• 2
  sözlüğe emek verip yazmak açısından gerekli olan galatasaray sözlük kuralıdır. bir çok entrynin silinme nedenidir. bunu engellemek için biraz uğraşıp, araştırıp, emek verip, herkesin anlayabileceği bir entry girmek daha kaliteli olur diye düşünüyorum. kuruluşumuz 1905'den bu yana o kadar maç veya yaşanan o kadar çok olay var ki 'geçen gün' yazıp geçiştirmek biraz saçma oluyor, tarih belirtmek daha hoş bu anlamda. moderatörler de bunlara çok dikkat ediyor. ben de destekliyorum.
 • 3
  sozlugun isminin (bkz: galatasaray ansiklopedisi) olarak degisitilmesini gerektiren kural. siz cok yanlis anlamissiniz abim. sözlük kavrami böyle birsey degil. bakin bu dandik kurallar bizi nerelere götürür?:

  - ... milli takim ... ucur hemen bu entryi. hangi milli takim? bilemeyiz. ucur ucur ucur.
  - ... x tarihli galatasaray besiktas maci ... ucur bunu da hemen. galatasaray besiktas ne maci? futbol mu basketbol mu su topu mu? basketbolsa bayan basketbol mu erkek basketbol mu? olmaz böyle. ucur ucur ucur.
  - ... x tarihli macta hakanin performansi ... ucur bunu da. hangi hakan? o tarihte sükür oynuyor muydu acaba? balta mi yoksa bu? yoksa altyapidan bir hakan vardi da o mu oynadi bu macta. ucur bunu da. gözüm görmesin.

  madem bu kadar net olmasini, emek harcamayi istiyorsunuz koyun bu kurallari. sozlugun ismini de ansiklopedi yapin. biz de defolup gidelim ondan sonra. takilin kendi kendinize.
 • 5
  bana çok saçma geliyor bu kural. hatta bununla ilgili hagi ile de konuşmuştum. elbette doğru ve net bilgi için bir şeyleri oturtmaya çalışıyorlar ama bu olay bildiğin şekilcilik.

  bak şimdi. atıyorum burak yılmaz başlığına yazıyorsun. dün oynanmış maç hakkında yazıyorsun diyelimki. senden önceki 5 entry'de de dün oynanan maçın tam tarihi yazılmış.. sen de entry'i yazarken "dün oynana maçta" diye belirtmişsin. be arkadaşım mal mı bu insanlar anlamayacak hangi maç olduğunu? zaten kazulet gibi yazılmış önceki entry'lerde. sonra bu entry siliniyor. neden? çünkü maç tarihini tam ve eksiksiz girmedik diye. olmuyor cidden böyle. yıllardır sözlüklerde yazıyorum ki ekşi sözlük gibi saçma sapan kuralların olduğu bir yerde üç yıldır yazıyorum, entry'lerim de silindi ama böyle bir şeyi ilk defa burda görüyorum.

  he diyebilirsiniz ki aman canım ne olacak, düzeltirsin, canlandırırsın. o öyle olmuyor işte ya. adamın acayip hevesini kırıyor.
 • 6
  söz konusu bu kural yüzünden entry girmiyorum. baktım böyle bir konu açılmış hemen giriş yaptım ve birazdan yine çıkacağım.

  valla bak. ben ekşi sözlük yazarıyım. gs sözlük'e üye olmak için ekşi'den daha fazla uğraştım ve kısa zaman önce üye oldum. ama girdiğim entry 10'u geçmez. abi bu kadar kasılmaz be. valla bak!

  biz takımımızla ilgili bilgileri almak, eğlenmek, tartışmak, yazmak için giriyoruz siz ise tez yazar gibi bizden yazdığımız her bilginin kaynağını istiyorsunuz. yani hangi maç tam tarihi nedir falan.

  arkadaşım ben tez yazmaktan o yüzden nefret ediyordum zaten. yazması kolay ama her bilgiye kaynak buluyordum gazetelerden, makalelerden diğer tezlerden. bu beni öldürüyordu. neyse ki 3 ayda bitirdim verdim kurtuldum. e abi burası eğlenmek için girdiğimiz bir platform. sen benden her şeyi tam olarak mükemmel bir şekilde istersen bunun bir eğlencesi kalmaz ki. bu insanları yazmaktan soğutur. ki benim durum öyle.

  hadi imla kurallarını anlarım. ama bu kural çok çok çok* saçma. ve yaptığımız şeye ters. soğutmayın insanları da yazalım işte.

  bir anket yapılabilir bu konuda.
 • 7
  bu sebeplerle entry silinmesi, sözlük açısından oldukça gerekli bir kuraldır. yapacağımız şey çok basit, 2 hafta önceki bir maçtan bahsedeceksek ve maçın tarihini hatırlamıyorsak örnek olarak veriyorum, arama kısmına fenerbahçe galatasaray maçı yazıp ara tuşuna basarız o maç gelir, kopyalarız. yani bunu yapmaya üşeniyorsanız yazdığınız şeyi okumaya da biz üşeniriz. hangi maç? sorusuyla karşılaşmamak için bu kadarcık zahmete gireceksiniz ne yazık ki. yani sözlük yazarlığı da biraz emek gerektirsin, öyle değil mi?

  bu kural bizim sözlüğün önemli bir kuralıdır, diğer sözlüklerin işleyişi bizi bu noktada fazla ilgilendirmiyor. çok önemli bir durum da şu ki, biz galatasaray sözlük'te yazılan her bir entry'i sözlükteki tek entry oymuş gibi kabul ederiz. yani ondan önce ya da sonra yazılan entryler yok hükmündedir bizim için, öyle farzederiz. * çünkü onların akıbeti belli değildir, yarın ne olacağı belli olmaz, silinip gidebilirler, yazarı siler , pilot olur vs.. bu yüzden üstündeki entry'de maç bilgisi verilmiş olması pek bir anlam ifade etmiyor bu kural ile ilgili.
 • 10
  eğer söz konusuysa ankete açılmasını kesinlikle desteklediğim kural.

  ciddi bir sözlük kirliliği oluşturuyor bu durum. sadece üşenme meselesi değil.

  sözlüğün pek çok başlığında zaten kronoloji söz konusu. zamana bağlı olarak değişim var. her entryde tarih girilmesi hem görüntü kirliliği yaratıyor hem de okumayı güçleştiriyor. şahsen mümkün mertebe yıldızlı bakınız içinde girmeye çalışıyorum bunları. ama bence zorunluluk olmamalı.

  alt alta 50 tane xy eylül 2012 bilmem ne bilmem kim maçı çok çirkin bir görüntü oluşturuyor bana göre.
 • 11
  söz konusu bu entry'de neden her şey yazara bırakılıyor ben bunu anlamış değilim.

  misal veriyorum. bugün ayın 18'i. yani 18/9/2012. diyelim dün de maç vardı. 17/9/2012. maçın başlığı da 17 eylül 2012 galatasaray x maçı olsun. diyelim ki amrabat o maç 5 gol 3 asistle oynadı. ben de başlığına giriyorum. bakıyorum ki ortalık entry'den geçilmiyor. tam 35 tane entry var. hepsinde de ilgili maçın tarihi net bir şekilde yazılmış.

  örnek veriyorum, "17 eylül 2012 galatasaray x maçı'nda yarım yarım yardıran futbolcudur." gibi. neyse ben de bu kadar muhabbetin altına entry giriyorum.

  örnek veriyorum, "dün oynanan x maçında 5 gol 3 asist ile oynamış mükemmel açık." diyorum. şimdi. burda açıkca bir gerçek var ki benden önceki 35 kişinin entry'si aynı anda silinmez. hatta periyodik olarak farklı zamanlarda da silinmez art arda. hadi diyelim sözlükte bir ilk yaşandı ve silindi. benim entry'i yazdığım tarih ne? 18 eylül 2012. orda kazulet gibi gözüküyor. dün oynanan maç için yazmışım. yani 17 eylül 2012. bak aramaya inanmak falan deniliyor. çok çok bilemiyorsa bir insan hangi maç olduğunu orda "17 eylül 2012 galatasaray*" diye aratıp yine hangi maç olduğuna erişebilir.

  yani bu olay çok esrarengiz, olmazsa olmaz bir şey değil. dün oynanan galatasaray - gaziantepspor maçı bile yazsam yine siliniyor. e güzel kardeşim, benim entry'i hangi tarihte yazdığım belli. 18 eylül 2012'de yazmışım. dün dediğim tarih 17 eylül 2012. bir insan bunun 17 eylül 2012 galatasaray gaziantepspor maçı olduğunu anlayamıyorsa onda ciddi sorunlar vardır demektir. bunu anlamak için einstein olmana gerek yok.
 • 12
  gayet yerli yerinde bir kuraldır.

  bizler internet aleminde yazıyoruz. beraber bir sözlük oluşturuyoruz. hiç yapmadınız mı allah aşkına, 2009 yılındaki bir güne gidip o zamanki entryleri okumayı, neler olmuş, neler bitmiş demediniz mi?

  bundan yıllar sonra şöyle bir olay düşünün;

  benim torun, metin oktay'ın oğlu fatih. almış eline ipad2134324134'ü, internette geziniyor, galatasaray sözlük okuyor. geldi burak yılmaz başlığına, okudu okudu, bi entry'ye denk geldi. entry diyor ki, "antalyaspor maçında çaktığı füze..."

  bizimki merak etti, acaba kaç kaç bitti bu maç, ne yaptı galatasaray bu maçta. öğrenmek istiyor. senin yazar olarak görevin, okuyucuya o kolaylığı sağlamak işte. yok ben nerden bulucam o maçı, neydi o maçın tarihi diyemezsin sen. onu okuyucu der. sen yazarsın çünkü. ister zevk için, ister para için, yazıyorsun abi. rahatlıyorsun. imlaya dikkat etmek kadar bu da görevin.

  çok zor değil, yukarıdaki arama kısmı var ya, hani boşluk, oraya antalyaspor galatasaray yazıyorsun, ara butonuna tıklıyorsun, o sol frame'e senin için içinde antalyaspor galatasaray yazan bütün başlıkları getiriyor. geliyorsun 2012 tarihli olanına, hop, kopyalıyorsun onu, yapıştırıyorsun entry'ne. atla deve değil yani, uzun uzun entryler döşeyebiliyorsun, bunu da yapıver bi zahmet.
 • 13
  bu konudan (hangi konu? yukarida yaziyor iste) muzdarip sadece ben (ben kim? otopark. asagida yaziyor o da.) varim zannediyordum. neyse ki öyle degilmis. gorunen o ki bir cok insan (hangi bir cok insan? onlar da yukarda yaziyor. delirtmeyin lan adami!) sirf bu kural yüzünden entry yazmaya üsenir olmus.

  simdi efendim neymis biraz emek harcayalimmis. arkadas yazarken, yazacagimizi dusunurken, imla kurallarina dikkat ederken de zaten emek harciyoruz. sizin istediginiz emek cok fazla. ben sozlukten para kazanmiyorum. farkina varin sunun. bu kadar emek isteme hakkiniz yok benden.

  hadi diyelim istediniz. sozluk duzenli olsun diye. peki siz ne yapiyorsunuz bunun icin? ornegin maclarin tarihlerini vermek icin (bu en cok yasanilan sorun) bir buton yapsaniz mesela? o butona tikladigimizda dropdown gelse birtane. belki ay, yil gibi selection arealari da olsa, sonra o aydaki maclar listelense ve biz ordan secsek? atla deve degil. biraz da siz emek gösterin o zaman.

  ulkenin genel sorunu arkadas bu. neymis diger sozluklerin yaptigi bizi ilgilendirmiyormus. ha bir akilli sizsiniz zaten abim. eksisozluktekilerin umrunda degil bu duzen. ben yaptim olduculuklarla yürümez bu isler.
 • 15
  azcık beyin yormayla daha doğrusu beyinciğin yaptığı temel faaliyetleri tam olarak yerine getirmesiyle anlaşılması mümkün şeyleri "biraz emek harcanmalı" zihniyetiyle bıkkınlık verecek şekilde sözlüğe girdirme şeysi. neysi? kuralı. neyse efenim yazan azcık emek harcasın da okuyan anlamak için azcık emek harcamasın mı? entry tarihi belli 18 eylül 2012 mesela. yarınki manchester united - galatasaray maçı desem bunu silmenin manası nedir ben çözemiyorum. alt alta 200 tane 18 eylül 2012 görmenin kime ne faydası var. zaten bir bakışta bunu anlamayacak kadar dangalak adam galatasaraylı olamaz arkadaş. galatasaraylı olmayan adamın da galatasaray sözlükte işi yok.

  misal bu kural yüzünden silinen bir entry.

  fehmi mert günok
  lginç ama az önce bir top tuttu kendisi. *
  (15.8.2012 22:04)
  silen: ****** | sebep: niteliksiz entry | açıklama: hangi maçta

  şimdi arkadaş 15.8.2012 22:04 diyo tarih?? eeee? dolayısıyla 15.8.2012 22.03 civarlarında bir şey olmalı az önceden kastım. maç adı yazsam ne olur. bu entryde belki de en önemsiz şey maç. önemli olan adamın bi topu yakalamayı becerebilmesi. otopark nickli arkadaşın da belirttiği gibi hangi sorusu o kadar çok sorulabilir ki buralarda entry kalmaz. misal bence hangi top sorusu hangi maç sorusundan daha elzemdir bu entryde. herşeyi mi yazıcaz arkadaş. okuyanın beyni yok mu? hiç mi kullanmasın?
 • 16
  bu konu ile ilgili son defa yazıyorum. zira derdim ne birilerine laf yetiştirmek ne de aynı renge gönül verdiğim insanları kırmak.

  şimdi. bir kere, yazılmış 50 tane entry'nin hepsinde de "17 eylüş 2012 galatasaray x maçı" bakınızını görmek oldukça çirkin. şekil olarak çok acayip duruyor. sanki otomatik mesaj gibi. sanki robotlaşmış, bir kalıba bürünmüş gibi.

  ikincisi, yukarda da yazdım. "orda arama tuşu var, ordan arama yapabilirsiniz" sözü bu kural için verdiğimiz tepkiye karşı kullanıldığında hiç şık durmuyor. abicim biz zaten biliyoruz orda arama yapılacağını. senelerdir yazıyoruz zaten. sorun bilmemek değil. sorun ortadaki mantık hatası. diyorum ki entry'i yazdığım tarih belli. orda nickin yanında gözüküyor. "dün oynanan" diye de belirtmişim. galatasaray ile hangi takım olduğunu da yazmışım. ben o entry'i 18 eylül'de yazmışsan ve "dün oynanan" diye belirtmişsem, buna karşılık adam o maçın 17 eylül 2012'de oynandığını anlayamıyorsa sorun onda bence. bunu isterse 100 yıl sonra okusun, 18 eylül 2012'de yazılmış entry'de "dün" diye belirtilmiş tarih 17 eylül 2012'dir.

  ben burda kamu hizmetine çalışan, kendini halka adamış bir insan değilim. ben yazarım, onlar da okuyucu. okuyucu, istediği yazıyı okumakta serbest. eğer ben yalan yanlış bir şey yazıyorsam, eyvallah. okuyucuya karşı sorumluyum. ama 18 eylül 2012 tarihinde yazdığım ve içinde "dün oynan galatasaray - gaziantepspor maçında.." ifadesi geçiyorsa ben daha fazlasından sorumlu değilim. o adam da biraz kafasını çalıştırsın 17 eylül 2012 galatasaray gaziantepspor maçı olduğunu anlasın. her şeyi insanların gözüne gözüne sokarak yazmaya gerek yok.

  bu mantıkla gidecek olursak, ironi yapmak da yasaklansın. zira orda da kapalı bir şekilde anlatılıyor bir şeyler. aslında bir nevi yanlış yönlendirme. sonuça ironiyi anlamayan adam onu öyle sanıp farklı düşünebilir. okuyucuya karşı sorumluluksa bu da aynı türden bir sorumluluk o zaman.

  neyse, olay bundan ibaret işte. çoook fazla gereksiz entry silinme gerekçesi var ve biline ki bunlar baya can sıkıyor.

  selametle.
 • 19
  bir maçtan bahsederken maç başlığının doğru ve tam olarak girilmesinin bir diğer faydasına bakalım. sözlüğü açtınız, beğenilen entryler random olarak gelir. bu gelen entrylerden birinde bir maçta bir oyuncunun performansından bahsediliyor veya bir maçta yaşanan ilginç bir olay olsun. bir tıkla o maça girmek var ya da aslan ara fasilitesinden aramak için uğraşmak. sözlüğün kullanış açısından da kullanıcı dostu olması gerekir. tü kaka demek kolay, biraz anlayışlı ve uyumlu olmak lazım.
 • 20
  galatasaray sözlükgalatasaray sözlük yapan mühim kurallardan bir tanesi. kaldırılması veya esnetilmesi niteliksiz entry sayısının artmasına sebep olacaktır.

  ne yazık ki sözlük sadece yazarların stres atmak, kafalarına göre yazıp rahatlamak veya içindekileri dökmek maksadıyla uğramaları için oluşturulmuş bir yer değildir. okuyucuya tek seferde tam, doğru ve düzgün şekilde bilgi vermeyi amaçlayan bir yerdir.

  bu kurala muhalefet eden insanların mantıklı temellere oturttukları değerli argümanlarına ek olarak bu isyanı üstesinden gelemedikleri üşengeçliklerine de bir kılıf olarak kullandıklarını düşünüyorum.

  entry girmiş olmak için entry girmenin, canımızın istediği gibi zaman belirtmenin, herhangi bir formata bağlı olmaksızın yazı yazmanın yeri burası değil. yazar olmak kendi içerisinde çeşitli eğlenceler barındıran bir uğraş olduğu gibi aynı zamanda bir sorumluluktur. burada yani...

  internette bir sürü forum var, en az burası kadar takip edilen ve de yazar olma süreci belki de saniyeler süren... burada yazar olmayı kabul etmek, kurallarına da saygı duymayı gerektirir. "hangi maç?" sorunsalına vesile olan bu kural da en başta belirttiğim gibi sözlüğü sözlük yapan temel kurallardan biridir.

  edit: bu arada bu kural benim şahsen 8 entryme mal oldu şimdilik. kendi söküğünü diken terzi oldu şaka maka :(
 • 21
  bu kuralın neden konduğu konusunda fazla açıklama yapmayacağım. zira defalarca nedeni açıklandı. ancak uygulamada dikkatimi çeken bir duruma kısa bir kaç örnekle açıklık getirme gereği duydum.

  şöyle ki;

  az sonra göreceğiniz örneklerden de anlaşılacağı üzere, bu uygulama yazarların belli bir kalıp içinde yazması gerektiği gibi 'yanlış bir algıya' sebep olmuş ve bu durumda yazan kişinin kendi üslubunu yazısına yansıtmasına engel teşkil ederek tekdüzeliğe neden olmakta. fazla uzatmadan bir kaç örnekle konuyu daha somut hale getirelim.

  bir futbol maçı ile ilgili örnekler vereceğim, zira en çok bu zamanlarda yaşanıyor.

  mesela; 10 haziran 2021 tarihinde galatasaray ile real madrid arasında şampiyonlar ligi finali (örnek olarak öylesine 2021 yazdım ama umarım daha da erken görmek nasip olur, inşaallah ya rabbim) veya maçı oynanacak ve haliyle 10 haziran 2021 galatasaray real madrid maçı başlığı da karşılaşmanın oynanacağı resmi tarih açıklanır açıklanmaz sözlükteki yerini almış durumda. maç ile ilgili tüm yazılar da buraya yazılıyor. buraya kadar her şey normal. ancak konu o maçla ilgili futbolcular, hakemler, yöneticiler, taraftarlar vb. unsurlara geldiği zaman sorun başlıyor. aynı şekilde diyelim ki; o maçta fernando muslera inanılmaz bir oyun çıkardı ve penaltı kurtardı. bu durumda haliyle muslera'nın söz konusu maçla ilgili performansı ile ilgili yazılar da kendi adına açılmış başlığa yazılıyor ve "kayıp zamanlı entry / zaman bakımından niteliksiz entry" kuralı da bu durumda devreye giriyor. zira muslera hakkında o maçla ilgili bir yazı yazarken "hangi maç" olduğunun da belirtilmesi gerektiğinden, sayfa açılınca şöyle bir manzara ile karşılaşıyoruz.

  2550. 10 haziran 2021 galatasaray real madrid maçında gösterdiği inanılmaz performans ve kurtardığı penaltı sayesinde maçın yıldızı olmuştur. aslansın, kaplansın.

  (recep tayyip - 10 haziran 2021 23:50)

  2551. 10 haziran 2021 galatasaray real madrid maçının ilk dakikalarında ronaldo ve benzema'nın girdiği pozisyonlarda yaptığı kritik iki kurtarış ile takımın inancını ve direncini artırarak maçı çeviren süper kahraman.

  (receptayyiperdoğanbayraktar - 10 haziran 2021 23:51)

  2552. 10 haziran 2021 galatasaray real madrid maçında ronaldo'nun penaltısını kurtardı. (maç esnasında ve hemen sonra girilmiş olsa da bu şekilde oluyor genelde.)

  (deli cevat - 10 haziran 2021 22:30)

  2553. 10 haziran 2021 galatasaray real madrid maçında defansla uyumu... (devam)

  (sekipmostursoon - 10 haziran 2021 22:30)

  2554. 10 haziran 2021 galatasaray real madrid maçında falan filan inter milan... (devam)

  (bulent basgan - 10 haziran 2021 22:30)

  aynı durum maç öncesi yazılan yazılar için de söz konusu, mesela;

  2533. 10 haziran 2021 galatasaray real madrid maçında ki performansı sonucu direkt etkileyecektir. ronaldo, benzema gibi forvetlere karşı... ( diye devam ediyor)

  (i melih gokcek06 - 07 haziran 2021 22:30)

  2534. 10 haziran 2021 galatasaray real madrid maçında şöyleyken böyle olacak, falanken filan olacak... (diye devam ediyor)

  (huseyin avni vali cos - 07 haziran 2021 22:33)

  2535. 10 haziran 2021 galatasaray real madrid maçında topu oyunu sokarken... (diye devam ediyor)

  (crazy acun - 09 haziran 2021 14:33)

  2536. 10 haziran 2021 galatasaray real madrid maçında yan toplarda... (diye devam ediyor)

  (tarlalar yeşillendi - 10 haziran 2021 02:50)

  2537. 10 haziran 2021 galatasaray real madrid maçında geri toplara bilhassa dikkat etmeli... (diye devam ediyor)

  (buğdaylar başaklandı - 10 haziran 2021 14:25)

  şeklinde devam eden onlarca entry ve hepsi de formata uygun, ancak bahsedilen tekdüzelik de burada ortaya çıkıyor.

  aynı maçtan ve fernando muslera örneği üzerinden devam edersek;

  "az önce yaptığı kurtarış ile..." (yazı devam ediyor)
  "dünkü maçta kurtardığı penaltı sayesinde... (yazı devam ediyor)
  "real madrid maçındaki performansı..." (yazı devam ediyor)

  ifadeler içeren entry'ler hangi maçla ilgili olduğu belirtilmediği gerekçesiyle siliniyor, zira bunun başlıca nedeni haftalar, aylar veya yıllar sonra kendiniz dahi gördüğünüz zaman hangi maç ile ilgili olduğunu hatırlamakta zorlanacağınız ve hatta hatırlayamayacağınız (tecrübeyle sabit) gibi (sadace o) entry'i okuyan, sosyal platformlarda paylaşan * ve bu sayede başkalarının da doğrudan entry'i okumasına imkan veren durumlarda yazıyı okuyan kişilerin anlaması oldukça zorlaşıyor.

  her ne kadar yukarıda hatalı olarak belirttiğim;

  "az önce yaptığı kurtarış ile..."
  "dünkü maçta kurtardığı penaltı sayesinde...
  "real madrid maçındaki performansı..."

  şeklindeki entry'ler formata uygun olmasa da, yazının herhangi bir yerine sol frame'den copy/paste yaparak ekleyeceğiniz ufak bir (maç başlığı) bakınız ile bu entry'ler formata uygun hale gelebilmekte.

  "az önce yaptığı kurtarış ile... *" (diye devam ediyor)

  (aziz - 10 haziran 2021 22:33)

  "dünkü * maçta kurtardığı penaltı sayesinde..." (diye devam ediyor)

  (yıldırım - 11 haziran 2021 01.50)

  "real madrid maçındaki performansı..." (diye devam ediyor)
  (bkz: 10 haziran 2021 galatasaray real madrid maçı)

  (demirören - 14 haziran 2021 15:30)

  dolayısıyla yazı içerisinde herhangi bir maç veya başka bir olay ile ilgili olarak, konunun öznesi olan kişi veya kurumlardan bahsederken, yazıya ilgili maç veya olayın başlığının bakınızını vererek başlamak gibi bir zorunluluğunuz yok. kendiniz en rahat nasıl ifade ediyor iseniz (dünkü, yarınki, x maçında, az önce vs.) yazınızı o şekilde yazdıktan sonra ufak bir bakınız eklemeniz yeterli.
 • 25
  keşke entry yazma yerinde bkz, \", *, -alıntı- kutularının yanında bir de günün maçı seçeneği olsa, o günün maçları seçilmek üzere aşağı doğru açılsa. seçimimizi yaptığımızda bkz içerisinde maç adı gelse. çok kolay bunu yapması, html, css, java, visual basic neyde yazarsan yaz aşırı basit bir şey yetkili abiler.

  hadi pc başında bi yerlerden kopyalarsın maç adını ama mobilde aşırı zor oluyor. direkt kayıp zamanlı entry yazıyoruz. sonra siz de onları siliyorsunuz size de dert