• 466
  https://twitter.com/...737327083937793?s=12

  büyük hoca kalli’nin dün 86. doğum günüymüş.

  ilk görev aldığı 1992-93 sezonunda galatasaray tarihinin en genç oyuncularıyla şahsen en beğendiğim oyunu oynatan ve efsane uefa kadrosunun da temellerini atan, ikinci gelişinde de (2007-2008 sezonu) tarihin en güçlü fenerbahçe'sinin elinden kimi zaman 11 türk oyuncu ile sahaya çıkardığı -barış özbek'li, serkan çalık'lı servet çetin'li- kadro ile şampiyonluk alan büyük dehadır kendisi. çok sevdiğim fatih hocamdan sonra umarım yeni bir kalli bulabiliriz...

  ayrıca beşiktaşlıların utanmadan sıkılmadan attıkları iftiraların en barizi de kendisi üzerinden görülebiliyor. ankaragücü maçında şike yaparak 8-0 kazandınız ve bu sayede ampiyon oldunuz dedikleri takımın teknik direktörünü, bu maçtan 5 yıl sonra kendi takımlarının başına getirmek ancak beşiktaşlı duruşu(!) ile açıklanabilirdi.
 • 467
  idmandaki çift kale maçta, birçok resmi müsabakada da yaptığı gibi, kaleciyi çalımladıktan sonra bir ters çalım daha atmaya çalışan hasan şaş'ın kafasına düdüğü 20 metreden kondurduğunda 74 yaşındaydı. anlaşılan, yere düşen düdüğü tıpış tıpış geri getirtecek kadar da oyuncuları üzerinde hakimiyet sahibiydi. derbi maç öncesinde takımın en büyük iki yıldızının üstünü tek kalemde çizebilen -ve o derbiyi de kazanan- oyuncuya dayalı düzenin tam karşısında ne varsa onu temsil eden bir adamdı. basın toplantıları; bizim için zevkli, basın mensupları için de zordu. neredeyse fatih hoca'nın basın toplantıları kadar...

  2004'te yaptığımız revizyon bizi 2007'ye kadar 1 şampiyonluk ve 1 türkiye kupası'yla iyi-kötü götürebildi fakat oluşturulan takımın yaş ortalaması yüksekti. eskiyen kadroya "bugün cerrahız memati" diye dalıp neşteriyle değil baltasıyla revizyonu gerçekleştiren büyük usta, büyük ihtimalle adnan polat ve sezgin ile yaşadığı 'yetki sınırları' problemi sebebiyle ayrılmış ama ne hikmetse diğer sezonun ortasında, kasım 2008'de 'teknik danışman' gibi tuhaf bir ünvan ile skibbe'nin tepesine getirilmişti.

  spor bölümünde atılım yapmaya çalışan zaman gazetesi'nde, hans-peter briegel ve john benjamin toshack ile birlikte yazı yazardı. euro 2008 öncesinde fatih terim'e "takımında yedek kalan semih'i çağırıp sezonun en formda forveti mehmet yıldız'ı nasıl çağırmazsın?" diye eleştiriler yöneltmişliği varsa da karşısına fatih terim'i alan herkesin uğradığı gibi o da hüsrana uğramıştı.

  doğum günü kutlu olsun, kendisi ve dünya tatlısı eşi bir 86 sene daha sağlıkla mutlulukla yaşasın.
 • 468
  her zaman derim 92-93 şampiyonluğu, o sene kazanılan kupalar,40 küsür maçlık bjk’nin yenilmemezliğin bitmesi. 3 sene arka arkaya sampiyon olan bjk’nin elinden şampiyonluğun alınması. oynanan dominant oyun,deli gibi baskı ve alman disiplini ve en önemlisi üçlü defans, kim unutur kaptanı,falko,stumpf.

  esasında bu yazdıklarım kalliyi çok sevmemle alakası yok. benim çocukluğum hep beşiktaş şampiyonluğu ile geçti. galatasaray,14 senelik şampiyonluk hasretini bitirdiğinde bebektim.onun için hatırladığım bir şey yok. abim ise topu topu 2 sampiyonluk görmüş 92-93 sezonuna kadar. adam liseye gidiyordu ve 2 şampiyonluk gördü düşün şimdi olsa sözlük alev alırdı.

  kalli esasında 70’lı yılların sonu ve 80’li yılların başı doğumlular için sevinç kaynağıdır. 90’lı yıllarla ayağa kalkan galatasarayın ilk adımıdır.

  onun için unutulmaz ilk gidilen şampiyonluk turuna,o gün floryayı unutamıyorum. şahin marka arabanın içinde,dışarı da mahşer kalabalık ve çocuk halimle gördüğüm bir fenerbahçe bayraklı tabut.

  bundan dolayı çok yaşa kalli çok yaşa galatasaray.
  doğum günün kutlu olsun deli kurt.

  https://twitter.com/...737327083937793?s=12
 • 469
  bana hayatın her alanında herhangi bir yapının, sistemin, durumun nasıl revize edileceğini dolaylı olarak öğreten reformist kişilik. ne zaman yüze göze bulaştırılmış bir iş bana itelense, o olayın içine girerken kendimi karl-heinz feldkamp gibi hissederim ve genelde süreçten başarıyla çıkarım. feldkamp da benim gibi haziran başlarında doğmuş vizyonundan belli zaten.* terim'le birlikte galatasaray'a geldiği her dönem mutlaka şampiyonluk yaşatan iki teknik direktörden biri.