• 1
  bir kurumu, bir camiayı diğerlerinden farklı ve değerli kılan en önemli parametrelerden biri de o yapının kültürü ve gelenekleridir.
  galatasaray kulüp olarak kökleri uzun yıllar öncesine dayanan bir kültür ve ananeye sahip.

  peki ya galatasaray futbol takımı altyapısının bir kültürü var mı?
  bakıyorum en son kimi çıkarmış hem duruş olarak, hem de galatasaray'ı sahiplenme olarak "bu galatasaray altyapısından çıkmıştır" dedirtecek kim var?
  80'ler ve sonraki yıllar içinde doğup, galatasaray altyapısından çıkan bir tane bayrak futbolcu yetiştirememiş bir altyapıya sahip galatasaray kulübü.

  kulüp başkanı olsaydım, ilk yapacağım şeylerden biri altyapılara bir galatasaray altyapı kültürü metni hazırlatmak olur ve antrenör ile eğitmenleri bu vizyon doğrultusunda oyuncuları geliştiren bireylerden seçerdim.
 • 2
  altyapıdaki futbolcuların galatasaraylı olması elbette önemli ama bence birinci öncelik degil. benim birinci önceliğim iyi insan olmaları. burasının kültürü de bu olmalı, ki yakın zamanda altyapımızdan çıkmış efecan karaca'nın şu sözleri bunu doğruluyor:
  "galatasaray altyapısı benim buralara gelmemdeki en büyük etken. her şeyi öğretiyorlar orada. iyi insan olmayı başta... "
  hatta su ifade de bunun kanıtıdır:
  "‪sizi buraya getiren yeteneğiniz; burada tutacak olan ise karakterinizdir! ‬"
  eskiden galatasaray'dan çıkıp galatasaray'da futbolu bırakmak önemli olabilirdi ama değişen dünya düzeyinde genç çocuklar da haklı olarak kendilerini avrupaya atmak istiyorlar. neden istemesinler ki?
  hem yaşadıkları ülke, hem ülkedeki futbol ortamı bu durumdayken neden kalmak istesinler? artık devir bayrak adam yetistirmeden ziyade avrupaya ne kadar oyuncu gönderebildiginin hesaplandığı devir. takımın maddi manevi kurtuluşu da bu kıstasla mümkündür.