• 25833
  türkiye'nin bayerni olalım, benficasi olalım, juventusu olalım derken bence alanyaspor gibi yönetilsek yeter;
  - giden teknik adamın yerine benzer futbol aklı geliyor.
  - ucuz, kimsenin adını duymadığı adamlardan kâr ediliyor, piyasaları yapılıyor, sürekli scout geliyor. (8 milyon euroya luyindama ve 4m euro marcao iyi güzel de elimizde başka para kalmiyor böyle verince ve risk de çok yukseliyor...)
  - futbolları göze bizden çok daha hoş geliyor.
  - maaşları bilmesem de 10-15m euro geçeceğini sanmam. biz 60-70 konuşuyoruz.
  nereden nereye...
  (bkz: #3000654)
 • 25834
  sezonu nerede bitirirsek bitirelim oturacağız şapkamızı önümüze koyacağız ve yeni bir takım inşa edeceğiz. euro kuru arttı belki 2021 yaz aylarında olacak 10 lira 10.5 lira o yüzden direkt cebimizden 40-50 koyup yeni takım kurmak imkansız olacağına göre önce elimizdeki yüksek kontratlı oyuncularla anlaşıp kontratları feshedeceğiz sonrasında luyindama marcao ikilisinden 35 civarı para kazanmaya diagne kardeşimizide 3 e 5 e bakmadan paketleyip elimizde 40 lık bir bonservisle gireceğiz pazara. yüksek kontratlı oyunculardan açılan maaş bütçesinin 10 milyon kadarını bonservis olarak kullanabiliriz yani toplamda 50 milyon euro ile çıkacağız pazara nokta atışı transferler ile yolumuza bakacağız. kimsenin arkasından ahlar vahlar etmeden yok marcao olsaydı şöyle olurdu luyindama olsaydı böyle olurdu demeden devam edeceğiz çünkü olsaydı da bir şey olmuyor ortada bir bütün yok.

  yabancı sınırı durumuna göre iç piyasada sözleşmesi bitecek salih uçan, dorukhan hatta çok beğenmesemde aytaçı bu takımın rotasyonuna bedelsiz şekilde ekleyeceğiz. gurbetçi pazarına girip 2-3 oyuncu bulacağız, alt liglere girip bakacağız ali akman, burak ince, ali güneren vb.. genç isimleri zorlayacağız. ortaya bir takım çıkartmak zorundayız bu bizim artık son atım kurşunlarımızdan çünkü yaz transfer dönemini karavana geçersek geri dönüşü olmayan bir yola yokuş aşağı yuvarlanacağız.

  maaş bütçemizi totalde bonusu vs 20-25 seviyelerine çekeceğiz ve koşan ısıran bir yerli yabancı birleşimi takım ortaya çıkartacağız. bunu yapacak tek adam fatih terim zaten o da yapamazsa bu işi sonumuz allah kerim olacaktır. bizim artık oynat geliştir sat modeline girmemiz lazım yoksa bu ekonomi dönmez. sürekli önümüze mazeret olarak sunulan ffp bitimiyle bakalım neler yapabileceğiz göreceğiz. artık sonraki sezonda bir sürü adam alıp ocak-temmuz lafı duymak istemiyorum. bize gereken tek şey iyi bir yapılanma ama bizim dursun özbek zamanında yapılan gibi veya bu yıl fenerbahçenin yaptığı gibi değil uzun vadeli bizi ekonomik anlamda çarkları döndürebilecek bir yapılanma olmalıdır.

  (bkz: 2021-2022 sezonu yaz transfer dönemi)
 • 25836
  saha içi ve saha dışı sorunları olan takımımız.

  saha içi sorunların çözülebilmesi için öncelikle saha dışı yani yönetim probleminin çözülmesi gerekiyor. ancak öyle bahtsız öyle kadersiz bir takım ki dursun özbek gidiyor mustafa cengiz geliyor 2-3 senede gelinen nokta değişmiyor. yani mustafa cengiz yönetimi kesinlikle gitmeli ama bu beceriksiz ve hadsiz yönetim gidince de yerine daha iyisi geleceğine inancım çok düşük.
 • 25837
  değişimin öncüsü olmalı ve hem kadro, hem de yönetim yapısını baştan sona değiştirmeli. eğer fatih hocanın gönlü yoksa teşekkür edilmeli. özellikle futbol branşı üzerinden konuşuyorum, ciddi bir sistem kurmalı(diğer branşlarla ilgili bilgim yok ama sanırım onlarda ciddi zararlar ediyor). bugün, yani 22 ekim 2020 tarihi itibarıyla bu kulüplerin bu mevcut yapılarıyla ayakta kalmalarına imkan yok.
  https://prnt.sc/v4j5lg
  yukarıda gördüğünüz grafik gerçek. dolar kurunda, yaklaşık 1.30 saatte 20 kuruşa yakın bir oynama var. gelirlerinin çoğu türk lirası, giderleri ise dolar bazında olan bir kulübün ayakta kalabilmesinin tek şartı var o da yukarıda bahsettiğim gibi değişim geçirmek. türk lirasına bağlı anlaşmalar yapmak ve alt yapıya önem vermek zorundayız. scout yapılarımızı güçlendirmeli, genç ve henüz parlamamış oyuncularla yola devam etmeliyiz. falcao, feghouli, belhanda gibi futbolcularla bir yere varamayacağımız aşikar. hem dünya futbolunun gittiği yer, hem de lira piyasası göze alındığında bu gidişatın sonu karanlık.

  galatasaray mevcut hali itibarıyla şamar oğlanına dönmüş bulunmaktadır. ne eski gücümüzdeyiz ne de eski caydırıcılığımızda. geçiş dönemi yaşamamız bize şampiyonluk harici hiçbir şey kaybettirmez. şampiyonluğun da artık eskisi kadar önemli olduğunu düşünmüyorum çünkü bu saatten sonra şampiyonlar ligi gruplarına kalmak hayal olacak bütün türk takımları için. fenerbahçe arayı kapatıp 2 şampiyonluk fazla kazansa ne olacak? bizden daha mı büyük olacaklar?
  ki, ben herhangi bir takımın türkiye ligini domine edebileceğini düşünmüyorum. aksine eğer futbol yapımızı değiştirirsek ligi domine etme şansımız olabilir(uzun süreçte).

  yanlış anlaşılmasın bahsettiğim şey bütün oyuncularımız genç olsun, bulduğumuz genç oyuncuları alıp oynatalım değil. bunu yapmaya çalışan birçok kulüp oldu geçmişte ve hep patladılar. ben kulübün hedeflerini yenilemesinden, kurumsal kimliğimizde olması gereken bir değişimden bahsediyorum. bu 2 cümle birbirinden tamamen farklı şeyler. genç oyuncularla oynamak ister, bütçede kısıtlamaya gidersen oyuncularını çalarlar(bahsettiğim şey küçülmeye gitmek). şampiyonluğa oynayacak kaliteyi yakalayamazsın ve yarışa hep geriden başlarsın fakat kurumsal yapını değiştirir, alt yapını düzenler ve ödül sistemi olarak bu oyuncularla gerçek anlamda iş birliği yaparsan başarılı olabilirsin. yani galatasaray yatırımlarını yeni bir sistem inşa etmek için kullanmalı. bu küçülmeye gitmek değildir. türkiye'de genç kadrolar kurmak sadece küçülmeye gidileceği zaman kullanılan bir olgu. bu da insanların kafasında zayıflıkmış gibi bir algı yaratıyor ki gerçekler böyle değil. bu işi zorunluluktan değil isteyerek yaparsak her şeyin çok daha farklı olacağını düşünüyorum.

  a takımın oynayabileceği bir oyun yapısı geliştirilir, genç takımlarda da aynı oyuna yönelik kadrolarla şekillendirmeler yapılırsa gençlerimiz çok daha erken yaşta a takımda oynama fırsatı bulur. bu adaptasyon yönünden oldukça avantajlı bir durum doğuruyor. ama şu an olduğu gibi salla kazan mantığı ile iş yaparsak 25 yaşına kadar beklememiz gerekir. genç takımlar şampiyonluğa oynuyor. yanlış. a takıma oyuncu yetiştirmeye oynamalı. galatasaray u15 takımı şampiyon olsa ne olmasa ne? biz oyuncu geliştirmiyoruz ki, sadece şampiyon oluyoruz.

  galatasaray psikoloğundan tutun, çalışma koçlarına kadar yeni ve kapsamlı bir yapı kurmalı. gerekirse yurt dışından profesyonellerle çalışmalıyız. bunu yapmak zorundayız. herkes işlerin böyle yürümeye devam etmeyeceğinden emin ama kimse bu atılımı yapmıyor. umarım bu sene sonunda göreve gelecek yeni yönetim bir şeyleri değiştirir.