• 77
  hala ve hala "formalar kötüydü" denilerek saçma sapan söz.

  arda'nın formaları beğenmeme hakkı var elbette. nitekim ben de pek beğenmezdim o formaları. ama allah aşkına, bir takım kaptanı formaları beğenmediğini dile getirirken böyle mi dile getirir?

  bir de "adam gibi renkler" olmadığı söylenmiş. hay allah, yine yeniden adamlığa geldik. demek ki adam gibi renkler olmuyor pembe, mor rengi. mesela fiorentina, af edersiniz karrrrrııııı gibi dolanıyor sanırım ortalıkta size göre.

  edit: arkadaşlar arasında böyle konuşmak falan elbette olağan. zaten görüntü de gizli çekilmişti ama işte bir takımın oyuncusu dikkat etmeli public alanda hareketlerine, sözlerine. dikkat etmezsen böyle skandal oluyorsun, yıllar sonra bile hatırlanıyorsun...

  edit2: görüntü gizli falan değil. herkes orada kameraların farkında. eh be kardeşim, ne diyeyim.
 • 78
  yanlis hatirlamiyorsam 2010 yazinda, belki de 2009 yazinda kamp esnasinda formalarin renginden rahatsizligini dile getiren arda turan'in ayhan akman'a soyledigi cumle. ayhan akman da buna cevaben senaryosunu ihsan yuce'nin yazdigi kibar feyzo filmindeki o muthis fasist tanimina atifta bulunuyor.

  oysa aslinda bu renkler tam da arda'nin oynadigi takima yakisiyor. bundan sonra da her sezon somon, mor, fistik yesili gibi formalar cikip bu formalara layik oyuncumuzun resimleriyle tanitilmali.
 • 79
  her kelimesi ile haklı olan söylem. arda turan özelinde düşünmeyin bu serzenişi. arda'nın burada kabahati de yok. aralarında geçen bir muhabbet bazı art niyetli insanlar tarafından sızdırılıyor, hedef gösteriliyor genç arda. genç arda diyorum evet. hatırlarsanız o dönem üzerine oynanan bir arda turan vardı. her yaptığı olay olan, her eylemi ile birileri tarafından toplumun önüne atılan. adam sevgilisi ile sinema kapattı skandal oldu, adam sakatlandı çok seks yapıyor ondan dediler. arda'nın son 3-4 yılda bu hale gelmesinin, böyle iğrenç işler yapmasının belki de bir sebebi yıllar önce kendisine yapılanlardı. iradesiz ve güçsüz bir adam arda mental olarak. fazla duygusal. her şeye yüksek tepkiler veriyor kendini kontrol edemiyor. bu forma olayında da sonuna kadar haklıydı. berbat formalardı, renkleri kötüydü. 3-5 arkadaş aralarında sohbet ediyor, gırgır şamata yapıyor belki. bir tane densiz ve art niyetli kişi bunu kaydedip arda'yı hedef gösteriyor. hala bu kadar konuşulmasına anlam veremiyorum.
 • 81
  söylem olarak galatasaray kültürüne ters düştüğünden ifadeyi yanlış buluyoruz sanırsam.
  bunun dışında söylemin de sonuna kadar arkasındayız hep birlikte.
  ve bu söylemden bir insanı yerden yere vurmak da bir o kadar abes.

  kulubümüzün ikinci başkanı telefonda birilerinin validesiyle münasebeti olmadı mı mesela ?
  ya da takımımızın 10 numaralı efsane formayı giyen oyuncusu taraftara söverek çıkmadımı maçtan ?
  imparatorumuz medar-ı iftiharımız "onu çekme bunu çek" ve tirübünde ki bir provakasyoncuya " senin a.q" demedi mi ?

  geçelim arkadaşlar bu işleri ya hangimiz bu yukarda saydıklarım ile ilgili sayfalarca tepki gösterdik ya da yerden yere vurduk.
  hiç birisi tasvip edilecek konular değil ama karşı cenahın yaptığı oyunlara kanıp ve bunun enayi gibi peşinden koşup bir insanı yerden yere vurmak kadar saçma bir hareket de yok.

  arda konusunda sorsan hepimiz ahlak bekçesi , gerçek hayatta karıncayı dahi incitmeyen melek gibi insanlarız.

  diğer konularda da sesimizi çıkaramayaca kadar iki yüzlüyüz.

  gerçekten şu saçma muhabbetler bıktırdı beni burada. futbol konuşalım. arda'nın galatasaray'a ne vereceğinden ya da veremeyeceğinden bahsedelim. ya da bekleyip görelim.
 • 82
  ya şimdi insanlar her sene orospu rengi lafının neyine kızıyor anlayamadım. forma kutsal diye kızılıyorsa, ee bu seneki formaları kimse beğenmedi herkes iğrenç diyor. cinsiyetçiliğe kızılıyorsa, okey yanlış bir söylem ama hepimiz erkek ortamında cinsiyetçi sözler söyleyip, şakalar yapıyoruz. arda'nın arkadaş arasında yaptığı bir sohbet gizlice kameraya çekilip servis edilmiş bence herkesin esas bu terbiyesizliğe tepki göstermesi gerekiyor, tıpkı selçuk inan'ın rakı içerkenki fotoğraflarına yapıldığı gibi.
 • 83
  futbol magazininde politik doğrucuğun geldiği son nokta budur sanırım. adam aynı videonun bir yerinde "ee galatasaray forması nerede" de diyor. belki de herkesten daha fazla formaya kutsallık atfettiği için elindeki o formayı kabul edemiyor olamaz mı? kutsallık kavramı muhafazakarlıktan ayrı düşünülemez. yine aynı videonun başka bir yerinde "ver siyah forma, beyaz forma, sarı-kırmızı forma yürü" diyor. galatasaray geleneğinin dışında bir renk kullanılmasına itiraz ediyor. bunların korunmasını-muhafaza edilmesini istiyor.

  abartılı ve anayasal olarak asla kabul edilemeyecek bir örnek ama daha iyi anlaşılması için yazıyorum; beyaz ay yıldızlı al bayrağımız hepimiz için kutsalken densizin biri çıkıp da bu yılki türk bayrağımız pembe dese ona da kutsallık atfedecek miyiz?

  endüstriyel futbolda ürün tedarikçilerinin daha fazla ürün satabilmek adına yöneticilere her yıl yeni bir renk dayatması bir gerçek. bunu anlayın artık. muhtemeldir ki o yıl da kadın futbolseverlerin dikkatini çekebilecek bir renk skalası kullanma fikri yine forma üreticisinden gelmiştir ve bizim yöneticiler de ses çıkarmamıştır.

  bana da arda'yı savundurttunuz ya helal olsun.
 • 85
  bu zevksiz, seksist ve terbiyesiz cümlenin öznesi olan forma benim son 20 yılda en beğendiğim formamız (parçalı dışında). düz turuncuyla beraber hala sakliyorum ve arada günlük olarak da giyiyorum.
  ayrıca ne arkadaş ortamında ne de başka bir ortamda cinsiyetçi küfür ve söylemde bulunmuyorum. size de bulunmamanızı ve bu durumun normalleşmesine katkı vermemenizi tavsiye ediyorum.
  ayrıca arda'nin forma eleştirisine değil terbiyesizce yaptığı yoruma eleştirimiz. yoksa bize ne arda'nin zevkinden.
 • 87
  renklerin sıfatları olduğunu gördüğümüz bir garip açıklama. demek ki es kaza pembe, lila, mor gibi renkleri giyip sokağa çıksak bazı adamlar bizim orospu olduğumuzu düşünecek.

  bu açıklamayı savunmak zorunda kalmak çok acı. gerçekten bu adamın yaptığı her şeyi savunmak zorunda mısınız?

  messi aşağıdaki formalardan sonra "her sene bir orospu rengi" demiş midir acaba?
  https://gss.gs/NYg.jpg
  https://gss.gs/ep2.jpg

  ya da leicester city'de wes morgan ya da kasper schmeichel benzer açıklamalar yapmış mıdır çok merak ediyorum.
  https://gss.gs/uQd.jpg

  takım kaptanı olmak o kadar basit bir iş değildir. siz hiç totti'nin ağzından roma'yı kötüleyen bir şey duydunuz mu?
 • 88
  bence de arda'nın eleştirileceği en son konu bu. bende sevdiğim takımıma forma sponsoru adam gibi forma yapmadı mı sinirleniyorum. hatta yapacağınız formayı diye başlıyorum. benim burada kasdettiğim galatasaray forması değil seçtiği renk veya tasarımını beğenmemem. takımıma bu formayı yakıştıramamam.

  arda artık galatasaray'ın futbolcusudur. hataları olmuştur entryilerimde bende gelmeseni istemediğimi yazmışımdır defalarca. ama ben arda'nın galatasaraylılığından şüphe duyduğumdan değil ne zamandır doğru dürüst top oynamaması, yaşı ve futbol dışı yaptığı hatalardan dolayı istemedim.

  artık biraz rahat bırakalım. kendini bir futbola versin sezon başlasın görelim. yaşı ve bedeni futbol oynamaya müsaade ederse ben sevdiği takım için elinden geleni yapacağına eminim. bir de şu sosyal medyadan utanmadan eşine dostun gitsin diye baskı yapıyorlar ya o da ayrı bir rezalet. evet arda senin de dediğin gibi çocukların artık seni bu forma altında görecek. hem çocukların, hem de gönül verdiğin renkler için elinden geleni yapma sırası.
 • 89
  formalarin kumaş kalitesi olarak efsane denilecek bir kalitedeydi adidasin ürettiği zamanlar. 4-5 sene önce aldığım nike formalar deyim yerindeyse bitik durum da maalesef. yakalar da ezilmeler mevcut örnek vermek gerekirse.

  https://gss.gs/KhG.jpeg

  en başta ki formayi aldığım günden itibaren ne renk atti ne de deforma oldu ki renk ve tasarım olarak da kesinlikle inanılmaz hoşuma giden bir formadir.
  diğer şeker pembesi renginde ki forma ise o dönem de hem bayan taraftarlari çekmek için hem de tarz olarak farklı şeyler denemek için yapılmıştı. bunun göstergesi olarak birçok firma 2010-2017 yılları arasında pembe ve mor renk forma kullanmıştır.

  burda ki asıl şanssızlık sezonun kötü geçmesi ve o formalara türk toplumunun hazır olmamasıdır.*
  yoksa 2010'lu yıllar da ki adidas formalar kalite olarak nike'tan fersah fersah öndeydi.
 • 91
  arda bunu dedikten sonra kaptanlığa devam etii mi kardesim ? o zaman takımın en değerli futbolcusu gözbebeği değil miydi ? videoyu izledikten sonra herkes " ahaha, adamsın sipsi, çok haklısın renge bak " demediniz mi ? dediniz, ulan hepiniz ordaydınız be. o zamanları hatırlayan bilir.

  şimdi işinize gelmeyince gündeme getir tabii, samimi değilsiniz. açık arıyorsunuz ama boşa, bu adam galatasaray'a hiç yanlış yapmadı, sizi de çıldırtan bu.
 • 92
  saçma sapan bir laf. buram buram kendini eğitememe, geliştirememe kokuyor. yani bu işi yapan kişinin özel bir rengi mi var? bu nasıl laf anlamadım.

  hadi diyelim ki mor, mercan, pembe vs... bu renkleri feminen buldun diyelim; aklı başında, ne konuştuğunu bilen biri bu memnuniyetsizliğini bu şekilde mi ifade eder?

  üslup ve ifade ediş tarzı o kadar önemlidir ki, sizin haklılığınızı veya haksızlığınızı doğrudan tersine çevirir. ve iyi ve kaliteli bir üslup da sadece kendini doğru ve güzel yetiştirmiş insanlarda bulunur.

  bir de her vukuatında "gençliğime verin" der bu kişi. yahu senin yaptıkların bir değil, iki değil, üç değil ki. yap et sonra "ama ben daha toyum ondan oluyor hep" de sıyrıl işin içinden. oh ne ala memleket. hatalarının hangi birini gençliğine vereceğiz?