• 1
  her devrin gerçekleriyle yaşamak, onu kabullenmek, ona uyum sağlamak zorundasın. 21. yy'ın en katı gerçeği iletişimdir. 2010'lu yılların ismi sosyal medyadır. tek kanalla propaganda devri kapandı dünyada. futbolda da bu aynı şekilde. bunu görmezden gelerek, komplo teorilerine yorarak başedemezsin. görmezden gelip işimi yapayım dersen, dalgalar seni boğar. siyasetçiler için de , futbolcular, hocalar yönetimler için de bu geçerli.

  terim zamanı, riera ve melo kavga etti. olayın dedikodusu bile yayılmadan, hoca çıktı. hiçbişeyi saklamadan, hatta sorulmamışları bile anlatarak olayı izah etti. mesele kapandı. o zaman demirkol ve uğur meleke gibi bir çok yazar, benim de %100 katıldığım şekilde fatih terim'in müthiş iletişim başarısından söz etti. çünkü böyle sansasyonel olaylar gizleyerek değil, tüm hatlarıyla açığa çıkarılarak kapanır. göz önünde olan değil, saklanan şey göze batar. "kasiyer kızı her gün herkes görür, kimse adını bilmez."

  galatasaray kulübü medya iletişimi konusunda son zamanlarda çok çok kötü yönetilen bir kurum. yönetiminden, hocasından, futbolcusuna. kötü iletişim örnekleriyle yazıyı doldurmak istemiyorum. zira sayfalar süren gereksiz bir arşiv çalışması olur ancak. yanlışların bu kadar çok olduğu bir yerde, sürdürülebilir bir başarı mümkün değildir. bu yanlışlar, bugün hamzaoğlu'nun başını yedi. yarın yönetim olacak. mutlaka olacak. bundan kaçış yok.

  bir ay erken, bir ay geç farketmez. hamza hocaya yazık oldu diyemem, ancak yazık etti. yönetimin iletişim yanlışlarını kendine üstlenip, onlara her geçen gün daha yenilerini ve büyüklerini ekledi. fatih terim galatasaray'a ilk geldiğinde hamza hoca'dan daha mı başarılıydı, hiç sanmıyorum. ama o zaman dünya daha farklıydı, fatih hoca da hamza hocadan farklıydı. fatih hoca'nın amrabat transferi, belki de hamza hoca'nın tüm hatalarından daha büyüktü. keza 2. dönemindeki transferleri. ancak hiçbir zaman milyonların gördüğü yanlışlara bile bile doğru diyip yutturmaya çalıştığını görmedim. o bu şekilde taraftara bir güven verdi. hamza hoca'nın tam tersi bir şekilde. çok kere kendimi şuna ikna etmeye çalıştım. hamza hoca'nın bizimkinden farklı bir tarzı ve görüşü var, ve hiç kabullenemesek de bu onu başarıya götürecek. buna kendimi zorlasam da tam olarak hiç inanamadım. kitleler inanmanın yanından bile geçmedi.

  iletişim eksikliği, iletişim ihtiyacı böyle bir şey. başarıyı da başarısızlığı da en doğru, dürüst, sade ve ikna edici şekilde izah etmeniz gereken milyonlar var. bunu gözardı edip, ben bildiğimi yapayım, başarılı olursam herkes peşimden gelir diyemiyorsunuz artık. yanlışlarınızın kitlelerde yarattığı dalga sizi boğuyor, altında kalıyorsunuz. sabri pereiradan iyi, umut kadar mücadele edeni var mı'ları yedirmek için, gerçekten güçlü bir iletişim ve ikna yeteneğine ihtiyacınız var. "grosskreutz olmadı, olur böyle hatalar" diye geveleyerek savunduğunuz adamlar da, taraftar da sizi yer yeterince güçlü degilseniz.

  kalıcı olmak için yalanları, aldatmacaları, halının altına süpürdüklerinizi değil, gerçekleri verin insanlara. gerçekler acıdır.
 • 2
  kulübümüzün son zamanlarda nasıl yapıldığını unuttuğu eylemdir.

  geçtiğimiz yıl bu konuda çok daha iyi bir performans sergileniyordu. özellikle evren göz'ün ayrılışından sonra gerek sosyal gerekse de konvansiyonel medyada gözle görülür bir geri gidiş söz konusu. bugün konuşulan kimi sıkıntılar geçen sene de muhtemelen mevcuttu. hatırlarsanız gomis'in 2 maçta forma giymeyişiyle ayyuka çıkan bir durum oldu fakat galatasaray sosyal medya hesapları ve iletişim sorumluları bu sıkıntının gerektiğinden fazla gündem olmasına izin vermedi. çekilen motivasyon videoları ve yapılan paylaşımlarla konu dağıtıldı ya da gündem değiştirildi.

  bugün yaşanan tüm bu sıkıntılara rağmen başkan ve yönetim kurulu söz konusu meselenin ne kadar ciddi olduğunu farkedebilmiş değil gibi gözüküyor. profesyonel iletişim yöntemleri bir kenara bırakılmış durumda. kulüp içinden öyle ya da böyle bilgi edinebilen bir kısım gazeteci bazen abartarak bunları haberleştiriyor ve bunun önüne geçilemiyor. dahası uzatılan her mikrofona konuşulması gibi bir durum da var, ki bu en tehlikelisi.

  başkana ve yönetime karşı, kimi yerde haklı sebeplere dayansa da, başlatılmış bir yıpratma operasyonunun olduğu çok açık ve bunun önüne geçmeye çalışmayı bırakıp, daha fazla malzeme veriyorlar. bugün kolay lokma gördükleri yönetime yapılanların arkasından fatih terim'e karşı da benzeri bir girişimin olması hiç sürpriz olmaz. bugünden tezi yok galatasaray yönetiminin bu iletişim faciasının önüne geçmesi şarttır.

  umarım bu yazdıklarımız bir yerlere ulaşır, dikkat çeker ve gereği yapılır.
 • 5
  bkz. #2570354 ilgili entri ile iletişim konusunda geri kaldığımızı anlatmaya çalışmıştım.

  teknik direktörümüz fatih terim'in az önce instagramdan yaptığı 3 dakikalık video paylaşımıyla serdar ve eren ile ilgili bütün tartışmalara son noktayı koydu. aslında bir iletişim dersi vererek bu gibi konularda nasıl hareket edilmesi gerektiğini gösterdi.

  edit : imla
 • 6
  fatih terim'in nasıl bir motivatör olduğunu bilmeyen yok, işin saha içi kısmı bu. hocanın asıl olayı saha dışıyla alakalı. felipe melo ve albert riera'nın kavga etmesi sonrası o dönem iletişim kavramının kitabını yazmıştı; öylesine sıkıntılı bir durumda basının eline gram koz vermemiş, olayı en şeffaf şekliyle anlatmış ve takımın zarar görmemesi için gereken neyse onu yapmıştı.

  ve günlerden 3 ocak 2019; hoca yine "futbolda iletişim nasıl olur"un cevabını verdi, bir kez daha.

  eren derdiyok'la serdar aziz'i netleştirdi; üstüne ozan muhabbed kabak'la alakalı bulanıklığı en azından şu an için dağıttı; yetmedi, manipülatör sosyal medyacıları galatasaray taraftarına birincil ağızdan sundu.

  serdar konusunda hoca haksız görülebilir ya da ozan konusunda taraftar nezdinde beklenen tam manasıyla karşılanamamış olabilir ancak bu detaylar hocanın iletişim konusundaki parlaklığını kısamaz. 1 hafta yahu, adam geldi ve tam 1 haftadır yangın yerine dönen ortamı söylemleriyle bir şekilde netliğe kavuşturdu.

  iyi ki bizimlesin hocam.

  (bkz: fatih terim)
 • 7
  şu an yaşadığımız kaosun sebebi olan sorundur aslında.

  hem fatih terim, hem mustafa cengiz atarlandılar birbirlerine ama, ikisinin de ortak söylediği bir şey var. toplantı sonucu uzlaştık.

  fatih hoca, arda'yı almama yönünde karar belirtildiğini ve bunu anlayışla karşıladığını söyledi.

  mustafa cengiz, arda'yı almama yönünde karar belirttiklerini ve her şeyin çok güzel kapandığını belirtti.

  sorun ne o zaman?

  sorun arda falan değil, dünden beri söylüyorum, sorun iletişim.

  bu sadece onyekuru olayı ya da bu olay da değil.

  her transfer döneminde bir kriz yaşamıyor muyuz biz allah aşkına?

  modeste, pato, ozan kabak, falcao? sayayım mı daha yani?

  hoca buna patladı. ve haklı bence.

  şimdi haklı deyince, profesyonel bakalım, diyeceksiniz ki mustafa cengiz kulübün başkanıdır, basına bilgi vermiş falan.

  öyle değil işte abi. fatih terim'in takımını etkiliyor bu yanlış iletişim. senin falcao ile çektirdiğin resim 2 ay gündem oluyor, alıp alamayacağın belli değil, fatih hoca o sırada diagne ile uğraşıyor, takımın ileri ucunda kim olacak diye düşünüyor.

  senin pato üzerinden yürüttüğün iletişim yüzünden son dakika transferi yapmak zorunda kalıyor bu takım, adamın elindeki gencecik stopere verdiğin tüm parayı seni tenhada sıkıştırmış bir anadolu kulübüne, kasımpaşa'ya vermek zorunda kalıyorsun.

  rica ediyorum sayın başkanım, şu sorunu çözseniz çözülecek her şey.