• 81
  futbolda özellikle son senelerde sıkıcı geçtiği yönünde eleştiri alan derbi. son derbileri incelediğimde fark ettim ki bu derbilerin sıkıcı geçmesi %90.32 oranında* fenerbahçe'nin suçu. derbilerin özellikle sıkıcılaştığı düşünülen 2014 ağustos - 2020 eylül arasında oynanan derbilere tek tek bakalım;

  1- 25 ağustos 2014 galatasaray fenerbahçe maçı;

  galatasaray'ın cesare prandelli dönemindeki ilk resmi maçı ve 120 dakika boyunca felaket bir futbol oynamıştık. fenerbahçe bir sürü pozisyon bulup atamayınca maç 0-0 bitmiş ve fenerbahçe penaltılarla 2014 türkiye süper kupası şampiyonu olmuştu. galatasaray felaket top oynasa da savunmaya yatmamış, pozitif futbol oynamaya çalışmış ve bu sayede fenerbahçe kamyonla pozisyona girmişti.

  2- 18 ekim 2014 galatasaray fenerbahçe maçı;

  ilk yarısı 25 ağustos 2014 galatasaray fenerbahçe maçı'na çok benzeyen bu maçta fenerbahçe çok net olmasa da yine birçok pozisyon bulmuş ve değerlendirememişti. 2. yarıya hızlı başlayan galatasaray, bruno alves'in de atılmasıyla birlikte elinden geldiğince hücum oynamaya çalışmış, hem pozisyon bulmuş, hem de pozisyon vermişti. maçın sonunda da wesley sneijder şov yapmış ve bu maçı efsaneleştirmişti.

  3- 8 mart 2015 fenerbahçe galatasaray maçı;

  fenerbahçe'den nispeten daha kötü olan kadroya sahip olan galatasaray bu maça rakibinin 4 puan önünde, beraberliğe razı bir şekilde çıkabilecek durumdaydı. ama mentalitemiz kesinlikle o şekilde olmamıştı. galatasaray, deplasmanda semih kaya ve felipe melo gibi çok kritik 2 eksikle çıktığı maçta kesinlikle skora yatmamış, birkaç pozisyon bulmuş ve onun en az 2 katı pozisyon vermişti. dakika 80 de bile gol kovalayan galatasaray, yediği golü kontra-ataktan yemiş ve taraftarı tarafından ciddi şekilde eleştiri almıştı. galatasaray'ın yediği baskı ve verdiği pozisyonların sebebi de kendi tercihiyle savunmaya yatması değil, rakibinin oyun gücüyle galatasaray'ı adeta savunmaya ittirmesiydi.

  4- 25 ekim 2015 fenerbahçe galatasaray maçı;

  bu maçtan önce herkesin hemfikir olduğu nokta ilk 60 dakika fenerbahçe'nin, son 30 dakika galatasaray'ın hakim olacağı bir oyundu. iki kadro arasında fenerbahçe lehine ekstrem bir kalite farkı vardı. bu fark hakikaten de sahaya yansıdı ama tam beklenen şekilde değil. fenerbahçe ilk 60 dakikayı pozisyon sayısı ve oyun olarak yine domine etti ama bu dominasyonun en kilit noktası fenerbahçe oyuncularının oyuncularımızı fırat aydınus refakatinde adeta dövmesiydi. fırat aydınus biraz düzgün maç yönetse sırf wesley sneijder'e yapılan faullerden bile minimum 2 kırmızı kart çıkardı. bu 60 dakikada galatasaray yine elinden geldiğince pozitif oynamaya çalıştı ama kale hariç 10 oyuncumuz sabri-chedjou-hakan-carole-selçuk-bilal-podolski-sneijder (durmaksızın sert faule maruz kalan)-yasin-umut olunca ilk 60 dakika bunu başaramadı. aradaki kadro farkı ve inanılmaz ölçüde taraflı hakem yönetimine rağmen ilk 60 dakikayı ofsaytten attığı golle 1-0 önde tamamlayan fenerbahçe, beklendiği gibi 60 sonrası bir iki kontra atak haricinde kontak kapattı. galatasaray da oyunu aldı, katı ve güçlü fenerbahçe savunmasını aşarak golü buldu ve maç 1-1 bitti. nispeten zevkli bir derbi olsa da izleyicinin zevkin doruk noktasına ulaşabileceği bir derbi olmasını fenerbahçe'nin saçmasapan kavgaya dayalı futbolu engelledi. hamza hamzaoğlu'nun galatasaray'ıyla, kadro olarak bu kadar güçlüyken kendi evinde çok seyir zevki yüksek olmayan bir derbi oynayabilmek çok büyük bir başarı gerçekten, fenerbahçe'yi tebrik etmek lazım. saydığım şartlarda oynayabilecekleri en "anti-futbolu" oynamayı başardılar o gün.

  5- 13 nisan 2016 galatasaray fenerbahçe maçı;

  galatasaray'ın darmadağın olduğu, fenerbahçe'nin çok güçlü kadrosuyla şampiyonluk yarışında olduğu ve kazanmak zorunda olduğu bir maçtı. galatasaray yine savunmaya yatmadı ve tamamen tek taraflı olsa da tarafsız izleyici için en azından pozisyon bakımından zengin bir derbi oldu. maçın 0-0 bitmesi tamamen fenerbahçe'nin suçuydu, en az 0-4 kazanmalılardı. buna rağmen maçtaki tek golü atan taraf da galatasaray oldu. gol tartışmalı bir ofsayt kararıyla iptal oldu.

  6- 26 mayıs 2016 galatasaray fenerbahçe maçı;

  galatasaray hem prestij, hem de avrupa bileti için çıkmışken; fenerbahçe de hem prestik, hem de galatasaray'ın avrupa bileti almasını engellemek için çıkmıştı bu türkiye kupası finaline. aradaki kadro kalitesi farkı bu listenin 4. ve 5. maçlarında olduğu gibi ciddi bir şekilde fenerbahçe lehineydi. buna rağmen ilk yarıyı domine eden, pozisyonları ve golü bulan taraf galatasaray'dı. 2. yarının başındaki mecburi sneijder-chedjou değişikliğinden sonra şu ana kadar incelediğimiz maçlar içinde ilk defa bu maçta takımı tamamen defansa çeken bir galatasaray vardı. aradaki devasa kadro kalitesi farkına rağmen 1 duran top harici hiçbir önemli pozisyona giremeyen fenerbahçe hem maçın zevkini düşürdü, hem de kupayı galatasaray'ın almasına engel olamamış oldu.

  7- 20 kasım 2016 fenerbahçe galatasaray maçı;

  fenerbahçe, lider başakşehir'in 8, galatasaray'ın da 2 puan gerisinde çıktığı bu mücadelede savunma güvenliğini yine ön planda tuttu, galatasaray'ın da tolga-de jong orta sahasıyla çıkması ve o sene ciddi savunma yapan rakipleri açmakta ciddi manada zorlanan bir yapıda olması nedenleriyle maç ciddi manada sıkıcı geçti. yine de şunu söylemek gerekir ki az da olsa pozisyonları bulan taraf fenerbahçe'ydi. haliyle hak ederek kazandılar. ama skor 0-0'ken bile fenerbahçe topu alıp ciddi bir baskı kurmadı (iç saha derbi baskısı olmadı). topla oynama 50-50 civarı seyretti skorun 0-0 devam ettiği ilk yarıda. sonuçta maçı sıkıcılaştırdılar ve istediklerini aldılar. şunu da söylemek gerekir ki galatasaray'ın da o gün pek top oynayacağı yok gibiydi. kadrosu pek uygun değildi zaten pozitif futbola.

  8- 23 nisan 2017 galatasaray fenerbahçe maçı;

  bu maçta galatasaray'a karşı yıllar sonra ilk defa favori olarak çıkmayan (bu listede belki 2. maç hariç tüm maçlarda fenerbahçe bariz favoriydi) fenerbahçe, tamamen 0-0'a yattı. topu bize verdiler ve savunmada beklediler sadece. o kısıtlı hücum gücüyle bile galatasaray, maçı kazanacak pozisyonları bulup harcadı, dakika 90'da ise fenerbahçe balı devreye girdi ve fenerbahçe ilk ve tek pozisyonunda golü buldu, maç da 1-0 fenerbahçe üstünlüğüyle bitti. bu listenin 5. maçı olan 13 nisan 2016 galatasaray fenerbahçe maçı'nda galatasaray'ın oyun mentalitesiyle bu maçta fenerbahçe'nin oyun mentalitesini kıyaslıyorum da... iki takım arasında çok ciddi bir bakış açısı farkı var gerçekten. adına korkaklık mı denir, garanticilik mi denir, pragmatiklik mi denir bilmiyorum ama fenerbahçe'nin bu mentalitesinin derbileri sıkıcılaştırdığı bahsettiğim 2 maçta bile bariz görülüyor.

  9- 22 ekim 2017 galatasaray fenerbahçe maçı;

  galatasaray'ın müthiş futbolla açık ara favori çıktığı bu maçta aykut kocaman, çok akıllıca savunma yaptırarak ilk 45 dakikayı takımına oyun olarak net bir şekilde kazandırdı. 45-70 arası oyunu tamamen alan galatasaray (ilk yarıda da top galatasaray'daydı ama fenerbahçe çok etkili kontra pozisyonlar buluyordu), belhanda'nın kırmızı kartına kadar fenerbahçe'yi domine etmesine karşın golü bulamadı. 70. dakikadan sonra yaklaşık 25 dakikayı 1 kişi eksik oynamak durumunda olan galatasaray haliyle savunmaya çekildi ve o 25 dakikalık dönemdeki şut sayısı: galatasaray 0-0 fenerbahçe. zaten halihazırda cüneyt çakır'ın vermediği tartışmasız 2 galatasaray penaltısı, verdiği saçmasapan kırmızı kart, vermediği tartışmalı penaltı golü ve ben kesinlikle katılmasam da bazılarına göre jason denayer'a göstermediği kırmızı kartla mahvettiği maçın üstüne 11'e 10'ken bile cesur olamayan aykut kocaman cila çekti. sonuç olarak son derece sıkıcı bir derbiyi geride bırakmış olduk ve bu yine çoğunlukla fenerbahçe'nin suçuydu. fenerbahçe'nin bu maçı lig lideri galatasaray'dan 8 puan gerideyken oynamış olması da fenerbahçe'yi maçın sıkıcılığı konusunda suçlayabilmemizin sebeplerinden biri.

  10- 17 mart 2018 fenerbahçe galatasaray maçı;

  fazla söze gerek yok, bu listede 23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçı hariç izlerken en zevk aldığım derbi. üzerine zaten uzun uzun yazmıştım (bkz: #3011766). en yakın rakibinin 3, fenerbahçe'ninse 6 puan farkla önünde olan galatasaray bu maçta bir deplasman derbisinde nasıl cesur oynanır sorusunun cevabını vermiş, beraberlik işine gelmesine rağmen son derece pozitif bir futbol ortaya koymuştu. fenerbahçe de el mecbur pozitif bir futbol ortaya koyunca maç sonucu 0-0 olsa bile iki takımın da 6-7 tane net gol pozisyonu bulduğu, oldukça zevkli bir derbi izlemiştik. ama bu maçta bile fenerbahçe oyuncuları, takımımızın oyuncularına bol bol sakatlayıcı müdahalelerde bulunmuştu. biz de özellikle serdar, fernando, donk gibi oyuncularımızla bu sertliğe cevap vermiştik, sinmemiştik.

  11- 2 kasım 2018 galatasaray fenerbahçe maçı;

  bu maç, bu listede galatasaray'ın en ağır favori çıktığı maçlardan biriydi. fenerbahçe, galatasaray karşısında favori çıkmadığı neredeyse her maç gibi bu maçta da skora yatmaya çalışmış ama becerememişti. galatasaray 50. dakikada skoru 2-0'a getirdiğinde şut sayıları yaklaşık olarak 11-3 gibi bir durumdaydı ve fenerbahçe pozisyona bile girememişti. o dakikadan sonra olamayacak her şey oldu. galatasaray tamamen kontak kapattı, kaybedecek hiçbir şeyi kalmayan fenerbahçe çok daha iyi oynamaya başladı, hakem fırat aydınus inanılmaz derecede tek taraflı kararlarla fenerbahçe'yi tamamen maçın içine soktu ve maç bir anda 2-2'ye geldi. 2-2 sonrasında oynanan son 25 dakikada da etkili olan taraf tartışmasız bir şekilde fenerbahçe'ydi (çoğunlukla fırat aydınus, biraz da bizim takım ve teknik ekip sağolsun). sonuç olarak bu maç, devamında yaşadıklarımızla birlikte bizim için bir felakete dönüşse de tarafsız ve hakem yönetimini umursamayan izleyici açısından oldukça zevkli bir derbi oldu. bunun en önemli sebebi fenerbahçe'nin kaybedecek bir şeyi kalmadığını anlayıp hücum futboluna geçmesi. o andan itibaren maçın oldukça zevkli olacağı belliydi aslında. maç ya 4-0, 5-0 gibi skorlarla bitecekti, ya da 2-2, 3-2, 2-3 gibi skorlarla bitecekti. fırat aydınus 2. seçeneği uygun gördüğü için 2-2 bitti maç. ciddi manada felaket bir yönetim gösterdi o gün fırat aydınus. bu maçta bile fenerbahçeli oyuncular galatasaraylı meslektaşlarına ciddi manada sert fauller yaptılar. hasan ali kaldırım'ın oyuncumuzun kasığına attığı tekme, roman neustadter'in son adam olarak gole giden sinan gümüş'e yaptığı sert müdahale, alper potuk'un martin linnes'in bileğine hareketi bu ciddi manada sert faullere örnek. ali koç'un kulübümüzün maç öncesi yemek davetini geri çevirmesi (kendi sebepleri vardı tabii ki), maç öncesi ısınmada andre ayew'in ryan donk'a anlamsız efelenmesi, roberto soldado'nun maç içinde yedek kulübesindeyken bizim yedek kulübemizle atışması, soldado-belhanda kavgası ve son olarak jailson marques siqueira'nın tokadı, rezil hakem yönetimi ve bizim 2-0'dan 2-2'ye gelen skorla birlikte yaşadığımız travma ve sinir harbi ile birlikte maç sonunu kaosa çeviren faktörlerdi. yine işin çoğunu fenerbahçe başlattı, yine cezanın büyüğünü biz çektik.

  12- 14 nisan 2019 fenerbahçe galatasaray maçı;

  şampiyonluk yolundaki galatasaray ile küme düşme hattının sadece 5 puan önünde 13. sırada bulunan fenerbahçe, oldukça kritik bir maçta karşı karşıya geldiler. 13 nisan 2019 beşiktaş başakşehir maçı'ndaki 2-1'lik beşiktaş galibiyeti, galatasaray'ı 8 aralık 2018 gününden sonra ilk defa "tüm maçlarını kazanırsa rakiplere bakmadan şampiyon olur" konumuna getirmişti. galatasaray için hedef hem 19 sene 4 aylık kadıköy serisini bitirmek, hem de şampiyonluk yolunda ipleri eline almakken, fenerbahçe için hedefler; kümede kalma yolunda önemli bir 3 puan almak, galatasaray galibiyetiyle birlikte taraftarla barışmak ve/veya en azından 1 puan alıp galatasaray'a şampiyonluk yolunda büyük bir darbe vurmaktı (bkz: galatasaray'ı belki de şampiyonluktan ettik). maçın ilk yarısı çok ortada geçti, iki takım da savunma güvenliğini ön plana aldı. galatasaray açısından bunun belki de en önemli sebebi savunmanın belkemiği olan christian luyindama teixeira marcao ikilisi'nin maçta oynayamıyor olmasıydı. fenerbahçe ise ersun yanal'ın maç sonunda yaptığı "belki de galatasaray'ın yakalayacağı avantajı engelleyerek şampiyonluktan ettik." sözüne paralel bir futbol oynadı. ilk yarının sonunda serseri bir uzun top ve mbaye diagne'nin takipçiliği sonrası fenerbahçe 10 kişi kaldı ve 2. yarıya 11'e 10 girildi. 2. yarıda fenerbahçe oyunu iyice sertleştirdi ve tamamen beraberliğe yattı. ali palabıyık da onlara istediğini verdi. mehmet topal'ın direkt kırmızı kartlık pozisyonuna 2. sarı bile çıkmadı, martin skrtel'in henry onyekuru'ya ceza sahası yakınında yaptığı faul çalınmadı, nabil dirar'ın sofiane feghouli'ye yaptığı tartışmasız faul verilmedi (fenerbahçe'nin golü öncesi), son olarak 90+'da mehmet topal'ın mbaye diagne'yi ceza sahası içinde kündeye getirmesine penaltı çalınmadı. duyduğum kadarıyla özellikle maçtaki top toplayıcılar bile 1-1'den sonra oyunu soğutmuş. sonuç olarak fenerbahçe, hakemle de el ele vererek yine saçmasapan, sıkıcı bir derbi izlememize sebebiyet verdi. galatasaray 2. yarıda istediği sayıda pozisyonu bulamamış olsa da kendisine yetecek fırsatları mariano ferreira filho, martin linnes ve henry onyekuru (attığımız gol) ile buldu ve kazanmayı hak etti. ama önünde ali palabıyık durunca ve set oyununda rakibini açacak oyuncu profiline çok da sahip olamayınca 1-1'e razı olmak zorunda kaldı.

  not: "duyduğum kadarıyla özellikle maçtaki top toplayıcılar bile 1-1'den sonra oyunu soğutmuş." dememin sebebi maçı totem olsun diye izlememiş olmam. bahsettiğim diğer tüm pozisyonlar internette bir şekilde mevcuttu. bu arada maçın full kaydına sahip biri varsa benimle paylaşırsa çok minnettar olurum.

  13- 28 eylül 2019 galatasaray fenerbahçe maçı;

  yine sıkıcı, rezil bir derbiydi. iki takım da savunmayı ön plana koymuştu diyebiliriz. yine de daha net pozisyonları bulan, izleyiciyi 20-40 ve 45-55 arası sekanslarda heyecanlandıran taraf galatasaray'dı. maça biraz da zorunluluktan tolga ciğerci - ozan tufan kanatlarıyla çıkan fenerbahçe, maçın genelinin tartışmasız hakimiydi. maç başı planları bizden kesinlikle daha iyiydi ve ilk 20 dakikayı pek pozisyon bulamasalar da oyun anlamında süpürdüler. galatasaray'ın bireysel açıdan oldukça kaliteli olan kadrosu 20-40 arasında oyun üstünlüğünü ele geçirmesini ve gol pozisyonları bulmasını sağladı. 40-45 arası fenerbahçe oyunu yine aldı ve ilk yarı o şekilde bitti. 2. yarıya daha iyi başlayan taraf tartışmasız bir şekilde galatasaray'dı. 10 dakika içerisinde önce radamel falcao garcia'nın doğru bir ofsayt kararıyla iptal edilen golü, sonra da harika bir hücumun sonunda luiz gustavo'nun mario lemina'ya yaptığı ama yine doğru bir kararla ryan babel'in pozisyon başında elle oynadığının tespit edilmesi sayesinde iptal edilen penaltısı yaşandı. o pozisyonda maçın galatasaray adına açık ara en iyi oyuncusu olan mario lemina'nın sakatlanması ve yerine ömer bayram'ın oyuna girmesi, momentumu tamamen fenerbahçe lehine çevirdi (ömer bayram'ı çok severim ama o maçta çok kötüydü). 60-95 arası 35 dakikaya tamamen hükmeden fenerbahçe, bireyse anlamda çok güçlü olan galatasaray savunmasına karşı son dakikada max kruse ile bulduğu pozisyon haricinde hiç fırsat bulamadı ve maç bence iki takımın da hak ettiği şekilde 0-0 bitti. bu maçın bu denli sıkıcı geçmesinde hem galatasaray'ın, hem hakem cüneyt çakır'ın, hem de fenerbahçe'nin bence eşit ölçüde payı vardı;

  - oyuncularımız kendilerini maalesef sıkça yere attı ve basit faul kovaladılar. hakem de haklı olarak bunların neredeyse hiçbirine prim vermedi.

  - cüneyt çakır, galatasaray'ın tempo yakaladığı ve pozisyonları bulduğu 2 bölümde dakika 33 civarı ve mario lemina- luiz gustavo pozisyonu sonrası (dakika 53-59 arası) oyunu gereksiz derecede uzun süre boyunca durdurdu. dakika 33'te oyuncuları uyarma bahanesiyle en az 1 dakikayı yedi, mario lemina- luiz gustavo pozisyonu sonrasında da 10 saniyelik var incelemesi 6 dakika sürdü. bu 2 duraksama da galatasaray'ın yakaladığı momentumu kesti ve fenerbahçe'nin işini kolaylaştırdı.

  - fenerbahçe ise oyunu tamamen aldığı 60-95 arası bölümde bile risk almadı ve 0-0'a razı bir görüntü çizdi.

  14- 23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçı; bu maç öncesi galatasaray yine "proaktif", fenerbahçe yine "reaktif" olan taraftı. maç öncesi galatasaray'ın 6'da 6'sı, fenerbahçe'ninse 3 maçta 1 puanı olsa da favori görülen taraf fenerbahçe'ydi. galatasaray taraftarı da dahil olmak üzere genel kanı,galatasaray'ın savunmadan inatla pasla çıkan yapısının mario lemina'nın da eksikliğiyle tamamen çuvallayacağı, fenerbahçe'nin o sezon kendi evinde oynadığı büyük maçlar olan 1 eylül 2019 fenerbahçe trabzonspor maçı, 22 aralık 2019 fenerbahçe beşiktaş maçı ve 25 ocak 2020 fenerbahçe istanbul başakşehir maçı'nda da uygulayıp sonuç aldığı önde baskısıyla bir kez daha sonuç alacağı, fenerbahçe'nin oyun yapısının galatasaray'a tamamen ters geleceği yönündeydi. fenerbahçe'nin erken gol bulması durumunda (ki hakikaten buldu) farka gideceği de beklentiler arasındaydı. gelgelelim işler hiç o şekilde yürümedi ve 0-0'ı, 1-0'ı, 1-1'i ve 1-2'yi tartışmasız bir şekilde çok daha iyi oynayan taraf galatasaray oldu. fenerbahçe özellikle 20-41 arasında (skor 1-0'ken) klasik derbi taktiği olan sert faul+sürekli itiraz+küçük kavgalar çıkarma taktiğiyle galatasaray'ı sindirmeye çalışsa da hem galatasaray'ın maça psikolojik açıdan da mükemmel hazırlanması, hem de karşılaşmanın hakemi halil umut meler'in tüm faulleri çalması bu taktiği taca çıkardı. 1-1 girilen 2. yarıda 2 takımın da ligdeki konumları gereği pozitif futbol onaması gerekti ve aradaki oyun gücü farkı net bir şekilde ortaya çıktı. galatasaray, fenerbahçe'yi ezdi geçti. 45-65 arası etkisiz bir fenerbahçe baskısı, 65. dakika itibariyle yerini etkili bir galatasaray baskısına bıraktı. 65'te younes belhanda boş kaleye kaçırdı, 70'te henry onyekuru kaçırdı ve ofsayt bayrağı kalktı, 75'te yine henry onyekuru voleyle kaçırdı ve 2 dakika sonrasında galatasaray penaltı kazandı. penaltı ve olaylar sonrası, yani 84-100 arasında da daha etkili olan taraf galatasaray'dı ve 3. golle serinin bittiğini ilan etti.

  15- 27 eylül 2020 galatasaray fenerbahçe maçı;

  sezona çok iyi başlayan galatasaray, çoğu kişi tarafından derbinin açık favorisi olarak gösteriliyordu. ama fenerbahçe de oyuncu kalitesi bakımından galatasaray'dan daha yukarıdaydı. fenerbahçe teknik direktörü erol bulut, planını tamamen galatasaray'ın tıkır tıkır işleyen 4-1-4-1'ini bozmak üzerine kurmuştu. gerek omar elabdellaoui ve christian luyindama nekadio'nun savunmadan çıkışlarda görevlerini doğru yapamaması, gerek yaşlı galatasaray takımının yorgunluğu ve 1 ekim 2020 rangers fc galatasaray maçı'nı düşünmesi, gerek de marcelo josemir saracchi pintos'un yokluğunda oyunu soldan genişletememiz sebeplerinden dolayı fenerbahçe'nin planı başarılı oldu. istediği oyunu oynayamayınca saçmalayan galatasaray yüzünden fenerbahçe oyunun genelinde biraz daha etkili gözüken taraftı ama net pozisyonları bulan taraf galatasaray oldu. bu açıdan bu maç, geçtiğimiz sene oynanan ve bu listenin 13. sırasında kendine yer bulan 28 eylül 2019 galatasaray fenerbahçe maçı'na benzedi;

  şut: galatasaray 9-15 fenerbahçe
  isabetli şut: galatasaray 5-1 fenerbahçe
  xg (gol beklentisi): galatasaray 0.5-0.5 fenerbahçe

  kısacası, fenerbahçe bozmak istedi ve bozdu; üretmekte gözü yoktu ve üretemedi. fenerbahçe 1 puana razıydı, 1 puan için oynadı ve 1 puanı aldı.

  toparlayacak olursak;

  - fenerbahçe'nin favori olduğu maçlarda ve/veya kazanmak zorunda olduğu maçlarda galatasaray, pozitif futboldan vazgeçmiyor ve "proaktif" olmaya çalışıyor. ayrıca rakibini sertlikle sindirmeye çalışmıyor.

  - galatasaray'ın favori olduğu maçlarda ve/veya kazanmak zorunda olduğu maçlarda fenerbahçe, planını çok yüksek oranda savunma üzerinden kuruyor. ayrıca rakibini genellikle sertlikle sindirmeye çalışıyor.

  kısacası fenerbahçe son 6 yıldaki derbilerde nispeten daha pragmatist, ürkek ve sert oynamışken galatasaray daha cesur ve yumuşak oynamış. bu analizlerden açıkça görülüyor ki bu derbilerdeki zevkin amiyane tabirle "katili" fenerbahçe. benim şahsi fikrim, bunun en önemli sebebi fenerbahçe'nin galatasaray'a yenilmekten çok korkması. bu, 2 camia arasındaki bakış açısı farkını ve kimin daha büyük takım olduğunu açıkça gösteriyor fikrindeyim. özellikle aradaki kadro gücü dengesinin galatasaray lehine değiştiği 2017 nisan ve sonrasında fenerbahçe'nin derbideki oyun tercihleri komedi (listenin 7. maçından itibaren). bir camia bu kadar mı korkak olur?

  bu korkaklığın sonucu da şu;

  a) 15 maçta iki taraf adına da 3 galibiyet 9 beraberlik 3 mağlubiyet.

  b) 6 senede galatasaray adına alınan 3 lig şampiyonluğu, 3 türkiye kupası şampiyonluğu ve 3 süper kupa şampiyonluğu

  c) 6 senede fenerbahçe adına alınan 0 lig şampiyonluğu, 0 türkiye kupası şampiyonluğu ve 1 süper kupa şampiyonluğu (listenin ilk maçı)

  bu arada bize karşı favori değilken (ya da güç dengesi eşit değilken) beşiktaş da fenerbahçe'nin yöntemini uygulamaya başladı. onların da 5 mayıs 2019 galatasaray beşiktaş maçı (skor 0-0'ken) ve 15 mart 2020 galatasaray beşiktaş maçı'nda tercih ettikleri oyun fecaatti.

  15 mart 2020 galatasaray beşiktaş maçı hakkında güzel bir yazı; https://tardini.co/...r%C4%B1-47aac71785c1

  ondan sonra galatasaray derbileri sıkıcı oluyor diyorlar. e rakipleri adam gibi oynamıyor ki zevkli geçsin. galatasaray için belki 1,2 istisna harici 2 ihtimal var;

  a- pozitif futbol oynamaya çalışıp becerebilmek
  b- pozitif futbol oynamaya çalışıp becerememek

  özellikle fenerbahçe için de artık pozitif futbol oynamak tek ihtimal haline gelmeli. yeter artık 10 milyonları sıkıntıdan patlattığınız.