negatif genellemelerle ırkçı söylemlerde bulunulan oyuncular. ben şu anda kuzey afrikalı mükemmel performans gösteren onlarca oyuncu sayabilirim. belhanda ve feghouli'nin cıvık olmaları kuzey afrika ile ilgisiz, karakter yapıları ve takım içi disiplinsizlikle ilgilidir. emre mor da, babel de afrikalı değillerdi. onlara nasıl tek yönü gidiş bileti kesildiyse, zamanında feghouli ve belhanda'ya da yaptırım uygulansa bugünlere gelinmezdi.
 • 46
  genelleme yapmak istemem ama özellikle fransa'da yetişenlerin çoğunluğunda mental problemler oluyor. mesela belhanda'ya 23 m euro bağlamanın akla mantığa yatan tek tarafı yok çünkü adamın mental problemleri var.
  bak bonservisi bir kenara koyuyorum.
  adama düzgün maaş versen o bonservisi zaten bir şekilde geri alırsın ama yüksek maaş verdiğin zaman bir yere gönderemiyorsun ki...
  herkes fernando gibi yüksek maaşı bırakıp daha az paraya sevilla'da oynamayı seçmiyor.
  yani kuzey afrikalı alırsın ama akıllı sözleşmeler yaparsın.
  şimdi misal feghouli'yi yollayamazsın çünkü adamın boru gibi sözleşmesi var. yoksa ödediğin bonservise herkes alır ama adam mis gibi maaşı olan, müslüman ve aynı zamanda arabistan'dan kat be kat modern olan ülkeyi neden bıraksın, salak mı?
  o yüzden her defasında aynı şeyi söylüyorum, düşük maaş, düşük maaş, düşük maaş!!
  bugün diagne 2.2 yerine 1.4 alıyor olsaydı, belki 1-2 zararına her yere satardın.
  galatasaray kulübünün vermesi gereken maksimum maaş 2 m euro olmalıdır. onu da muslera'ya vereceksin.
  yani sorun kuzey afrikalı olması değil, yaptığın sözleşmenin bağlayıcılığıdır.
  ipler senin elinde olursa kuzey afrikalı olması bir şeyi değiştirmez.

  edit:düzeltme
 • 48
  (bkz: 19 mayıs 2019 galatasaray istanbul başakşehir maçı)

  geçen sezon destansı bir sampiyonluk kazandık. ligin ilk yarısinda onlarca cezalı vardı, hoca da dahil. neyse herkes olanlari biliyor. bir yıllık emek son 45 dakikaya sıkıştı. 1-0 mağlubuz herkesin ayakları titrerken biri röveşata yazdı 49. dakikada. ikinci yarının başında o gol gelmese kalan dakikaların nasıl zindan gibi geçecegini biliyorsunuz değil mi? diğeri kariyerinin en iyi performansını 20 dakikaya sığdırıp sahadan sildi başakşehiri. 2'si sayılmadı, 1 gol 3 asist yaptı.

  o an o gollere sevinen insanlar bugün milliyetleri üstünden vuruyor. butün sosyal medya alenen ırkçılık yapıyor 16 saattir. bir milliyete genelleme yapıp olumsuz ozellik atfetmedeki mantıksızlığı, kötücüllüğü görmek bu kadar mı zor?

  hagi uefa finalinde kırmızı kart gördü. romenlerin hepsi şımarık mı? galatasaray tarihinin en önemli oyuncusu bir hain. bütün türkler hain mi? hepimiz üzgünüz ama yapmayın. kötu gitmemizde ortaklaşa pek çok sebep var. günah keçisi bu arkadaşlar değil. 2 sezon şampiyon yaptılar. ha size gore tüm suçlu onlarsa da bu suçlamayı yaparken en düşük yöntemi seçmeyin.

  kuzey avrupalı futbolcudan hiçbir farkı olmayan futbolcu.
 • 49
  tarih itibariyle girilen entry'lere baktığımda sanırım birileri gene "kuzey afrikalı futbolcu" üzerinden demagoji yapıp, destek bulamayınca entry'sini silip kaçmış. veyahut moderasyon tarafından da silinmiş olabilir, vakıf değilim.

  abi ve kardeşlerim bunun hiçbir şekilde mizahı olmaz. bir futbolcunun ırkı, kökeni, dini, rengi üzerinden yapacağınız her türlü eleştiri, eleştiri hüviyetini kaybedip "ırkçılığa" giriyor. ırkçılığın ne kadar iğrenç bir şey olduğunu buraya yazma gereği duymuyorum zaten herkes konuya vakıf diye düşünüyorum.

  hayatta karşımıza çıkan kişileri nasıl iyi insan-kötü insan olarak ayırt ediyorsak sporda da durum aynı. iyi sporcu-kötü sporcu vardır.
  kuzey afrikalı olduğu için kötü olan sporcu diye bir kavram yok.

  feghouli ve belhanda her kötü performans gösterdiğinde veya sahada yanlış bir şey yaptığında bu başlığın hortlatılmasından, başlık altlarında "arap", "faslı", "cezayirli" , "afrikalı" gibi kelimeler görmekten hicap duyuyor hatta tiksiniyorum. bunu yapan insanların öncelikle kendine saygısı olmadığını düşünüyorum.

  ırkçılığa zemin hazırlayan başlıca sebeplerden biri bu şekilde yapılan, ırkçılık olmadığı iddia edilen genellemelerdir. mesela saf kan italyan gattuso sahada bir pislik yapınca tüm dünya'da "italyan futbolunun hırçın çocuğu" oluyor. keza isimler değişse de ingiliz futbolunda da her dönem bu durum böyle. ama bunu afrikalı bir sporcu yapınca ne oluyor ? sahada yaptığı sorumsuzluğun müsebbibi ırkı vehayut memleketi mi oluyor ?
 • 50
  emre mor ve babel’i eleştirirken nasıl ki ırklarına bakarak eleştirmiyorsak, bu coğrafya oyuncularını da pasaportlarına bakarak eleştiremeyiz. arda çok mu disiplinli ya da sorumluluk sahibi son dört yılında? değil. demek ki bunun ırkla hiç bir ilgisi yok.
  galatsaray sözlük ortamında kuzey afrika çıkışlı oyuncuların ırkları üzerinden eleştirilmesinden huzursuzluk duyuyorum. keyif aldığım ve iyi hissettiğim bu ortamda bile çağ dışı bir söylem olan ırkçılık kavramının kuzey afrikalı oyuncular başlığında yer alması bence utanç verici. moderasyonun buna müdahale etmek zorunda kalması bile üzücü.
 • 52
  haklarında yapılan genelleme yanlıştır. evet bir öfke sorunu var ancak bunun ırkla bir alakası yoktur. fransa'nın göçmen mahallesinde itilip kakılarak büyüyen çoğu futbolcuda öfke kontrolü sorunu vardır. pascal nouma kamerun asıllı bir fransız mesela. sahada sinirlenip rakiplerini tekmelediğini falan bilirim. feghouli olsun belhanda olsun bu adamların hep ortak yanı fransada göçmen mahallesinde büyümüş olmaları. öfkeleri hayata. bunun yanı sıra hollanda'da yetişenlerini de görüyoruz öyle pek de öfke kontrolü sorunu yaşamıyorlar. insanın bürüneceği karakterde genlerinin %5 etkisi varsa çocukluğunu geçirdiği yer ve çocukluğunda yaşadığı koşulların %95 etkisi vardır.

  sen iskandinavya'da refah içinde büyüyen bir çocukla fransa'da göçmen mahallesinde itilik kakılarak, ötekileştirilerek büyüyen bir çocuktan büyüdüklerinde dünyaya aynı pencereden bakmalarını bekleyemezsin.
 • 53
  sanılanın aksine arap değil berberi kökenlilerdir. hatta sahra çöllerinde tuaregler denilen anaerkil bir toplum yaşar. her müslüman ülkenin arap sanılması gibi bir yanılgı var. iranlıların fars ve mısırlıların kıpti oldukları gibi magrip ülkeleri de berberidirler.

  bu bölgeden çıkan oyuncular ise bilhassa hollanda ve belçika gibi benelux ülkelerinde ve tabi ki fransanın varoşlarında futbolla tanışmıştır. bu kadar yeteneğe profesyonelliklerinin düşük olma uyumsuzluğunun sosyolojik bir boyutu vardır. bence en salt yeteneklisi hatem ben arfa’ydı zidane dahil.

  belhanda ve feghouli’nin akıbeti nolur bilmiyorum ama bu bağ kopmasıyla artık isteseler de yaranamazlar. feghouli emre akbaba gibi 2. forvet takılsaydı daha çok iz bırakırdı kesinlikle. belhanda’nın analizi için kitap lazım çünkü hayatımda bu kadar uçlarda olan başka futbolcu izlemedim.
 • 56
  genelde galataray'ı şampiyon yapar bu oyuncular. yine de sevilmezler. küfürle çalışıyorlar zannedilir.

  en bilinen ve en yeteneklisi de zidane'dır. keza bir diğer cezayirli benzema da günümüzün en iyi santraforlarından birisidir. salah, mahrez, ziyech vb. günümüzde bir çok yıldız vardır bu bölgeden.

  keşke bir kaçını daha katabilsek bünyemize. 3 sezonda 2 şampiyonluk versinler ben razıyım. gayet iyi bir istatistik.