• 18
  utanmaz insanlarca normalleştirilmeye çalışan, bir sporcunun ırkı yada kökeninden dolayı genellemenin ırkçılık olmadığını iddia ettikleri olgu.

  bu boşa duyar kasmak değildir. fazla hassas olmakta değildir. eğer bir sporcunun ırkını, dilini, kökenini, memleketini baz alarak değerlendiriyorsan bu ırkçılıktır.

  https://twitter.com/...203256539512833?s=19

  feghouli iyi futbolcudur, kötü futbolcudur ben işin orasında değilim. nereye giderse gitsin. ama onun bu şekilde bir açıklama yapmasına sebep olan zihniyet köhne ve zavallı bir zihniyettir.
 • 19
  dün galatasaray sözlük moderasyonunun pek çok entry silmesine sebep olan, buna rağmen bugün de devam eden ve sofian feghouli'ye şu tweetleri attıran hadisedir: https://twitter.com/.../1280203256539512833 https://twitter.com/.../1280203503529590785

  yok olduğunu iddia etmek ortadan kaldırmamaktadır. ülkemizin zaten iyi olmayan imajını iyice bozması bir tarafa, ırkçılığa uğramak bir insanın başına gelebilecek en onur kırıcı şeylerden biridir. bunu daha önce pascal nouma başlığında (bkz: #2904650), dün gs sözlük moderasyonu başlığında (bkz: #2923248) açıklamayı denemiştim. burada da tekrarlamakta fayda görüyorum. "kuzey afrikalı futbolcu almayalım, disiplinsiz/gamsız oluyorlar" demek ırkçılıktır. "çölüne dön arap/bedevi/mağripli" demek de ırkçılıktır. kuzey afrikalı yerine "türk" koyduğunuzda ya da birisinin bir türk futbolcuya "orta doğu bataklığına dön türk" dediğini duysanız ne hissedersiniz? bunun cevabına göre ırkçılık olup olmadığına cevap verebilirsiniz. "ırkçılıksa ırkçılık, bize ne? diye tepki veriyorsanız, umarım başka bir ülkede aynı muameleye maruz kalmazsınız.
 • 21
  5 temmuz 2020 galatasaray trabzonspor maçında sonra bizim takımımızdaki kuzey afrikalı futbolculara yapılan eleştirilerin ırkçılık olduğunu düşünmüyorum. ama her kuzey afrikalı disiplinsiz diye genelleme yapmak yanlıştır. nasıl ki almanlar için disiplinli, japonlar için çalışkan deniyorsa ama her alman disiplinli her japon çalışkan değilse kuzey afrikalı oyuncularda disiplinsiz demek her kuzey afrikalı oyuncunun disiplinsiz olduğu anlamına gelmez ama bizdekiler disiplinsiz.

  sofien feghouli bize şampiyonluk kazandırmıştır ama performansı süreksiz bir topçudur buda disiplinsiz olduğunun en büyük örneğidir tekme atması şart değil.

  bütün kuzey afrikalı topçular disiplinsiz değildir, nasıl bizim için yurtdışında kullanılan barbar ve tembel ibaresi yanlış ise buda o denli yanlıştır.

  edit: kowalskiye uyarısı için teşekkürleri borç bilirim.
 • 22
  eleştirmek için bir ırkı söylemimize dahil ettigimiz her cümle ırkçı söylemdir. öyle olmasını istemesek bile, bunu kabul etmesek de öyle.
  öte yandan bir ırkı (diğerlerini yermeden) övmek ırkçılık olmaz. taktir etmek, beğenmek, hayranlik güzel hislerdir. irkçılık gibi nefret ve ötekileştirme değil, sevgi ve kapsama içerir. kısacası pozitif söylemde sorun olmayan ırk bahsi, negatif söylemde sıkıntılı bir hal alıyor. bu açidan güzel ve güncel bir örnek, tüm dünyada kabul görmüş #blacklivesmatter verilebilir mesela.
  ülkemiz futbol kültüründe özellikle de sosyal medyada maalesef cinsiyetçilikle beraber yoğun bir şekilde hissedilmekte olan gerçek.
 • 23
  olduk olmadık yerde kullanılarak boku çıkarılmıştır. siyahi futbolculara muz atmak, tribünlerden maymun sesi çıkarmak gibi durumlar ırkçılıktır ve iğrençtir ancak kuzey afrikalı oyuncuların öfke problemi vardır, brezilyalı futbolcular yeteneklidir ancak disiplin sorunları vardır ya da italyanlar bağıra bağıra konuşur çok gürültücüdürler gibi cümleler ırkçılık değildir bence. bu bir gözlem. hatalıdır denebilir kimi katılır kimi katılmaz. ancak bu ve benzeri genellemelere muhatap olan eğer bu söylemden rahatsızlık duyduğunu belirtiyorsa devam ettirmek saygısızlıktır.
 • 24
  https://twitter.com/...203503529590785?s=19

  beyimiz tüm sezonu yakmış gelmiş ırkçılık falan anlatıyor. kimse kusura bakmasın feghouli iyi bir profesyonel değil. mart ayında form tutan adam hiç bana maval okumasın. afrika kupasıymış falan geçiniz. mahrez niye bunu bahane etmiyor. kante niye bahane etmiyor. adamlar eylül ayında takır takır oynuyor. geçen sene trabzonspor maçını da yakmıştı saçma bir kırmızı görmüş ve 4 yemiştik. belhanda da geçen seneki fener derbisinde taça itiraz ediyorken gol yedirmiş ve hem o maçta 2 puan kaybetmiştik hem de o hışımla bir sürü ceza yediğimiz olayların fitili ateşlenmişti. kuzey afrikalı oyuncularda öfke kontrol sorunu var mıdır bilemem ancak bizdeki iki kuzey afrikalıda var ve biz bunun ceremesini hem geçen sene hem bu sene çok çektik. bu iki oyuncu da takımdaki en yüksek maaş alan oyunculardan. yani direkt as olarak düşünülüp alınmış oyuncular. peki biz geçen sene şampiyon olduk da resmen ipten döndük. halbuki feghouli eylül’de form tutmuş olsa, belhanda fener maçını yakmasa biz zaten elimizi kolumuzu sallaya sallaya şampiyon olacaktık. bu tip disiplinsiz ve amatör adamlarla yola çıkarsanız çekirge bir sıçrar iki sıçrar.
 • 25
  kendine ırkçıyım diyen sadece bir kişi tanıdım hayatımda. geri kalan yüzlercesi demokrat görünümlüydü.

  irkçı olmadan da ırkçılık yapabilirsin kardeşim. önemli olan senin ne hissettiğin değil, karşındakinin ne hissettiğidir. avrupalının kendisi ile ilgili sapkın ve ırkçı görüşlerini arap, acem, kürt, afgan, morokan ve romanlar için uygulayan memleketim insanı, almanya’da gurbetçi olup morokanları, romenleri aşağılayan insanları gördüm “misafir misafiri sevmezmiş, ev sahibi hiçbirini” misali.

  önemli olan din, dil, ırk ve renk değil ezen ve ezilen ayrımıdır. çocuğunun geleceği, eğitimi, işi ve geçimi için kaygılanmadan yaşayamıyorsan türk olsan ne yazar, arap olsan ne yazar? anca ona buna arap, cingan der milliyet mastürbasyonu yaparsın.

  futbol özelinde biri arap diye aşağılanır bir takımı attığı ve attırdıklarıyla iki kez şampiyon yapar, diğeri kuzeyli, renkli gözlü ve sarışındır oynamasa da dokunulmazdır. işte amacın ne olursa olsun ırkçılık tam da budur.