• 1
  en tehlikeli dövüş tekniğidir. israil ordusu'nun bilhassa uyguladığı eğitim sistemidir. birden fazla ve silahlı düşmanlara karşı en hızlı ve tahrip edici yöntemlerle saldırmayı ve 360 dereceyi kontrol etmeyi öğretir. sürekli hareket etme esasına dayanır. eğitimi kolaydır. kaotik gibi görünen düzenli hareketlerin art arda yapılması ve vücudun savunulması en zor bölgelerine saldırılmasıyla hayat bulur. fiziksel olarak güçsüz birinin daha güçlü birini etkisiz hâle getirmesi için en idel yöntemdir. adam dövme sanatlarının en pisidir. genellikle bir spor olarak kabul görülmez. branşın ilerleyen dönemlerinde "kendimi nasıl korurum"dan çok, "karşımdakini öldürmeden nasıl işin içinden çıkarım" sorusunu sormanız muhtemeldir. *
 • 7
  yaklaşık 2 senedir aralıksız yaptığım, kamplarına katıldığım, corona virüs önlemleri çerçevesinde mecburen ara verdiğim, evde bazen hanımla bazen de junior lecceleri eğiterek devam ettiğim savunma sistemleri bütünüdür. spor değildir, müsabakası yoktur. felsefesi sabah evden çıktığın şekilde akşam evine, sevdiklerine kavuşmandır.

  son ana kadar beladan, silahlıdan, bıçaklıdan uzak dur hatta kaçtır ana fikir. ama artık kaçacak yer ve durum yoksa, düşmanı etkisiz hale en geç 10 saniyede getir ve uzaklaş. size bu öğretilir. etrafınızdaki, çevrenizdeki hemen her şey her cisim kendinizi savunmanız için bir tür silahtır. kalem, dergi, t shirt, kadınların çantasındaki rujdan tut tırnak makasına kadar her cisim tehlike anında hayatınızı kurtarabilir.

  özellikle kadınların(bayan demiyorum zira kızıyorlar :) öğrenmesini tavsiye ediyorum. inanın her durumdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. karşınızdaki kişi 1.90 veya 100 kilo bile olsa, kendi fiziğiniz ve gücünüzün ne olduğu önemli olmadan onu her pozisyonda çok rahat etkisiz hale getirebilirsiniz. yeter ki kas refleksiniz , eğitiminiz iyi olsun ve panik durumunu maksimum yarım saniyede atlatın. bu da kendinizi vererek bol antreman yaparak ve hayatı devamlı algılarınızı açarak yaşarsanız sahip olabileceğiniz yeteneklerinizdir.

  tekrar ediyorum. krav maga spor değildir. hayatta kalma, savunma sistemidir. kaos, toplumsal olaylar, kavga ve nefse saldırı anlarında farkındalığınızı maksimum seviyeye çıkartır.
 • 9
  2 sene kadar yaptığım, haftada 3 idman sebebiyle form olarak epey seviye atlatan ve yumrukların kaşınması hissini yaşatan savunma sistemidir.
  lecce renktaşımızın dediği gibi bulaşmamak ve 10'da 9'u kaçmaktır klişelerini uygulatan bir sistemdir. sokakta kural olmadığından da gayet doğrusu budur.
  dojo arkadaşlarımızdan birisi kendisine bıçak çekilip cüzdanı istendiğinde gaspçıları dövüp polise teslim ettiğinde ceza almıştır eğitmen tarafından.
  anadolu yakasında bülent çetin eğitim vermektedir. gidip ders alabilirsiniz, başlangıçta zorlasa da alıştığınızda eksikliğini hissedeceğiniz bir eğitim disiplinidir.

  anlık bir belası olan veya yakın zamanda birileri ile koz paylaşmayı düşünenler için uygun değildir. başlangıçta sertleşir ilerledikçe sertlik disipline, disiplin ise durugörüye dönecektir. kara kuşaktan beyaza dönüş döngüsü gibi.

  kalıcı zarar bırakabilir, ufak tefek hatıralarını ömür boyu taşıyan biri olarak not düşeyim.

  lakin 5 - 10 dakikalık sparring'te harcadığınız eforu fitness'ta 1 saatte harcarsanız iyi der bu mesajı sonlandırırm.

  ileri seviyelerde orientering de askeri pusula ile yön bulma gibi yan etkinlikleri de içerebilir.

  ekleme: merak eden bazı renktaşlar için sizi nasıl şekillendirdiği ile ilgili bir örnek ; green street holigans ta elijah woods karakterini anımsayın. filmin başı krav maga öncesi elijah woods tur. sonunda ise krav maga sonrası halidir.

  korumasız sparr sonucu dojodan bir arkadaşın burnu kırılmıştı çıt sesini duymuştuk. şişmeden önce kalemle burun düzeltildiğini ve birkaç haftada kendi kendine düzeleceğini orada öğrenmiştim. ^^

  ama sonuçta felsefesi hayatta kal ve riske girme olan bir savunma saldırı eğitimidir. egoya boyun égme bas git der.