• formula 1 2020 sezonu başlamadan önce yine barcelona'da;19-21 şubat tarihleri arasında ilk ayağı, 26-28 şubat tarihlerinde ikinci ayağı yapılacak olan testlerdir. geçtiğimiz senelerden farklı olarak testler dört günden üç güne indirilmiş oldu. yani toplamda sekiz değil altı test günü yapılacak.

  genel olarak ilk üç günün daha düşük tempoda, aerodinamik denemelerle geçmesi beklenir. ikinci üç günlük testlerde ise daha çok hıza odaklanılır.

  henüz erken ama beklentiler red bull'un seneye güçlü bir giriş yapacağı yönünde. geçen sene dayanıklılık konusunda gayet başarılı fakat motor gücü konusunda sezon başında epey gerideydiler. sene sonuna doğru honda, motor konusunda ferrari ve mercedes'le olan farkı kapatmış ve beygir gücü konusunda rakiplerine erişebilmiş görünüyordu. bu seneki motorda bunun üzerine koymayı başarabilirlerse adrian newey gibi bir faktör sayesinde aerodinamik ve şasi anlamında fark yaratabilecekleri konuşuluyor.

  ferrari kampında ise -belki de italyan medyasının gazlamasıyla- geçen sene en güçlü olduğu motor alanında büyük değişiklikler ve gelişmeler olduğu söyleniyor. normal şartlarda motor konusunda sezon içerisinde başarılı olan takımların gelecek sene köklü değişiklikler yaptığına çok şahit olmayız, temeli sabit kalacak şekilde dayanıklılığa odaklanmayı seçerler. bunun sebebi motor gelişiminin maliyetinin ve bununla beraber riskinin de çok yüksek olmasıdır. bir tasarım hatası, bir dayanıklılık sorunu takımın aylarını çöpe atabiliyor. bu konuda çıkan haberlerde; ferrari'nin 'daha önce eşi benzeri görülmemiş' bir intercooler sistem geliştirdiği, bununla beraber motorun kapak ve üst kısmının tamamen yenilendiği, yanma odalarının yeniden tasarlandığı gibi haberler ortaya çıktı. bir diğer önemli haber ise ferrari'nin iki ayrı şasiyi geçtiğimiz ay tamamen hazır ettiği, üç günlük testlerde a ve b olmak üzere iki şasiyle deneme yapacağı haberleri yapıldı. eğer bu tarz haberler spekülasyon değilse italyan takımın bu seneyi çok ciddiye aldığı ortada. bu arada tamamen farklı bir süspansiyon sistemi deneyecekleri de açıklandı. geçen sene takımın belini büken lastik kullanım zorluklarını aşmak için takımın her imkanını seferber ettiğini söyleyebiliriz.

  mercedes cephesi her zamanki gibi sessiz. türk medyasındaki tarkan tavrını koruyor. muhtemelen testlerin büyük bir kısmını düşük tempoda geçecekler. özellikle hamilton ve toto wolf tarafından "ferrari ve red bull çok güçlü görünüyor, bizden daha hızlılar" tarzı politik demeçler duyacağız. sonrasında kuyt gol amk.

  takımların lansman tarihleri de yavaş yavaş açıklanmaya başladı. şubatın ortalarında takımlar araç tanıtımlarını gerçekleştirecek genel olarak. gelişme oldukça bu başlıkta toplarız. test günlerinde vakit bulabilirsem geçen seneki gibi anlık olarak paylaşmaya ve aktarmaya çalışacağım.
 • ikinci gününde ilginç bir mühendisliğe sahne olan testler.

  mercedes lewis hamilton ile araçta son derece garip bir mekanizma kullanıyor. araç üstü görüntülerde mercedes aracında pilotun direksiyonu ileri geri hareket ettirerek lastik kamber açılarını değiştirebildiği görüldü. ilgili videoları aşağıya bırakıyorum:

  https://twitter.com/...423655492071425?s=20

  https://twitter.com/...430239534305281?s=20

  kişisel yorumum eğer bu tasarım legal ise ve bekledikleri etkiyi alabilirlerse, geri kalan takımların vay haline. yarış boyunca düzlüklerde farklı, virajlarda farklı lastik açılarıyla yarışacak bir takım tamamen farklı bir klasmanda yer alacaktır.
 • ilk günü tamamlanmış olan testler.

  ilk gün elde edilen derecelerin zerre bir önemi olmadığı için paylaşma gereği duymadım. neredeyse tüm araçlar dayanıklılığa odaklandı, düşük motor gücüyle ve 1 hafta sonra büyük bir kısmı değişecek araçlarıyla dolanıp durdular.

  mercedes'in geçtiğimiz haftalarda bir açıklaması olmuştu:
  "2019 testlerinin ilk haftasına bambaşka bir araçla çıktık. 1 hafta sonra her şeyin değişeceğini biliyorduk ve insanların bunun üzerine yaptığı değerlendirmeleri görmek eğlenceliydi."
  yani adamlar bizlerle billur geçmişler afedersiniz.

  bu testlerin de çoğu takım için pek farklı olduğunu düşünmüyorum. ferrari cephesinde testlerin ikinci haftasında b şasisinin kullanılacağını duyduk. ayrıca avustralya'da çok büyük güncellemeler alacakları da dün haber olarak geçti.

  bu sebeple şu an majör sorun varsa -elektrik arızaları, motor modları, hava akışı problemleri, ısınma sorunları, lastik ısıtma problemleri vb.- bunlar ayyuka çıkar sadece. performans değerlendirmek imkansız gibi duruyor şu an. testlerin ikinci haftası daha çok ellerini açmaya başlayacaktır takımlar. son gün yapılacak olan sıralama simülasyonları ve ikinci hafta yapılacak olan tam yarış simülasyonları önemli olacak sadece.