• 1
  sağlıklı olmak, bedensel hareket gereksinimini sağlamak ve ruhsal gerginlikten kurtulmak amacıyla rahat adımlarla yapılan koşudur.

  günümüzde, tüm dünyada ilgi gören joggingin yaygınlaşmasında oregon üniversitesi atletizm antrenörü bill bowerman ile w. e. harris adlı kalp uzmanının birlikte yazdığı "jogging" adlı kitabın büyük rolü olmuştur. jogging, yeni zelanda atletizm takımını olimpiyat oyunlarına hazırlayan dr. lydiard’ın, eski olimpiyat koşucularına kondisyonlarını korumaları için bu tür bir koşu yöntemini önermesiyle doğmuştur.

  jogging için özel olarak yapılmış ayakkabılar (hafif, ayağı terletmeyen) ve ter tutmayan hafif giysiler giymek, uygun bir jogging tekniğine sahip olmak ve genel olarak sağlıklı olmak, bu egzersizin güvenlik içinde yapılması için gerekli şartlardır.

  jogginge başlamadan önce bir doktora gidip mutlaka checkup'tan geçmek gerekir. joggingden önce 5-10 dakika cimnastik hareketleri yaparak vücudu ısıtmakta da büyük yarar vardır. ideal jogging programında ilk hafta 1 dakika koşu, 1 dakika yürüyerek dinlenme olmak üzere toplam 20 dakika aşılmaz ve her üç dört adımdan sonra derin nefes alınıp verilir. ikinci hafta, koşu süresi 2, dinlenme süresi 1 dakika olmalıdır. üçüncü hafta ise 3 dakikalık koşuya karşılık 1 dakika yürüyerek dinlenilir. koşarken kollar kullanılır. adımların da yumuşak atılmasına özen gösterilir.

  joggingin faydaları şunlardır:

  1. kalp ve damar sistemi için geçerli ve sağlıklı bir antrenmandır.
  2. kalbin ve akciğerlerin etkinliğini ve direncini artırır.
  3. kan dolaşımını düzenler.
  4. kandaki kolesterol oranının düşmesini sağlar.
  5. akciğerlerin çalışma kapasitesini artırır.
  6. uyku ve hazım sistemini düzeltir ve kasları gevşetir.
  7. jogging sırasında artan endorfin oranı organizma üzerine bir morfin etkisi yaptığından, psikolojik olarak da insanı rahatlatır.
  8. fazla kiloların giderilmesini sağladığı için kişiye daha sağlıklı ve güzel bir görünüm kazandırır.

  not: alıntı.
 • 3
  saglikli kalmak için haftada en az 2-3 kez, 8-9 km arasi ko$arak yaptigim $eydir. kendime 2-3 rota belirledim, yakla$ik 45-50 dakikada 4, 4-5 km gidiyor, 4,4-5 km geliyorum.

  bana kattiklari:

  psikolojok:
  zihnimi açiyor
  jogging esnasinda kendimle hesapla$iyorum
  yapacagim i$lerin planini yapiyorum
  saglikli bir i$ yaptigimi dü$ündügüm için mutlu oluyorum

  fizyolojik:
  haftanin 5 günü oturarak çali$tigim için, hareket etmemi sagliyor
  nabzimi yükseltiyor ve dolayisi ile gün a$iri merdiven çikma, uzun mesefa yürüme gibi bazi aktivitelerde yorulmami engelliyor
  bacak, karin, sirt, bel ve omuz kaslarini güçlendiriyor
  yag yakiyor, kilo almami engelliyor (yemek yemeyi çok seviyorum ve düzenli spor yaptigim için, hiç bir $eyden kismiyorum)
  uyku kalitemi arttiriyor
  hazimsizlik sorunum yok çok $ükür, tersine iyi hazmediyorum ama jogging hazmi ayriyeten destekliyor (evden çi$inizi kakanizi yapip ta çikin, yollarda tuvalet aramiyin sonra)

  tercih ettigim parkurlar:
  urban jogging tercihimdir, trafigin az oldugu ara yollar, kismen ormanlik alan ama genelde hareketin oldugu yerler

  ki$isel ba$arilarim:
  9.15 km'yi 48 dakikada ko$tum amacim bunu 45e dü$ürmek

  tavsiyelerim:
  düzenli olarak spor yapin. ister ko$un, ister yürüyün, ister yüzün. yeterki düzenli yapin bu i$i, yaz, ki$ fark etmeden.
 • 4
  (bkz: younes belhanda)

  4 aydır sözlüğe yazmıyordum. bu gece hem dayanamadım hem de artık sinirlendim.* fakat bu amk şeyi topu kaptırdıktan sonra olmaz futbolda. şu an pozisyon, pozisyon veremiyorum fakat galatasaray'ın 19-20 sezonunda maçlarını izleyen her ademoğlu görmüştür diye düşünüyorum... konumuz jogging ya. belhanda denen arkadaş bundan eşsiz esintiler sunuyor. tamam sadece o yapmyor, mariano'su, nagatomo'su falan da yapıyor ama belhanda dediğimiz arkadaş, en hayati, en kritik yerde top kaybı yapıp üstüne jogging yapıyor! yani rakip takım 3'e 5 mi yakalamış? kanatlar tam yerleşememiş mi? umrunda değil arkadaşın. kaptırdığı toptan sonra çoğu kez yarı sahayı geçmiyor.! jogging yapıyor!

  neyse, kısa hikayemizden sonra jogging iyidir. ter attırır ama takım sporlarında yapılması tavsiye edilmez!

  edit: https://twitter.com/.../1186767416765886464

  https://mobile.twitter.com/.../1186767975522721792

  https://mobile.twitter.com/.../1186768207169970176

  azmimertcelik sağ olsun pozisyonlarla gelmiş.
 • 5
  karizmatik bir ingilizce kelime.
  belhanda' yı begenmedigim için futbol cahili olduğumu biliyordum da genel olarak da cahilmisim. ilk defa duydum bu kelimeyi. bana bir çeşit sex pozisyonu gibi geldi bu kelime. yeni bir sex pozisyonu keşfedip bu isim verilebilir aslında. mesela salondan banyoya veya yatak odasina yürüyerek sex yapmak olarak gayet uygun bir kelime jogging style!
  not: insanların sevinçleri, üzüntüleri, kızgınlıklari üst noktadayken saçmalama seviyeleri de aynı oranda yüksektir. bu entry de bu örneklerden bir tanesidir.