• 22
  21 ekim 2020 real madrid shakhtar donetsk maçında real madrid'i deplasmanda mağlup eden shaktar'ın ilk 11'inin yaş ortalaması 23,8. ortalamayı yukarı çeken 3 oyuncuyu çıkarınca ki dentinho(32) kalitesi bakımından çok rahatlıkla gözden çıkarılabilecek bir isim, yaş ortalaması 21,3 oluyor. biz ise daha dün doğum günü pastasını arda abisinin elinden yiyen 22 yaşındaki muhammed kerem aktürkoğlu'nun kundağını bozmayalım ki iyi pişsin.
  başarısızlıklarını başkalarına mal etmeye çalışan mustafa cengiz gibi gençler üzerinden hokkabazlık yapmıyorum ama artık futbol temposu gereği gençlerin daha ağır bastığı bir oyun. istisnalar tabi ki olacak ama süper lig gibi kalitesi belli bir ligde bile genç isimleri 24 yaşında kadar pişirmek çok mantıksız.
 • 23
  kültürel olarak genclere bakisimizdan kaynakli olarak avrupalilarla farkli yorumladigimiz grup.

  mesela avrupali 30 yasinda birini bir kulübün basina teknik direktör yapabilir. bizde ise, yasca büyükler, 3 yas kücüklere bile cocuk gözüyle bakar ve ciddiye almazlar. zaten cogunlukla haketmek degil tanidiginin olmasi önemlidir.

  atasözümüz bile var, söz büyügün sus kücügün diye.
  cocukken pek cogumuza dendi ki; büyüklerinin yaninda konusma, büyüklerin konusurken kesme vs.

  kültürel olarak böyle bir sacmaliga sahipken, futbolu da bu gelenekten gelen, cogunlukla 60 jenerasyonu insanlar yönetiyorken farkli bir yaklasim beklemek cok mantikli degil.

  ha mesela, 4 büyüklerden birine radikal bir yönetim gelse, takimin basina genc bir hoca getirse, mesela 33 yasinda, bu hoca da yas ortalamasi 22- 23 olan bir takimla sezona basla, üst üste alinacak 2 maglubiyetten sonra; takimi krese cevirdiler, coluk cocukla olacak is mi bu tarzi yorumlari tüm türkiye yapiyor olacaktir.

  yani kisacasi, bizde 25 yasindaki oyuncu genc oyuncudur. bosuna avrupaya bakip da ic cekmenin anlami yok.
 • 24
  günümüzde 17 yaşa kadar düşmüş olan futbolcu çeşidi. biz 25 yaşındaki taylan antalyalı'ya hala genç diyoruz. dortmund 16 yaşındaki giovanni reyna'ya ufak ufak süreler verip bu sezon henüz 17 yaşındayken ilk 11 oynatmaya başladı. aman bu yaşta üzerine sorumluluk yüklemeyelim, aman kötü oynar da taraftara yem olur diye düşünmedi adamlar. genç oyuncu oynamadan gelişemez, öğrenemez. çok üst düzey yetenekli değilse de hiçbir genç oyuncu direkt altyapıdan pişmiş çıkmaz as takıma, as takımla beraber pişer.

  bunları fatih terim de biliyor ancak eskisi kadar cesur değil. o da hazıra alıştı, riske girmiyor artık. gerçi ülke futbolu topyekun bu durumda, sadece galatasaray'a özel bir durum değil.