• 297
  herhangi bir oyuncuyu oyunu dışında ırkı, milleti vs ile eleştirmek direkt olarak ırkçılığa giriyor. bunu ülkemizde çok da düşünmeden yapıyor insanlar diye düşünmek istiyorum. bile isteye ırkı yüzünden, kim olduğu önemli değil, bir karalama yapan varsa zaten bu bir hastalık belirtisidir. kuzey afrikalı, fransız, norveçli, türk, iranlı, abd vatandaşı olması disiplinsizliğin ya da umursamaz olmanın ayırt edici özelliği değildir. takımı umtürsamayan, disiplinsiz hareket eden oyuncu, yaptırım olmamasından, kimseden çekinmiyır olmasından, saygısızlıktan ve daha bir çok benzer sebepten bu davranışları sergiliyor olabilir. o durumda da bu oyuncudan sorumlu olan ekibin disiplin konusunda bir hatamız mı oldu diye düşünmesi en temizi olacaktır, benim fikrim.
  not: bu arada millet ve ırk vererek övmek ırkçılık değildir bir kaç özel mesaj gelmiş, aydınlatmak isterim. örnek olarak ben ingiliz ve amerikalı müzisyenleri çok beğeniyorum mesela.
 • 298
  her futbol ekolünün kendi özellikleri olduğunu düşünüyorum.

  italyanların hırçın savunmacı özellikleri, almanların savaşçı mücadeleci ve profesyonel yaklaşımları ilk aklıma gelenler.

  bu ekolleri kendi özelliklerimiz ve hedeflerimiz doğrultusunda analiz edip bazılarını tercih edip, bazılarını etmememiz neden ırkçılık olsun?

  mesela ben alman, iskandinav futbolcuların çok mücadeleci ve profesyonel olduklarını düşünüyorum ve takımda bu isimleri tercih ediyorum.

  bu beni dünyadaki diğer ülkelere karşı ırkçı mı yapar?
 • 301
  negatif anlamda ırk kullanimi ırkçılığa girerken pozitif anlamda ırk ve milliyet kullanımın ırkçığa girmediği sıklıkla karışan bir kavramdır. zira ırkçılık negatif bir söylemdir.

  pozitif söylemden ırkçılık da yapılabilir. o durumda bir ırkı mukayeseye sokup diğerlerini yerin dibine sokarsınız. örnek:
  "bence marsli sporcular üstün ırktır. neptünlu ve dünyali eziklerle yanyana koymam" gibi.
 • 302
  ülkedeki bir avuc kafatasci, mafyacilik oynamayi seven kisiler* haricinde yapilmayan durumdur. ama ne hikmetse son donemde zorlaya zorlaya ittire ittire bu bir avuc kisilerin topluma hicbir sekilde sirayet edemeyen zorlama bozuk zihniyeti gelip yer etmeye basladi.

  bu ulkenin kodlarinda irkcilik yok. ama ne hikmetse futbol basta olmak uzere bircok sporda da zorlama tabirlerle irkcilik pompalaniyor. zenci dedik diye linc yiyoruz. neymis siyahi diyecekmisiz. anlam bakimindan ne farki var? biri arapca biri farsca kokenli ikisi de "kara olan" demek.

  ben acikcasi kuzey afrikalı futbolcular gamsız oluyor dendigi zaman hic irkcilik olarak algilamiyorum. dusunce, fikir olarak goruyorum. algim o kadar bozuk degil. dedigim gibi benim ve benim icinde bulundugum toplumun kodlarinda irkcilik denen pislik zihniyet yok. kuzey avrupalı futbolcular disiplinli oluyor dendigi zaman da irkcilik goremiyorum.

  zorlamanin anlami yok. boyle konulari toplum gundemine soktukca, o zihniyeti de otomatikman icimize sokmus oluyorsunuz. bizde ırkcilik yok. otu boku irkcilik olarak gormeye calisanlari tanidiginiz hekimlere yonlendirin. bu konuda benim de tanidiklarim var, algi bozuklugu konusunda ucretsiz terapiye yonlendirebilirim.

  edit: israrla soyluyorum ki, bu toplumun kodlarinda irkcilik yoktur. irkcilik amacli soylendigi kesin olan sozler varsa evet orada tepki gostermek en doğru harekettir. yazdigim isbu entry levent tüzemen ve feghouli 'den bagimsiz, olaylardan bihaber sekilde yazılmıştır.
 • 303
  "arap istemiyorum" çok tehlikeli bir söylem.

  "kötü / yeeneksiz futbolcu istemiyorum" demek lazım. takımın kalitesinin artması için bu şart.

  yoksa bennacer, mahrez, hakimi, salah, trezeguet, hakim ziyech, youssef en-nesyri, sofyan amrabat gibi bir sürü kaliteli futbolcu var. bunların 1 veya 2 tanesini kiralık alabiliriz, gerisi imkansız. önümüze gelseler, sırf arap diye istemeyiz mi diyeceğiz? kötü geçen bir 2019-20 gerçeği varken, saracak yer arıyoruz. anlıyorum. ama buraları aşmamız lazım.
 • 304
  her toplumun kendi yaşam alanından dolayı ortaya çıkan özellikleri vardır. isviçre'de halkının iyi denizci olması beklenemezken 3 tarafı denizle kaplı türkiye'de yaşayan insanların iyi denizci olması gayet doğaldır. bu yüzden isviçreliler kötü denizci, türkler iyi denizci demek ırkçılık değildir. çünkü bu cümleleri kurarken genelden bahsederiz. tabii ki aralarında bu genellemeye uymayanlar olacaktır. tüm genellemeler böyledir. fakat cümleler tüm isviçreliler kötü denizcidir ve tüm türkler iyi denizcidir olursa veya bunları kast ederse artık bu cümleler genelleme değildir. bu cümleleri kuran da ırkçıdır. pozitif veya negatif olması fark etmez. aradaki farkı iyi anlamak gerekiyor.
 • 305
  pek çok şey gibi bunun da içi boşaltılmış.

  18 yaşından küçükse pedofilidir.

  iki insanın kavgasında taraflar farklı cinsiyete sahipse bu erkek şiddetidir.

  kültürel özellikler sebebiyle bir bölge ya da ülkeye mensup kişinin bir takım sporunda transfer olarak tercih edilmemesini istemek ırkçılıktır.

  salah galatasaray'a gelse kimse disiplinsiz demez, istemiyorum da demez. sadece ırkçı olan biri salah'i istemez, ırkçılık budur. kuzey afrikalı adı sani duyulmamış bir oyuncu takıma geldiğinde gecmiş tecrübelerden yola çıkıp da onun disiplin sorunları olabileceğini düşünmek ırkçılık degildir, önyargidir sadece. önyargı ırkçılığa kadar gider mi? evet gidebilir.

  ama onyargi onyargidir, ırkçılık ise ırkçılıktır. ikisi aynı şey olsaydı aynı tanımaları olurdu, ayrı değil.
 • 306
  şahsen "takımda artık kuzey afrikalı futbolcu görmek istemiyorum çünkü genel olarak disiplinsiz bir yapıya sahip olduklarını düşünüyorum" şeklindeki bir söylemin ırkçılıkla zerre alakası olduğunu düşünmüyorum. bu bana kalırsa deneyimlediğimiz şeylerin, yaşanmışlıkların galatasaray taraftarı üzerinde bıraktığı etkiyle alakalı bir etki-tepki reaksiyonundan ibaret.

  ismail bouzid isimli bir futbolcumuz vardı, cezayirli idi. o dönem taraftarın bir güne bir gün "kuzey afrikalı önyargısı" dillendirdiğini hatırlamıyorum, neden? adam taraftarda önyargıya sebep olabilecek bir olumsuzluğa neden olmamıştı da ondan, oynamadı bile hatta. peki şu an niye "kuzey afrikalı önyargısı" gibi bir durum söz konusu? özellikle belhanda'nın, son zamanlarda da feghouli'nin birtakım saçmalıkları bu bakış açısına zemin hazırladı, önyargı oluşturdu.

  bazı kavramları her şeyde, her yerde kullana kullana bu kavramların anlamlarını törpülüyoruz, içlerini boşaltıyoruz.

  faşistsin!
  ırkçısın!
  kadın düşmanısın!

  o kadar her hadisede kullanılmaya başladılar ki bu yaftalar, inandırıcılıkları kaybolmaya başladı.

  öte yandan saf nefretle söylendiği aleni şekilde belli olan "arap zihniyetli bedevi", "çölüne dönesice" vs. gibi sivri çıkışların aklanacak bir yanı yok, apaçık ırkçılık ve apaçık nefret söylemi.

  balansı iyi kurmak lazım. önyargı bir reaksiyondan ibaret, ırkçılık ise bambaşka bir seviye.

  bana kalırsa insanlara "kuzey afrikalıları* genelleyip eleştiremezsiniz" demek fikir özgürlüğüne aykırı bir durum. önemli olan detay söylemin üslubudur, düşüncenin ifade ediliş şeklidir.
 • 307
  türkiye'de yok diyenler ırkçılık ne demek bilmiyorlar. sözlükte bile bir çok örneği var bunun. adam yaptığı şeyin ırkçılık olduğunun farkında bile değil. o yüzden ırkçılık yok sanılıyor ülkede. yorumcusundan kahvedeki dayısına, tribündeki holigana kadar her yerde var bu ırkçılık. türkiye gibi bir orta doğu ülkesinde ırkçılık yapmak da ne bileyim..

  https://twitter.com/.../1280203503529590785

  feghouli'nin bu twitinin altındaki yorumlara bakarsanız ülkede var mı yok mu emin olursunuz. bu kadar basit.

  son olarak başka bir başlıkta söylemiştim ama buraya da yazayım. ne feghouli ne belhanda bu ırkçılığı hak etmemiştir. 2 yılda sana 2 şampiyonluk, türkiye kupası, süper kupa vb ülkedeki bütün kupaları kazandırdı bu adamlar sana. final maçlarında bu iki oyuncu vardı sahnede. çok uzağa gitmeye de gerek yok geçen sezon* şampiyon olduğumuz maçta biri golü attı, diğeri maçın asistlerini yaptı. bu kadar nankör olunmaz. şampiyon yaparken iyi ama tek sezon çuvallayınca "go to arabia"... hadi abi ya. kaldı ki adamlar arap bile değil, cahillik seviyesini ordan anlayın işte bu ırkçıların.

  bunları da feghouli'ye son maçta* gerçekten çok sinir olan, sözlüğe feghouli başlığı altında "maçı sattı" yazan birisi olarak söylüyorum. eleştirme hakkınızın olması, oyunculara hakaret ve ırkçılık yapma hakkı vermez. kaldı ki olayın üzerinden 1 gün geçmişken, sakin kafayla düşünüp yorum yazabilecek haldeyken bile böyle yorumlar yapılıyorsa basbayağı ırkçılık vardır bu ülkede.
 • 309
  futbolcularımızın yaptığı hataları; inancı, ırkı ve değerleri üzerinden eleştirmek tamamen alçaklıktır. almanya’da türk kökenli oyunculara yapıldığında burda en büyük eleştirileri yapabiliyoruz. onlarında kendince haklı nedenleri var o zaman. ırkçılık niyetiniz olmasa bile bir insana ‘’arap, türk’’ şeklinde seslenmek bilinç altındaki hastalıktır. üstün ırk, alçak ırk, disiplinsiz ırk, güçlü ırk yoktur. iyi ya da kötü insan vardır. belhanda nefretinizi, feghouli üzerinden devam ettirmek hiç bir galatasaray’lı ve insana yakışmaz.
 • 310
  var ya da yok tartışmalarına girmeyeceğim. toplum bilimi uzmanlık alanım değil ve bu konu hassas bir konu. o yüzden ben eleştirilerimi yaparken ırk karıştırmadan yapıyorum, maksat yanlış anlaşılma olmasın. yanlış anlaşılma olmasından kastım şu. bana göre hiçbir insan bir diğerinden üstün değildir. ister japon, ister arap, ister türk hepsi eşittir. fakat yaşadığımız toplumdan gelen alışkanlıklardan dolayı bazen amına kodumun amerikalısı, amına kodumunun yunanı, amına kodumunun arabı şeklinde küfürler çıkabiliyor. ben de biliyorum her insanın eşit olduğunu, ana konumuz bu olsa asla ve asla ırkçılığı kabul etmem. böyle düşüncelere sahip olanlarla yan yana olmak istemem. lakin alışkanlıklar kolay kaybedilmiyor. bunu şey gibi düşünün. ateist bir insanın inşallah demesi gibi. ağızdan anlık olarak çıkabilecek bu şeyler yazıya ise dökülmemeli. sonuçta yazarken iki kere düşünmüş oluyorsun en az. aç, bak bir ben ne yazıyorum diye. bazen maç sonu sinirler tavan yapmışken olmayacak şeyler de yazılıyor ama bu konu hassas. derdim sjw'ler değil. onlar her bokolog oldukları için her konuda duyar kasacak bir şey bulurlar. derdim feghouli kardeşimizin bu konuda üzülmüş olması. 5 temmuz 2020 galatasaray trabzonspor maçını sattı mı? sattı. ancak kendisi iş ahlakına sahip olmayan bir insan olduğu için yaptı. iş ahlakı olan bir insan her yaz döneminden sonra 3 ay beklemez form tutmak için ve evet kendisi linç yiyorsa bu yüzden. bu zamana kadar iş ahlakına sahip bir birey olduğu izlenimi verseydi, anlık sinirle yaptı diyebilirdik. feghouli ise işine saygısı olmadığını kanıtlamış bir adam ve o yüzden haklı olarak eleştiriliyor. gel gelelim pragmatist davranırsak sofiane feghouli konusunda bu ırkçılık kavramını kullanabiliriz. feghouli başlığına da yazdım. feghouli için burası cennet ve seneye de ayrılmaz. ancak eğer kendisine ırkçılık yapıldığını düşünürse ayrılabilir. imajımız yerle bir olur. daha da önemlisi bence insanlık suçu işlemiş oluruz ama galatasaray için değer.
 • 311
  demogoji tadında anti-faşist tavırlara acayip kızıyorum. sen her boku yap yap sonra bana şu olduğum için böyle yapıyorlar bana bu olduğum için bunu söylüyorlar la hadi oradan. dünyadaki insanların %95'nin asla ve kataa bulamayacağı paraları sadece 1 ay da kazanırken iyi. ama birisi sana kuzey afrikalı futbolcular disiplinsiz deyince rörörörörö. bunu fegholuli ve saz arkadaşı* özelinde söylüyorum. insanların 3 kuruşluk zevkinin için sıçın hem de iç saygı göstermeden sonra milletten saygı, sevgi bekleyin. çok ütopik. bu ülkede şehir ırkçılığı bile var adam bana "kuzey afrikalısın disiplinsizsin diyorlar" diyor hahahahah. sen onu bir de yozgatlı'ya konyalı'ya sor bakalım. neler diyecekler. bu iki şehri örnek olarak verdim şimdi birisi buna da zıplar yerine izmir- aydın koy hiç fark etmez.