• 1
  çok eski bir türk pehlivanı. lakabı the terrible turk'tur. türkiye'de yenmedik rakip bırakmayınca ünü türkiye'yi aşmış avrupa ve amerika'da güreşmiştir. kel aliço ve adalı halil ile birlikte efsanelerdendir. rivayete göre amerika'da batan bir geminin filikasına çıkmak isterken filikayı batıracağı gerekçesiyle öldürülmüştür.
  kaynak: ekşisözlük

  ukteyi veren: casus
 • 2
  1856 ve 1898 yılları arasında yaşamıştır.
  (alinti: güreşin efsanevi isimlerinden olan yusuf, 120 okkalık -154 kg- gövdesi, güreş becerisi, gücü ve sporcu ahlakı ile "koca" lakabını almıştır. ona "koca" lakabı filozof rıza tevfik tarafından sonradan verilmiştir.
  koca yusuf dönemin ünlü pehlivanlarından nasuhçulu kel ismail pehlivan'ın çırağı olarak çok ufak yaşta güreşe başladı. uzun süre kırkpınar başpehlivanlığını elinde bulunduran kel aliço ile güreşti. adalı halil'i iki kez ardarda yendi. sultan abdülaziz, sultan v. murat ve sultan ii. abdülhamit döneminde pek çok güreş yaptı.

  1897'de avrupa'ya gitti ve paris'te minder güreşinin kurallarını öğrendi. bu dönemde güreştiği ve döneminin önemli sporcuları olan olsen, pons, fournier ve sebes gibi isimlerin tamamını yendi. avrupa'da büyük ün kazanınca amerika birleşik devletleri'nden davet aldı ve oraya gitti. orada da yaptığı bütün güreşleri kazandı. yendiği güreşciler arasında ünlü jenkins ve amerika şampiyonu unvanını taşıyan robert de vardır. robert seyircilere dönüp -20 bin kadar seyirci vardır- 'bu türk'ü yerlere sereceğim' diye böbürlenmiştir. ama sonra koca yusuf robert'le yaptığı güreş esnasında, robert'i tuttuğu gibi minderin dışına savurmuş, robert mindere dönmeye cesaret edememiştir. yaptığı güreşlerden yenilmemesinden ve heybeti dolayısıyla the terrible turk -korkunç türk- ismi verilmiştir.

  türkiye'ye dönmek üzere 21 mayıs 1898'de fransız bandıralı la bourgogne transatlantiği ile yola çıkan koca yusuf, bindiği geminin 4 temmuz sabahı new york'un kuzeydoğusundaki sable adası'nın 60 mil açıklarında irlanda bandıralı crmartyshire şilebiyle çarpışıp batması sonucu tüm yolcular ve mürettebatla birlikte boğularak ölmüştür. cesedi atlantik okyanusu'da kaybolmuştur.ayrıca gemide trajik bir olay meydana gelmiştir koca yusuf gemiden kopan bir demir parçasının üzerine çıkmak istemiş parçanın üzerindeki yolcular 'bu adam çıkarsa batarız' düşüncesiyle sopalarla küreklerle koca yusuf'a vurmaya başlamışlar bunlarda kâr etmeyince bir yolcu aldığı baltayla koca yusuf'un ellerini kopartmış ve yusuf'da bu şekilde atlantiğin sularında boğularak hayatını kaybetmiştir.

  ölümünden sonra adı, şu anda türkiye denizcilik işletmelerine bağlı, haliç tersanesinde bulunan 40 tonluk bir yüzer vince verilmiştir.)

  *
 • 3
  babam çok küçükken bana; amerika'da bindiği gemi batınca filikaya tutunmaya çalıştığını fakat onu istemediklerinden dolayı ellerini, kollarını kestiklerinden bahsetmişti, hüzünlenmiştim o küçücük yaşımda... kendisiyle aynı zamanda hemşehri olmaktan da çok mutlu ve gururluyum. kendisiyle ilgisi bir belgesel yapılması düşünülmekteymiş, şöyle de bir sitesi var;

  http://www.kocayusuf.org/
 • 6
  dedemin memleketi olan eski cuma yani targovi$te'ye yakla$ik 20 km uzakliktaki şumnu kasabasindandir koca yusuf pehlivan. edirne kırkpınar'in önünde kurtdereli ve kel aliço ile birlikte birer heykeli bulunmaktadir.

  edirne buram burak tarih kokmaktadir. gidip görmeyenler varsa memleketimi, muhakkak gidip gezsinler. ciger yesinler, selimiye'ye gitsinler, ordan $ükrü pa$a anitligina geçer, son olarak da ayve tatlisi veya trileçe yeyip 1 paket badem ezmesi ile birlikte yine evlerine dönerler.

  bu vesile ile rahmetli dedelerimi de anmi$ oldum. ruhlarina el-fatiha..

  arkada$ bu koca yusuf amerikali falan olsa bütün dünya tanirdi. adamlar rocky gibi, rambo gibi ya$amayan adamlari dünya'ya pazarladilar, biz ya$anmi$ olaylarin birak filmini çekmeyi, tiyatrosunu bile yazamiyoruz. amerika'dan dönerken gemi batti, altinlari gömülmesin diye, o da onlarla batip gitti diye bir de bok atiyolar cihan pehlivanina.

  de git! adamlar bi oturu$ta bir kuzu yiyomu$lar.

  örnegin bir diger cihan pehlivani kel aliço için $öyle bir rivayet vardir. onu da ba$ligi altina yazalim.
 • 8
  çok araştırdım internette, acaba ölüm şekli doğru mu diye ama bişey bulamadım. inşallah doğru değildir ve sadece bir söylentiden ibarettir çünkü gerçekten üzüyor insanı böyle bir efsanenin bu şekilde canice öldürülmesi.
  başka bir rivayete göre amerikadayken kendisine çok zengin bir kadın ilgi gösterir ve "benimle evlen, tüm servetim senin olsun" der..koca yusufun ona verdiği cevap ise "bre hatun,biz buraya damızlık için mi geldik?" olur.
  ayrıca kendisi rocky 4 filmindeki ivan drago karakterinin gerçek hayat daki karşılığıdır bence. amerikaya gidip amerikalı sözde güreşçilerin pestilini çıkarmıştır, tıpkı filmdeki drago karakteri gibi.
  mekanı cennet olsun.
 • 9
  yurtdışı kaynaklarına youssuf ishmaelo olarak geçen efsanevi güreşçi.
  188 cm boyunda ve 113,4 kg ağırlığındadır.
  o zamanlar futbol bu kadar popüler ve yaygın değilken, basketbol icat bile edilmemişken en önemli spor güreşti.
  koca yusuf, osmanlı topraklarında baş pehlivan olduktan sonra ünü çok kısa zamanda yayıldı ve önce fransa'ya, ardından amerika'ya giderek orada da pek çok maç yaptı.
  madison square garden'da amerika şampiyonu ernest roeber ile karşılaşmış ve yusuf maçın başında sert el enselerle rakibini yıldırıp, çok kısa sürede kavrayıp ring dışına fırlatmıştır.
  hakem yusuf'u diskalifiye eder...
  daha sonra yine dönemin ünlü güreşçilerinden evan “strangler” lewis ile chicago'da karşılaştı ve onu çok kısa sürede yendi.
  yurt dışında yüzlerce maç yapıp hepsini kazanmıştır.
  osmanlı imparatorluğu dışında on yıl profesyonel olarak güreşmiştir.
  yabancılar onu dış görünüş olarak belirgin kaslı klâsik bir atlete benzetmiyordu.
  ilk görüşte heybetli ancak göbeğiyle şaşırtan biriydi.
  ancak, göbekli ve yağlı olması çevik olmadığı anlamına gelmiyordu...
  inanılmaz patlayıcı bir güce sahipti ve sürekli hücum ederek güreşiyordu.
  bu onun rakiplerini çok kısa sürede mağlup etmesine sebep oluyordu.
  koca yusuf amerika'da kazandığı paraları altın bir kemere çevirmiştir.
  bir fransız gemisiyle yolculuk yaparken, ingiliz gemisi cromartyshire ile çarpışmışlar ve bu kazadan sonra içinde yusuf ismail'in de bulunduğu 560 kişi okyanusun derinliklerinde kaybolmuştur.

  koca yusuf kendi döneminin pele'si, maradona'sı kadar popüler bir adamdı ve basın-yayım bu kadar gelişmemiş olmasına rağmen ünü amerika ve fransa'da yayılmıştı.
  nam-ı diğer "the terrible turk"