• 2
  isviçre mili futbol takımı 2002 dünya kupası elemelerini kaçırdıktan sonra kendisi göreve getirip isviçre'nin ev sahipliği yapacağı euro 2008'nde şampiyonluk hedeflemişti.

  milli takım kariyeri hep türkiye'yle kesişti aslında.

  euro 2004 elemelerinde son haftaya girerken puan tablosu şu durumdaydı:
  1. isviçre 12
  2. rusya 11
  3. irlanda 11

  rusya son maçını evinde gürcistan'la oynayacaktı. isviçre ise irlanda'yı ağırlayacaktı. birinci euro 2004'ini alacak, ikinci ise bizim lokum gibi letonya'yı çekip elendiğimiz play-off'a gidecekti.

  maçın ilk yarısında türkiye asıllı hakan yakın rahatladan golü atıp perdeyi açtı ve 2-0'lık galibiyetin mimarı oldu.

  2004'te fransa, ingiltere, hırvatistan grubundan beklenildiği gibi 1 puanla elendi.

  2006 dünya kupası elemelerinde de yine çok sıkışık bir puan tablosunda kapanışı yine irlanda'yla yaptı:
  1. israil 10 18
  2. fransa 9 17
  3. isviçre 9 17
  4. irlanda 9 16

  fransa son maçını evinde güney kıbrıs'a karşı oynadı ve 4-0 yenerek lider oldu. isviçre ise bu sefer irlanda deplasmanına gitti. oradan 0-0'lık skoru koruyup türkiye a milli futbol takımı ile karşılaşacakları play-off'a kalma hakkı kazandılar.

  play-off turunda ilk maçta bern'de 2-0 yenildikten sonra kadıköy'de 4-2 yenip bir güzel de dayak atmıştık kendilerine. fakat euro 2006'ya isviçre gitmişti.

  2006 dünya kupasında fransa, güney kore ve togo'lu grubu gol yemeden 7 puanla lider bitirip 12 sene sonra katıldığı dünya kupasında son 16 takım arasında kalarak beklenmeyen bir başarı elde etmişti. son 16 turunda kura şansıyla ukrayna'yı çekip çeyrek final hesabı yaparken 0-0 berabere kalıp seri penaltılarda gol atamayıp 3-0'la elenmişlerdi.
  hiç gol yemeden ikinci tura çıkıp, orada da gol yemeden elenen ilk takım olmuştu isviçre.

  ve son olarak köbi kuhn'un hedef turnuvası euro 2008. ev sahibi olarak çıktığı turnuvada çek cumhuriyeti, portekiz ve türkiye'yle diğer gruplara nazaran kolay grup çekmiş fakat çek cumhuriyeti karşısında alınan mağlubiyetle şok bir başlangıç yapmıştı.

  bu sefer final maçları 11 haziran 2008 isviçre türkiye maçı olmuştu. iki takım da turnuvaya mağlubiyetle başlamıştı. kazanan tur şansını son maça taşıyacak, kaybeden ise turnuvanın henüz 5. gününde elenecekti. türkiye asıllı olan hakan yakın'ın golüyle ümitlenip, durum 1-0 iken yine hakan yakın'ın 100%'lük gol pozisyonu değerlendirememesiyle gaza gelmiş ve maçı 2-1 kazanmıştık. ki isviçreliler hala hakan'ın o golü bilerek atmadığını iddia ederler. son dakika golümüzle isviçre'yi turnuva dışına atıp, köbi kuhn'la ise 2006'dan kalma hesabımızı kapatıp onu emekliliğe göndermiştik.

  kariyerindeki son milli takım maçını euro 2008'de portekiz'e karşı 2-0 kazanmıştı. bu maçta da yine türkiye asıllı olan hakan yakın golleri atmış, güzel bir kapanışa vesile olmuştu.

  kendisi futbolcu kariyerinde sadece fc zürich forması giymiştir. hayatının son bölümlerinde ise önce kızının ölümünü, sonra eşinin tekerlekli sandalyeye düşmesini, sonra eşinin ölümünü ve en son olarak da ikinci eşinin öz oğlu tarafından ölümle tehdit edilmesini yaşamıştır.

  saha kenarında hep sakin ve sempatik bir adamdı, taraflı tarafsız herkes tarafından sevilirdi.

  rest in peace köbi