• 335
  sürekli eski teknik direktör ve/veya oyuncu başlıklarının gündeme geldiği durumu da içerir.

  kötü oynanan ve neticesinde puan kaybettiğimiz maçlardan sonra sürekli igor tudor, karl heinz feldkamp, eric gerets, roberto mancini gibi isimleri görüyoruz. burada öne çıkan isim genellikle hırvat futbolunun medarı iftiharı, italyanların meşhur takımı juventus'un yardımcı antrenörü igor tudor. şu anda takımın hocası fatih terim. yani biraz önce tudor, mudor, kalli vs. takımın başındayken kötü oynayıp puan kaybedilen maçlardan sonra ismi ilk olarak gündeme gelen isimlerden en önemlisi, belki de en çok ilgi çekeni. aslında galatasaray'da fatih terim harici kim varsa ve o hafta oynanan maçta galibiyet dışında bir netice alındıysa ismi banko yazılan teknik direktör yani.

  şöyle bir algoritma ile daha kolay ifade edebilirim kendimi.

  gs puan kaybetti mi?
  hayır -> sorun yok, lay lay loma devam.
  evet -> teknik direktör kim? fatih terim mi, yoksa bir başkası mı?
  eğer fatih terim ise -> geçmişte teknik direktörlük yapmış isimlerden birisine sar. tudor çok güzel bir başlangıç olabilir mesela... kalli, gerets, mancini gibi isimlerden de şansını deneyebilirsin. ancak fatih hoca'dan önceki son teknik direktörümüz ve akıllarda en taze isim olması hasebiyle tudor'da ısrarcıyım. 2017 ağustos-eylül aylarındaki maçlar ve oyun göz kırpıyor başlığı hortlatmak için. gomis, momis, ndiaye, feghouli falan nasıl yardırıyorduk ama! kaldı ki bir tolga ciğerci gerçeği de var ortada :(
  eğer fatih terim değil ise -> hemen imparator başlığında 96-00, uefa kupası, 2011-2013, cl çeyrek finali, real madrid maçları, schalke maçları, 4-4-2, kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin temalı konulardan herhangi birini seçip yürüyebilirsin. çünkü neden yürümeyesin :(

  bunun bir de oyuncu kısmı var. kötü oynayan bir futbolcu -mevki, isim, geçmişi hiç farketmeksizin- yerine aynı mevkide oynayan eski bir oyuncumuz da gündeme gelebiliyor. bu bazen gomis oluyor, bazen fernando, melo, baros, elmander, sneijder oluyor. özellikle sneijder çok tercih ediliyor burada da. gerçi oyuncuların başlıklarının hortlatılması, teknik direktörler kadar revaçta değil, o konuda hakkını yemeyeyim. ortalama 5-6 maçta bir puan kaybında bir kereye tekabül ediyor bu durum. ancak teknik direktör başlıkları her maç, en kötü iki maçta bir yine gündeme geliyor.

  bunun için ayrıca bir algoritma yazmaya gerek duymuyorum. teknik direktör başlığındaki mantıkla aynı.

  bu oyuncu ve teknik adamların başlıklarında geçmişe doğru bir gidin, eğer ki aynı tarihte ve arka arkaya seri şekilde yazılmış birkaç entry öbeği görürseniz, ilk entry çok büyük ihtimal bir övgü ile başlar. ne tuhaftır ki bu entry de puan kaybettiğimiz bir maçın hemen bitimine, bazen de son düdük beklenmeden yetiştirilmiştir. o kadar da kesin konuşuyorum.

  artık dinamiklerini çözdüm bu sözlüğün. hagi, gs, neverfall, harry kewell the wizard of oz, hiç farketmez; kim olursa olsun yetkili bir büyüğümden imtiyaz isteyeceğim.

  bakın bu istatistiği de sözlüğün istatistikler kısmında bulamazsınız. el emeği göz nuru bir gözlem sonucudur :(