• 6575
  hepimiz biliyoruz ki (hatta bunu en azılı fenerlisi de, beşiktaşlısı da kabul eder) ülkemizin gerek ülkemiz sınırları içinde, gerekse de dünya genelinde en populer ve en çok taraftarı / sempatizanı olan kulübüdür.
  bu ne kadar gerçekse, hiç bir zaman bu gücü, bu potansiyeli ne yayıncı kuruluşa, ne hükümete, ne tff'ye, ne mhk'ye hissettirmemiz de bir o kadar gerçek maalesef.
  öyle ki, yeri geldiğinde trabzonspor, hatta zaman zaman diğer anadolu kulüpleri bile kendi çapları nispetinde bir etki hissettirebilirken bizi resmen .ikine takan yok.
  sen öyle bir birlik beraberlik sağlarsın ki, hükümet galatasaray kelimesini ağzına almadan besmele çekmek zorunda kalır,
  yalı çocuğu daha "gala.." demeden aile büyükleri "napıyosun lan sen" der, ama nerdee..
 • 6576
  30 milyon taraftarı olmayan spor kulübü. bu da türkiye'deki diğer istatistikler gibi şişirme bir istatistik. nüfus kağıdında müslüman yazıyor diye ülkenin %99'unu müslüman sanmakla benzer bir durum. ayrıca sık sık karşılaşılan bir başka isyan da taraftara açık olmaması ve bunun başarısını negatif anlamda tetiklediği görüşü. taraftara açık fenerbahçe ve beşiktaş'ı da görüyoruz. birisi yıldırım demirören ve fikret orman tarafından vurgun yedi, diğeri 20 sene boyunca aynı adam tarafından yönetilip battı da koçların eline düştü. sanki taraftara açılsa çok başarılı olacakmış gibi bir algı var ama bu algı nereden geliyor anlamıyorum. taraftara açılsa kulübü denetleyebilecek misiniz? taraftardan istediği üyeleri yığıp oy almaktan kolay ne var? taraftara açılınca başkan bakkal ertem mi olacak? yine iş adamı vs. olacak? sen sadece adayları seçebileceksin ki bu seferde denetleme organizasyonun bozulacak. şu taraftara açılsın goygoyu bir bitmedi yıllardır. başarılı bir girişim olacağını bilsem destek olacağım ama olmayacağı o kadar açık ki. anlatınca hain oluyoruz. türkiye'de şu an geniş çerçevelerce seçim yapılan ve doğru işleyen kaç tane yapı var da galatasaray bunlardan farklı olarak başarılı olacak? benim elimde buna dair hiçbir done yok, olan varsa açıklasın lütfen.
 • 6577
  kimsesiz kalmıştır, yapayalnızdır.

  kendisine kol kanat germeye çalışan tek kişi gücü yettiği kadar fatih terim'dir. ne kadar yapabilir veya sürdürebilir şüpheli. lobi lobi diye zırvalıyorlar ya işte lobi budur. şu ffp dönemine 2 şampiyonluk sığdırdık belki fakat bir yönetimimiz olsaydı çok daha rahat geçirebilirdik bu dönemi. keşke kötü de olsa bir yönetimimiz olsaydı.

  kayyum atansın en azından hiç yönetilmemekten iyidir.

  yönetim istifa!
 • 6578
  yeni bir şey yapmalıdır.

  uzun zamandır bir kulüp çıkıp farklı bir şey yapacak, başaracak ve diğerleri de onun yolunu izleyip yıllardır debelendiğimiz çukurdan çıkmamızı sağlayacak diye bekliyorum.

  aslında buna en müsait takım beşiktaş’tı bence. zaten on senede iki şampiyonluk alabilen, taraftar sayısında geri kalmış, ekonomisi batmış bir kulüp vardı. daha kötü ne olabilirdi ki... camiasının önüne yeni ve farklı bir şey yapma hedefi koyabilirlerdi. hem buna müsait kültürü hem de her şeye rağmen kulübünün yanında duran sadık taraftarı vardı. ama onlar, “çıldırt bizi başkan”, “rivay'ı da al başkan” ekolünü tercih etti.

  fenerbahçe de yapabilirdi başkanına açılan büyük kredi sayesinde. niyeti de vardı, ama ilk sene gelen fiyaskonun da etkisiyle futbolu esir alan iklime teslim oldu.

  iklim diye soyut bir kelime kullandıysam da siz kulüpleri kimlerin esir aldığını biliyorsunuz.

  geriye kaldı galatasaray. yine, yapacaksa bunu galatasaray yapacak. ben camianın tüm organlarının buna hazır olduğunu düşünüyorum.
  kongre hazır. en eğitimli genel kurul üyeleri bizde. önlerine doğru projeyi koyan başkan adayını destekleyeceklerdir.
  taraftar hazır. en fazla başarı görmüş taraftar bizde. avrupa kupası bile gördü. ve yıllardır ittire kaktıra gelen şampiyonluklar artık yetmiyor galatasaray taraftarına.
  teknik ekibi hazır. en yetenekli futbol insanı bizde.

  galatasaray yeni bir şey yapmalıdır. yapmak zorundadır. aksi takdirde artık o ittire kaktıra gelen şampiyonluklar bile tehlikeye girer. çünkü o kadar diplerdeyiz ki biraz kıpırdanan yürüyüp gidecek.
  galatasaray yeni bir şey yapmalıdır. türkiye için yeni olan bir şey yapmalıdır. yoksa, tekerleği icat etmelidir, demiyorum. daha önce yaptı. derwall ile yaptı.

  bugünün “yeni şeyleri’ başka bir çok denen şey arasından başarılı olup kalan şeyler. futbol da diğer çok şey gibi evrim geçiriyor. sürekli, dünyanın çeşitli ülkelerinde, çeşitli kulüplerinde yeni işler yapılıyor ve çoğu da başarısız olup biz farkında bile olmadan kaybolup gidiyor. ama kalan işler var. test edilmiş, başarılı olmuş işler var. bu işler bizim futbolumuzun yabancı kaldığı işler nedense. israrla, denenmiş ve her seferinde başarısız olmuş işlerle meşgulüz biz.

  galatasaray sneijder ve drogba’yı indirdiğinde, daha sonra beşiktaş negredo ve pepe’yi indirdiğinde, sonra galatasaray tekrar nzonzi ve falcao’ yu indirdiğinde önünde başka bir seçeneği tercih etme fırsatına sahipti. etmedi. taraftar baskısı büyük bir yalan. taraftar falcao’ya da heyecanlanıyor, norveç’ten adını sanını duymadığı, tek maçını izlemediği yirmi yaşındaki oyuncu için de heyecanlanıyor. onları yaptığı tercihe ikna etmek yönetimlerin işi ve çok zor bir iş de değil.

  uzadı, nasıl nokta koyacağımı bilmiyorum. 2021 mayıs başkanlık seçimine bağlayalım. son yıllarda ortak aday, çatı aday gibi demokrasi ruhuna aykırı terimleri çok duyuyorum. galatasaray’ın bir alamet-i farikası varsa, bu; demokrasinin işlemesidir. galatasaray seçimleri çok adayla yapılmalı ve herkes kendi projesini ortaya koymalı. adaylar bilmeli ki yeni bir şey söyleyen avantaj sağlayacak ve seçildikten sonra söylediklerini yapmadığı takdirde projeleriyle bekleyen adaylar var. galatasaray’ı bugün geldiği noktaya bu demokrasi kültürü getirdi ve yeni bir şey çıkacaksa buradan çıkacak.

  umarım çıkar.
 • 6579
  anladığım bu kulübün üyeleri insandan anlamıyor ya da değerlendirmesi çok kötü.
  ya bir kulüp 20 yıldır sadece bir tane ortalama üstü başkan seçip, geri kalan herkesle beraber nasıl daha daha dibe gidebilir?
  faruk süren ilk borcu getirdi ama o kadar borçla gelen başarı sonuçta güzel. sonrasında mehmet cansun harici herkes başarı icin geleceği satıp daha da artırıp çekip gitti. şimdi de içinden çıkılmaz bir durumdayız, bana göre satılır bu kulüp başka da çıkış olmaz. başka çıkış yolu için uğraşan olacağını da sanmıyorum.

  bu noktaya getiren adamlar nasıl olur da şimdi "mustafa cengiz'i gördünüz mü ya biz dediydik işte" diye dolaşabilir anlamiyorum. özhan canaydın, adnan polat, dursun özbek seçen babam değildi. hadi biz taraftar olarak mustafa cengiz de yanılmış olalım; onu da seçen sizler.
  ki mustafa cengiz'i neden sevmediğinizi ama diğerlerine hala neden abi diyip saygı gösterdiğinizi de biliyoruz. mustafa cengiz bugün lisenin ve üyelerin her istediğini yapsa kraldı. kötü başkan ama çok iyi insandı, galatasaray abisiydi.
  kendiniz çalıp kendiniz oynuyorsunuz. yerine geldiğinde masallah çok güzel eleştiriyorsunuz her yönetimi (ki ne güzel) ama hiç aynaya bakan yok.
  neyse, yakında kulübün sahibi arap işadamı ya da türk inşaat zengini olunca twitter profillerinize eski galatasaray x üyesi yazarsınız.
  edit: bu her üyeye değil tabiki. ama çoğunluğa.
 • 6581
  bazı şeyleri camiaya ve taraftara yeniden hatırlatmak lazım;

  rocky koreografisini açıyorsan ona göre hareket edeceksin. pes etmeyeceksin. yumruk yediğinde sendeleyip düşebilirsin ama hemen ardından yeniden rakibinin karşısına biteceksin ki rakiplerinin dengesi bozulsun. galatasaray'ın tarihindeki tüm şampiyonluklar böyle olmuştur. en güçlü dönemimiz olan 96-2000 döneminde bile 11 puan geriden gelerek şampiyon olduk. derbi maçlarının psikolojisi farklı, şampiyonluk psikolojisi farklı. bunu senelerdir iyi yapıyoruz. geçtiğimiz sezon bile salgın başlamasaydı 26 puanla kapattığımız devreden geri gelip şampiyon olacaktık. ondan önceki sezon son 10 haftada 8 puandan gelerek şampiyon olduk. derbi kazanamıyor denilen takım rakipleri tek tek tokatlaya tokatlaya şampiyon oldu. taraftardaki bu kırılganlığı asla anlamıyorum bu yüzden. topu topu 5 puan geridesin rakiplerinden üstelik ikinci devre onlarla maçların var. şu an fenerbahçe ve beşiktaş taraftarına sorsak kiminle şampiyonluk yarışına girmek istemezsin diye, hiç düşünmeden galatasaray derler çünkü biz bunu defalarca başardık. geriden geldik, içerde dışarda tokatladık, olamaz denilen şeyler oldu. 2014 - 2015 sezonundaki şampiyonluğu sadece futbolla açıklanabilecek bir şampiyonluk mu? o şampiyonluğun sebebi psikolojik üstünlüktür. galatasaray son haftalarda potadaysa bir şekilde şampiyon olur düşüncesinin bir ürünüdür. o üstünlüğü kaybetmeyeceksin. bu biraz inançla olabilen bir olgu...

  şu an bakıyorum, taraftar bi sürü kola bölünmüş durumda. herkese sallıyor. kimisi futbolculara, kimisi yönetime, kimisi terime, kimisi de hakeme. çoğu da mesnetsiz ve kırılganlık içeren saldırmalar. her hafta bir günah keçisi seçiliyor. maçlar seyircisiz oynanmasına rağmen utraslana bile laf ediliyor. halbuki kendisi bırak stada gitmeyi, stadın yolunu bile bilmiyor. sosyal medyaya bu yüzden çöplük diyorum, bunlara bu yüzden taraftar yerine seyirci diyorum aynı imparatorun söylediği gibi. mevcut yönetimi ben de istemiyorum ama bir şekilde mayıs ayına kadar burdalar. ben de transfer istiyorum ama yapılamıyor. sırf bunlar olmuyor diye de herkese saldıramam. belhanda, emre akbaba, diagne, falcao, babel... bunları sıradan geçirseniz ne değişecek? hiçbir şey. taraftarlık bu değil uyarayım sizi.

  ya bu takım 2005-2006 sezonunda şampiyon oldu. orta sahasında saidou, ayhan, sağ beki cihan sol beki orhan ak'la şampiyonluk yaşadı. rakip takımda son maçta anelka yedekten maça girdi. tuncay, appiah, alexli orta sahası vardı. kadro farkı o kadar barizdi ki içerde bizi 4-0 yenerken daha fazla fark olmadığına şükrettirdi ama o sezon sonu biz şampiyon olduk. ismen büyük o futbolcular denizlisporun sahasında son düdükle birlikte çöktü kaldı. kalk appiah allahın dediği olur dendi. futbol böyle bir oyun işte... eğer o günlerde sosyal medya yaygın olsaydı biz şampiyon olabilir miydik? hiç sanmıyorum. herkes futbol konuşabilir ama illa senin bildiğin doğru değil. futbolcuların 1 saat bile antrenman maçını seyretmeyen adam şu neden oynamıyor demeye hakkı yok. ben uzay tutkunuyum ama tutup da uzay fiziği hakkında yorum yapamam. fizikçiler bana götüyle güler aq ama ingilizce bilmeyen bir adam da ingilizce hakkında laf ederse ben de ona götümle gülerim. herkesin uzmanlık alanı var sonuçta. bizim takımımızın başında da psikolojik üstünlüğü ele geçirmemizi sağlayan bir hoca var. tercihlerini eleştirmek ayıp bu yüzden. senin yaşın kadar adamın teknik adamlık tecrübesi var. belki de daha fazla. cidden ayıp.

  derbi kaybetmişiz, üzüldüm, arkadaşlar dalgasını geçti sağ olsunlar ama bu kadar. ben yine bu takımdan ümitliyim. çok çok kırılmazsak ve ekstrem olaylar yaşamazsak mesela musleranın ayağının kırılması gibi, yine şampiyonluğa inancım tam. dediğim gibi 5 puan fark hiçbir şey. daha kötü derecede ilk yarıları bitirdik, oralardan geri geldik, burdan mı dönemeyeceğiz. cidden çok saçma bir düşünce değil mi bu ya...

  rocky önemli dediğim gibi. sen onu idol olarak belirliyorsan, felsefesini göstereceksin. bugüne kadar hep bir şekilde rocky'din zaten. çoğunlukla underdog olarak kazandın ligi. kimse kusura bakmasın ama inanmayan taraftar siktirsin gitsin real madrid'i tutsun. sürekli kazanan takım ne de olsa. bu kadar açık konuşarak bitiyorum yazdığım bu boku.
 • 6582
  herkesin üye olabilmesine karşıyım. mevcut kontenjandan dolayı liselilerden diğer adaylara yer kalmıyor bana göre tek sorun budur. (tüzük değişikliği gerekiyor) bu kişilere üyelik yolunun bir an önce açılması lazım. işin içinde olup söylemeyen kalmadı, lise mezunu olup bjkli fenerli alakası olmayan insanlar bu kulübe üye yapılıyor. yazıktır günahtır diğerleri de yıllarca sırada bekliyor. aidat konusuna değinmiyorum bile aklıma geldikçe küfür edesim geliyor. liseliler her şeyi biliyor ve izliyor. isteseler anında değişir. ilginç tek sessiz kaldıkları konu da budur.