• 1
  burada, sadece yaklaşık 2 senedir camiamızda süregelen, maddi hakikate aykırı bir algıyı ortadan kaldırmak için değinmek istediğim, bir çok taraftarımızın varlığından bile haberinin olmadığı galatasaray spor kulübü derneği ile galatasaray sportif a.ş.’nin, yani reel anlamda galatasaray’ın bilançosu.

  finanstan anlayan arkadaşlar kavramları daha rahat açıklayacaklardır ama ben, bakkal ramazan ağabey mantığı ile açıklamaya çalışayım.

  sportif aş bilançosu = x
  dernek bilançosu = y

  şimdi sportif aşde, baktığımız zaman iki senede toplam 100 milyon tl kar edilmiş olsun ki rakam bu kadar değil. 2018-2020 dernek borcu. 162 milyondan 642 milyona çıkmış. yani sen, sportif aş’de bir şekilde kar ederken (ki kaan kançal’ın açıklaması var kredileri derneğe yansıtıyoruz diye), bu dernek 2 senede 500 milyon tl, yaklaşık 85 m euro zarar etmiş. sportif aş’nin kar tablosunda en büyük alacağı dernekten ama yine kaan kançal’ın beyanına göre derneğin parası olmadığından sportif aş kredi çekip derneğe faturalıyor.

  konsolide bütçe, yani x+y, yani galatasaray’ın camia olarak, bütün unsurları ile kar/zarar tablosuna baktığımızda asbaşkanın gururla açıkladığı +70 m tl değil, (-642)+70 = -500 gibi bir bilanço ortaya çıkıyor. 2018-2019 ve 2020 yılları bazında bakarsak bu (-) her geçen sene daha da yükselen bir meblağın önüne geliyor.

  nitekim mustafa cengiz de, 3 şubat 2020 tarihinde katıldığı programda “ kulübü mutlaka konsolide olarak da kara geçirmemiz gerekir” diyerek, konsolide bütçenin (-) olduğunu ortaya koymuştur.

  diyeceğim o ki, galatasaray’ın geleceği için sadece sportif aş bilançosu ile ilgili yapılan yorumlar, atılan twitler ve favlar tablonun tamamını göstermiyor. tüm camia olarak (her bir taraftar) tablonun tamamına bakıp değerlendirme yaparsak bu kulübü yarınlara taşıyabiliriz.
 • 3
  derneğin borcunun, sportif a.ş nin karından bir kaç kat daha fazla arttığı doğru. gerçi bu kar zarar işinin bir kısmı aslında konsolide tablolarda birbirini götürmesi gereken rakamlardan da oluşuyor. örneğin konsolide bütçede derneğin sportif a.ş ye 300 milyon tl borcu varsa aynı konsolide tabloda sportif a.ş nin de alacak kısmında o rakam görünüyor haliyle. bir pantolonun iki cebi gibi.

  burada bakılması gereken nokta sportif a.ş nin derneğe mecburen kestiği faiz faturasıdır ki gelir hanesinde görünmesine rağmen balon bir alacaktır. yani aslında olmayan bir alacak. bu miktar bile sportif a.ş nin açıkladığı kardan fazla ne yazık ki.

  tabi burada mustafa cengiz yönetimini eleştirirken geçmiş dönem zararlarının 1,8 milyar tl yi bulduğu bir bütçede öyle ya da böyle 75 milyon tl net faaliyet karı elde edilmesi de takdir edilmeli. önceki yönetimler de aynı bütçe koşul ve mecburiyetlerine rağmen neredeyse hiç kar açıklayamadılar çünkü