• 1
  --- alıntı ---

  tribünden genç bir kardeşimiz bu sabah coronaya yenik düştü. geriye acılı bir eş ve aslan isimli bir yavru bıraktı.
  1985 doğumlu eczacı ismail durmuş'u kaybettik. başımız saolsun, allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun. ailesine başsağlığı dilerim.

  --- alıntı ---

  https://twitter.com/...904303424798720?s=19

  35 yaşında covid-19'a yenik düşmüş eczacı renktaşımız. 18 martta ezcanesinin dezenfekte edilmesine yönelik talebine, belediyenin ölümünden sonra cevap vermesi ise olayın trajedi boyutu. yazık...çok üzülüyorum, çok kızgınım.

  https://twitter.com/...950051180863488?s=19

  edit: silinen tweete ait görsel.
  https://eksisozluk.com/img/cxbtrhqh
 • 3
  https://twitter.com/.../1248904303424798720

  belli ki viral yük faktörünün kurbanı olan abimiz. mekanı cennet olsun.

  başta dünya sağlık örgütü olmak üzere hemen hemen her otorite bu detayı açıklığa kavuşturmakta, bu detayın üzerine düşmekte geç kaldı. alt hastalık ve yaş etmenleri önem arz etse de en ön planda tutulması gereken donelerden biri de viral yük. bu yüzden sağlık çalışanları risk grubunda, bu yüzden genç ve/veya kronik hastalığı olsun olmasın sıkıntılı durumlar olabiliyor. bilhassa ilk günlerde, haftalarda banka çalışanlarını, eczacıları vs. hiç koruyamadık. ismail abimizin vefatı da maalesef bu göz ardı edilmenin bir sonucu.
 • 5
  bir bankacı olarak söylüyorum. elli çeşit insanla karşı karşıyayız, on gün önceye kadar hiçbir önlem yoktu. hatta sokağa çıkma yasağı ilan edilmese şu an hafta sonu falan dinlemeyip mesai yapıyor olacaktım. yirmiye yakın şubemiz karantinada, bir o kadar arkadaşımız da bu hastalıkla mücadelesini sürdürüyor. yükün ve riskin yüz kat fazla olduğu eczanelerdeki, hastanelerdeki durumu düşünemiyorum bile. allah hepimizin yardımcısı olsun.

  kardeşimizin mekanı cennet olsun.
 • 6
  --- alıntı ---

  size biraz #covid19 nedeniyle hayatını kaybeden, sevgili meslektaşım, eczacı #ismaildurmuş'tan, fakültedeki lakabıyla isot'tan bahsetmek istiyorum. elbette bu, vefat edenin ardından yapılan bir güzelleme değil. çünkü ismail yaşarken de çok güzel bir insandı. #eczismaildurmuş

  biz fakültede, türlü haylazlıklar peşinde koşup sınıfta kalınca alt dönemim olan isot'la sınıf arkadaşı olmuştuk. fakültenin yakışıklısı, basketbol takımının aranan oyuncusu, hocasından öğrenci işlerine herkesin sevdiği, "ulan bu kadar da efendi olunmaz be" dedirten biriydi..

  ben fakültedeki 8. senemde, kalan son derslerimi vermekle cebelleşirken o çoktan mezun olmuş, eczane açmış, mesleğini icra ediyordu. izmir'e geldiği bir sefer, "abi benim de fotoğraflarımı çeksene" demişti. "elbette kardeşim" demiş, bu kareleri o zaman çekmiştim. 11 sene önce...

  bir sene sonra tekrar geldiğinde "yine çeker miyiz abi" dedi; "elbette çekeriz isot" dedim... ki çektik de... sene 2010...

  isot da, biz de hiç değişmedik... o efendiliğinden, güzelliğinden taviz vermedi hiç, biz de "yaramaz çocuk"luğumuzdan... farklı dünya görüşlerine sahip olsak da, bu ikimiz için de önemsiz bir teferruattı.

  isot eczanesini istanbul'a taşıdı sonra; sevdi, aşklandı, evlendi, çocuk sahibi oldu... "düğün fotoğrafları sahipsiz kalmamalı kardeşim" deyip davet etmişti ancak kısmet olmadı gitmek... korona virüs salgını onu eczanesinin başında yakaladı...

  salgının ilk haftasında türk eczacıları birliği'ne seslendi, eczanesinin bulunduğu belediyeye seslendi, medyaya seslendi; dezenfekte dedi, önlem dedi, bizi de dikkate alın dedi... tüm bunları, hep yaptığı gibi efendice yaptı. ama dinletemedi...

  belediye onun 3 hafta önceki haykırışlarına hayatını kaybettiği bugün, henüz 1 saat önce cevap verdi dalga geçercesine... insanın boğazı düğüm düğüm oluyor, dişlerini sıkıyor bunları görünce...

  şimdi biz kime ne desek, kime ne denebilir, ne desek şimdi biz bir şey kime... dilimiz dönmüyor ki, bir şey söylemeye...

  güzel uyu isot... kardeşim isot, güzel uyu...
  ailene sabır, sana sonsuz ışıklar...

  #ismaildurmuş #eczismaildurmuş

  --- alıntı ---

  https://twitter.com/...986267691384833?s=21
 • 7
  eczanesi için defalarca dezenfekte talebinde bulunmuş olmasına rağmen belediye twitter hesabı tarafından dalga geçer gibi öldüğü geri dönüş alabilmiş, rahmetli renktaşımız. hakkında yazılanları okudum, oğluyla videosunu izledim de acısı boğazıma oturdu sanki. yıllar sonra bugünlerden bahsederken "bir senesinde" diyeceğiz "ölülerimizi son defa defa dokunamadan toprağa verdik." genç abim, çok üzgünüm. dünyada bu illetten ölen her can için çok üzgünüm. allah rahmet etsin.
 • 9
  değerli meslektaşım, renktaşım. toprağı bol olsun. vefatı üzerine söylenecek çok söz var ama gerçekten yazacak gücümüz yok. yalnızca hayatımızı adadığımız mesleğimizde, herkesten biraz daha anlayış, biraz daha hoşgörü bekliyoruz. bu zor günlerde eğitimimiz ve donanımımız gereği tabi ki en ön safta çalışıp, halkımıza şifa dağıtacağız. bunu yaparken de hepimizin karşılaşabileceği acı olay bu seferlik onu buldu. yarın belki beni, sonraki gün başka bir eczacıyı. tek beklentim daha bilinçli, daha saygılı, daha duyarlı bir toplum. emin olun yazdığım bu insani anlamdaki ufacık farkındalıklar bile beni, başka bir sağlıkçıyı, hekimi, hemşireyi kurtaracak. belki de ismail'i de kurtaracaktı. allah sevenlerine sabır versin. başımız sağolsun.
 • 11
  yüreğinin ve insanlığının güzelliği yüzüne vurur insanın. ismail'in fotoğrafına baktığımda ilk aklıma gelen şey bu oldu.

  bu ülkenin yetişmiş, güzel insanlarını kaybediyoruz, insana değil doların yeşiline değer veren ciğeri beş para etmez mafya sürüsü yüzünden. çok şey söylerim, dilim de varıyor ama susacağım.

  ışıklar içinde uyu ismail.
 • 12
  maalesef hayatını çok erken kaybetmiş olan meslektaşım. bu corona sürecinde biz eczacılar her koşulda çalışmaya devam ediyoruz. kendi aldığımız önlemler olsa da bir noktadan sonra yeterli gelmiyor. aile hekimleri bile şu dönemde hasta görmeyip hastaları direkt eczaneye yönlenidiyorlar ve buna rağmen ne yapsak yaranamayan bir noktadayız. ülkemizdeki ilk corona vefatı da bir eczacıydı ismail kardeşimiz de bir eczacı. toprağı bol olsun, dükkanını o kadar uğraşmasına rağmen en azından dezenfekte etmeyen belediyeye de yazıklar olsun.