• 265
  https://twitter.com/.../1267106437337096194
  marcus thuram, union berlin maçında* attığı golden sonra george floyd'u andı. bu lanet insanlık dışı suçu siyahi oyunculardan çok beyaz oyuncuların kınaması gerekir diye düşünüyorum. thuram'ın floyd olayına tepki göstermesi zaten olağan durum asıl etki bu saçma duruma beyazların tepki vermesiyle elde edilecektir. binlerce yıllık insanoğlunun hala uğraştığı şeylere inanamıyorum.
 • 267
  turkiye’de, en az baska ulkelerde oldugu kadar var olan durum.

  irkcilik deyince sadece siyah-beyaz gelmemeli insanin aklina. arap deyince “igrenc, pis millet”, romen deyince “cingene, hirsiz millet”, kurt deyince “terorist, cahil millet”, laz deyince “aptal, bos kafali millet” derken irkcilik olmuyor heralde. ha bir de sinirlenince “yahudi evladi, yunan tohumu, ermeni torunu” falan diyen tuhaflar var.

  yani bu irkcilik olayini sirf “amarigalilara” ozel zannetmemek lazim.
 • 269
  artık asla yenilemeyeceğine ikna olduğum, herhangi bir sıfatla anlatılamayacak kadar dip bir hareket, düşünce, olgu ne dersenizdir. insan yaşamı bu kadar basit olmamalıdır. dünya'da ırkçılık denince akla ilk gelen siyah ve beyaz ayrımıdır. ancak ''araplardan hiçbir hayır görmedik şu güne kadar, hepsinden nefret ediyorum'' da bir ırkçılıktır, üstlerine bombalar yağarken kaçmak zorunda kaldıkları savaştan sonra sığındıkları ülkede ''her yerde suriyeliler var, atın artık bunları ülkeden'' demek de bir ırkçılıktır, ''ermeni denilince çılgına dönen, ağzından salyalar akarak ermeni dölü'' demek de bir ırkçılıktır, ''kürtler mi aman uzak dursunlar, zaten sürekli çocuk yapıyorlar'' gibi söylemler de ırkçılıktır, ''çok sevdiğimiz'' ancak sürekli olarak saat satıcısı yaftası vurarak, ''hey nigga what's upp'' diyerek ülkemizdeki siyahi insanlarla dalga geçmek de bir ırkçılıktır aslında. evet sözde ülkemizde ırkçılık yoktur, biz uğramadığımız için bunu söylemek çok kolay gelir. ancak bu günümüzde insanların bütün yaşamlarını ve düşünce yapılarını etkileyen lanet bi davranış biçimidir.

  ırkçılık vardır arkadaşlar, dünyanın neresine giderseniz gidin vardır. bir türk olarak yurt dışına çıktığınızda da sizinle habibi, sarığın nerede, sen ellerine yemiyor muydun ya gibisinden ırkçılıklara rastlayabilirsiniz. müslüman olduğunu bildiği birine ''allahuekber, bomba'' şakası yapmak da ırkçılıktır, yahudi olduğunu bildiği birine sabun göndermesi yapmak da. evet hepimiz biraz ırkçıyız aslında. bunu inkar etsek bile, hayatlarımızın bir bölümünde biz de düşünmeden, sonunun nereye gittiğini bilmeden bu cümlelerden birini kurduk veya bu şakalardan birini yaptık. sizi bilemem ama ben herhangi bir insanın sırf ten rengi farklı diye boğularak öldürülmesini sindiremiyorum, yediremiyorum kendime. bundan sonra insanlığa düşen en temel şey de günlük yaşantısında fark ettiği en ufak bir ırkçılığa bile sessiz kalmayıp, en sert tepkiyi vermektir. çıkartabildiği kadar ses çıkarmaktır. evdeki babasına, kafedeki arkadaşına, okuldaki öğretmenine, misafirliğe gittiği komşusuna...